GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Safra Kesesi Nedir? Safra Kesesi Taşı Neden Oluşur?

Safra Kesesi Nedir? Safra Kesesi Taşı Neden Oluşur?

Safra Kesesi Nedir?

Safra kesesi, karaciğerin altında karaciğerden gelen safrayı depolayan ve yemek yenildiği zaman bağırsaklara gönderen depo görevi gören rezervuar bir organımızdır. Başka bir deyişle karaciğerin ürettiği safranın bir kısmını depolayan, yoğunlaştıran ve sindirim sırasında yeniden bağırsağa salan organdır.

Safra Kesesinde Taş Neden Oluşur?

Yüksek yağlı yiyecekler, kolestrol bakımından zengin yiyecekler ile kandaki kolestrolün yükselmesinden ötürü safra kesesi taşı oluşumu artar. Kolestrol yüksekliğinin önüne geçilmesiyle birlikte safra kesesi taşı oluşumuna da engel olunabilmekte.

Safra Kesesi Taşı Oluşumunun Başlıca Etkenleri:

şeklinde sıralanabilir.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesi taşı üretimi olan hastalarda genellikle ağrı, hazımsızlık, gaz şikayeti gibi şikayetler ve belirtiler görülüyor. Safra kesesi şikayetleri, mide rahatsızlıklarına benzeyebilir.

Safra Kesesi Taşı Tedavisi

Bu rahatsızlığın şu an için tek tedavisi cerrahi yani ameliyatla safra kesesinin tamamının alınması ile yapılmaktadır.

Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Safra kesesi taşı tespit edildiğinde tıp dilinde laporoskopik olarak yani, 4 delikten girerek safra kesesi alınır, operasyon ortalama 30 ile 40 dakika arasında süren ameliyatlar oluyor. Daha sonra da hasta 1 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir, evde 2-3 gün dinlendikten sonra normal günlük hayatına dönebiliyor.

Hasta ameliyattan sonra 1 hafta kadar bir süre kızartma, yumurta, çikolata gibi yiyeceklerden uzak durmalı. Bu süre boyunca uykuya sırt üstü dalmak gerekiyor fakat daha sonrasında normal yaşantısındaki hareketlerine ve rahatına kavuşabiliyor.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
29.03.2018
 
1874
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..