GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
El ve Parmaklardaki Kararmalar Nasıl Geçer?

El Ve Parmaklardaki Kararmalar Nasıl Geçer?

Biriyle tanıştığınızda iyi bir izlenim için el sıkışmak istersiniz. Ama elleriniz iyi bakılmamışsa bu konuda tereddüt edebilirsiniz.

Ellerimizi gün içinde birçok işi yerine getirmek için kullandığımızdan sağlıklı, güzel ve pürüzsüz kalabilmesi için onlara biraz ilgi göstermemiz gerekir. Ancak ellerimiz, vücut bakımı söz konusu olduğunda vücudumuzun en ihmal edilen bölgelerindendirler. Bazen de ne kadar iyi bakarsak bakalım ellerimizde ve özellikle parmak eklemlerinde pürüzler, kuruluklar ve hatta koyu lekeler meydana gelerek ellerimiz güzelliğini kaybedebilir.

Eller ve parmaklardaki kararmalar ve koyu lekeler, çoğu insanın uğraştığı yaygın sorunlardan biridir. Bu koyulukların arkasında birkaç sebep olabilir fakat, ana neden, vücutta oluşan ve hiperpigmentasyona neden olan melanindir. Melanin formasyonunun sebebi güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalmasıdır.

Ayrıca vücuttaki hormonal değişimler, koyulaşmış gözeneklerin birikmesi, kimyasal bazlı ürünlerin kullanılması ve eklemler üzerinde aşırı sürtünmeye neden olan iş veya egzersizler nedeniyle meydana gelebilir. Egzama ve sedef hastalığı gibi bazı cilt hastalıkları da el ve parmaklarda koyulaşmaya yol açabilir.
Koyuluklar, ekstra özen göstermenin gerekli olduğu anlamına geliyor, bunun yanında koyu bölgelerde zaten hasar meydana geldiği için artık tamir edilmesi gerekiyor.

El ve parmaklardaki kararmaları tedavi etmek için evde uygulayabileceğiniz çok sayıda basit ve etkili yöntem vardır. İşte onlardan en etkili 10 tanesi..

Aşağıdaki yöntemleri vücudun farklı yerlerindeki cilt kararmaları için de uygunluğuna göre uygulayabilirsiniz.

Ellerine Özen Göster

Koyu lekelerle uğraşmak için yapmanız gereken ilk şey elinize iyi bakmaktır.

Ellerinizi yıkarken veya masaj yaparken nazik olun. Aynı zamanda onları aşırı sıcak suyla yıkamaktan ve çok sert sürtünmelere maruz kalmalarından kaçının.

Meydana gelmiş koyulukları temizlemek için düzenli bir şekilde ve nazik hareketlerle yumuşak bir banyo lifi veya bulabiliyorsanız lif kabağı ve ponza taşı (törpü taşı) kullanarak parmak eklemlerinizi ovalayın. Bu sayede koyulaşmış cilt tabakasının pul pul dökülerek temizlenmesine yardımcı olursunuz.

Nemlendirici losyon kullanırken, 15 veya üzeri SPF içerenleri tercih edin. Bu ellerinizi güneşin zararlı UV ışınlarından koruyacak ve hiperpigmentasyonu önleyecektir.

Yatmadan önce, kalın bir tabaka el kremi uygulayın ve nazikçe masaj yapın. Bu, cildinizi yumuşak tutmaya ve kuruluğun giderilmesine yardımcı olur.

Ellerinizi şımartmak için zaman zaman manikür de yaptırabilirsiniz.

Limon ve Şeker ile Ovalama

Ellerinizi ev yapımı limon ve şeker peelingiyle nazikçe ovalamak, cildinizin yüzeyindeki ölü hücreleri çıkararak cildinizin tonunu parlatmaya yardımcı olur.

C vitamini bakımından zengin olan limonlar, ölü cilt hücrelerinden kurtulmaya ve genel cilt tonunu iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca hücrelerin yenilenmesine de yardımcı olur. Şeker tanecikleri ölü deri hücrelerinin soyulmasına yardımcı olur ve cildi yumuşatır.

Dikkat: Limon kullandıktan sonra cildinizi en az 1 ila 2 saat süreyle doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Cildi besleme ve onarma konusunda gözle görülebilir etkileri olan hindistancevizi yağı, karanlık kararmaları tedavi etmek için iyi bir ilaçtır.

Cildin kurumasını önleyip nemlenmesini sağlayarak cilt tonunun berraklaşmasına yardımcı olan E vitamini içerir. Ayrıca koyu ve hasarlı cildi onarabilir.

Yapılan araştırmalar, hindistan cevizi yağının cildin nemini önemli ölçüde artırmada mineral yağı kadar etkili olduğunu göstermektedir.

Yoğurt

Ciltteki koyulaşmalar için yoğurt da faydalıdır. Yoğurttaki laktik asit, ten renginin açılmasına yardımcı olan etkili bir ağartma maddesi olarak işlev gösterir. Laktik asit de ölü deri hücrelerinin üst tabakasını yok edebilir.

Ayrıca, kuru, pullu veya koyulaşmış ciltlerle savaşabilir ve cildin nemlenmesini sağlar.

2011 yılında yapılan bir araştırma, yoğurt gibi doğal içeriklerin kullanıldığı tedavilerde, onarılan cildin nemini, parlaklığını ve esnekliğini başarılı bir şekilde geliştirdiğini göstermektedir.

Aloe Vera

Aloe vera, aşırı güneş ışığına maruz kalarak bronzlaşmış cildin onarılması için harika bir çözümdür.

Güçlü anti-iltihabik özellikleri nedeniyle etkili bir güneş yanığı merhemidir. Ayrıca cildin kurumasını önler ve nemlendirir.

2017'deki bir araştırma, aloe veranın melanin salınımını baskılayabileceğini ve kararmayı azaltabileceğini göstermektedir.

Dikkat: Ciltte aloe vera uyguladıktan sonra doğrudan güneş ışığına çıkmayın.

Zerdeçal

Bu parlak sarı baharat, etkili bir cilt parlatıcısı olarak çalışır. Zerdeçaldaki güçlü bir antioksidan olan curcumin bileşiği, derideki melanin üretimini azaltmaya ve renk değişikliğini gidermeye yardımcı olur. Aynı zamanda cildin her bölgesinin eşit tonlarda olmasına yardımcı olur.

2011'deki bir çalışmaya göre; zerdeçal bir kreme dahil edildiğinde güneşten korunmaya yardımcı olabiliyor. Zerdeçal, cildin nem dengesini korumada ve doğal koruyucu yağlarını iyileştirmede etkilidir.

Dikkat: Cildinize zerdeçal içeren herhangi bir ilaç uyguladıktan sonra doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçının.

Nohut Unu

Koyu renkli eklemlerin rengini doğal bir şekilde açmak için nohut unu kullanabilirsiniz. Hafif pürüzlü dokusu, ölü cilt hücrelerinden kurtulmaya ve altındaki yeni ve beslenmiş cildi ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

Portakal Kabukları

Cilt ağartma ve peeling özellikleri sayesinde portakal kabukları elinizin koyu bölgelerini ağartmak için kullanılabilir. İçlerindeki C vitamini miktarı doğal bir ağartma maddesi olarak çalışır ve derideki renk değişimini tedavi etmeye yardımcı olur.

Süt Kaymağı

Süt kaymağı, ciltteki koyulukları giderebilecek, cilt iyileştirici yönü etkili bir ev ilacıdır.

Süt kaymağındaki laktik asit, kuru cildin pul pul dökülmesine ve cildin pH seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, süt kaymağının yüksek yağ içeriği, ellerinizi yumuşak ve pürüzsüz tutmak için doğal bir nemlendirici olarak çalışır.

Badem

Bademdeki E vitamini, pigmentasyonu azaltarak cilt tonunuzu aydınlatmanıza yardımcı olur. Doğal cilt tonunu elinizin tümünde eşit bir şekilde korumak için badem ve badem yağını kullanabilirsiniz.

Diğer İpuçları

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
22.06.2018
 
989
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..