GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Boğaz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Boğaz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Kuru bir boğaz gerçekten rahatsız edici olabilir!

Geceleri uykunuzu bölebilir ve hatta gündüz saatlerinde çalışmayı zorlaştırabilir.

Kuru bir boğaz, genellikle yutak iltihaplanmasıyla burun ve ağzın arkasından mideye yol açan özofagusa uzanan bir tüpün neden olduğu yaygın bir sorundur.

Boğazdaki bu rahatsızlığa ve ağrıya birkaç faktör yol açabilir.

Çoğu zaman, kuru havalarda ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının vahşi bir yangın gibi yayıldığı soğuk kış aylarında ortaya çıkar. Ayrıca mononükleoz, bademcik iltihabı, strep boğaz, asit reflü veya GÖRH, grip, soğuk ve saman nezlesi veya alerjiler gibi diğer durumların bir belirtisi olabilir.

Bazense kuru bir boğaz ağzı açık uyuma, aşırı konuşma, sigara içme, dehidrasyon veya çevre kirliliğine yol açan maddelere maruz kalma gibi küçük bir şeyin işaretidir.

Özellikle sabahları kötü olan kuru bir boğazın semptomlarından bazıları; yutma zorluğu, boynun kenarlarındaki kabarık ve şişmiş bezlerdir.

Zaman zaman bu semptomlara ayrıca baş ağrısı, vücut ağrıları, ateş ve genel yorgunluğa neden olabilen bir strep enfeksiyonu eşlik edebilir.

Boğaz Kuruluğu Nasıl Geçer?

Bir çözüm aramadan önce kuru boğazın nedenini tanımlamak şarttır. Bu arada, semptomları hafifletmek ve bu rahatsız edici problemden kurtulmak için kullanabileceğiniz birçok etkili ev reçetesi vardır.

Not: Belirtiler birkaç günden fazla devam ederse, doktorunuza danışmalısınız.

Tuzlu Su Gargarası

Kuru bir boğazla etkili bir şekilde baş etmenin en basit yolu tuzlu su ile ağzı çalkalamaktır.

Tuz, herhangi bir mikrobiyal enfeksiyonun büyümesini kısıtlayarak temizlenmesine yardımcı antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ayrıca, mukus ve balgamı boğazdan çıkarmaya ve ağzı nemlendirmeye yardımcı olur.

Ayrıca, sıcak tuzlu su boğazınızı yatıştırıcaktır.

Bal

Bal, nemlendirici özelliği nedeniyle boğaz kuruması semptomlarını giderebilir. Ayrıca enfeksiyona neden olabilecek ve boğaz kurumasına yol açabilecek mikroplara karşı mücadele eden antibakteriyel, antimikrobiyal ve antiseptik özellikler içerir.

Ayrıca hipertonik ozmotik gibi çalışır, bu da iltihaplı dokudan su çekilmesine yardımcı olur ve böylece şişmeyi azaltır.

Bal, bağışıklık sistemi için de iyidir.

Dikkat: Ham bal, bebeklerde gıda zehirlenmesine neden olabilecek zararlı bakterileri taşıyabileceği için, 1 yaşın altındaki bebekleri asla bal ile beslememelisiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi bir gargara olarak kullanılmak üzere seyreltilebilir veya bir enfeksiyonla savaşmak ve vücudu alkalize etmek için sıcak çay veya bir bardak suya eklenebilir. Bu basit giderici ilaç, alerjinin veya enfeksiyonun neden olduğu kuruluk ve boğaz ağrısına yardımcı olur.

Antibakteriyel özelliklerinden dolayı mikroplarla savaşmaya ve vücudu alkalize etmeye yardımcı olur. Ayrıca ağızdaki pH dengesinin korunmasına yardımcı olur, böylece ağzı nemlendirerek boğaz kurumasının önlenmesi veya tedavi edilmesi için iyi bir ilaçtır.

Elma sirkesi, bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Sakız

Bir parça şekersiz sakız çiğnemek, kuru bir boğazla başa çıkmak için basit ama etkili bir yoldur. Çiğneme eylemi ağızda ve boğazda tükürük akışını uyarır. Tükürük üretimi arttıkça, boğaz nemli bir hale gelir ve bu da kuruluktan kurtulmayı sağlar.

Şeker içermeyen sakız çiğnemek ise, boğaz kuruluğunun arkasındaki başka bir yaygın neden olan asitliğe karşı mücadele eder.

2005 tarihli bir çalışma, yemekten sonraki 30 dakika boyunca şekersiz sakız çiğnemenin yemek sonrası asidik özofageal reflü riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Boğazınızı rahatlatmak için mümkün olduğunca şekersiz ve tatlandırıcı içermeyen sakızları tercih edin. Özellikle nane aromalı sakız çeşitlerinden uzak durun.

Aynı şekilde, boğazınızı yeterince nemli tutmak için buz parçaları veya boğaz pastilleri emebilirsiniz.

Slippery Elm (Kırmızı Karaağaç)

Bu karaağaç türü, boğazı kaplayan jel benzeri bir madde olan müsilaj içerir, acıyı ve tahrişi azaltır. Bu da boğazınızdaki kuruluğu giderir.

Ayrıca boğaz kuruluğuyla savaşmak için önemli olan tükürük üretimini de uyarır.

Ayrıca piyasada kolayca bulabileceğiniz 'slippery elm' pastilleri de alabilirsiniz.

Meyan Kökü

Meyan, boğaz kuruluğundan kurtulmaya yardımcı olan bir başka çaredir. Boğazda kuruluğa neden olabilecek herhangi bir enfeksiyondan kurtulmayı sağlayan antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir.

Aynı zamanda anti-inflamatuar özellikleri boğazda tahrişi azaltmaya yardımcı olur.

Kırmızı Biber

Kuru bir boğazı rahatlatmakta acı biber de çok etkilidir.

Acı biber, antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri yönünden zengin bir bileşik olan kapsaisin içerir. Boğaz dokularındaki şişliğin azaltılmasına yardımcı olur ve altta yatan enfeksiyonu tedavi eder. Ayrıca, sahip hissettiğiniz acıyı hafifletecektir.

Kapsaisin ayrıca toksinleri ve diğer enfeksiyona neden olan ajanları vücuttan dışarı atmaya da yardımcı olur.

Hatmi Kökü (Marshmallow Root)

Hatmi kökü, ağrılı veya kuru bir boğazı kaplayıp sakinleştiren zamk içerir. Ayrıca boğaz ile bağlantılı olarak bademcik iltihabının sökülmesine de yardımcı olur.

Buna ek olarak, demülent ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde asit reflü ile de başa çıkar. Asit reflü, boğaz kuruluğunun nedenlerinden biridir.

Dikkat: Hamile ya da emziren kadınlar ve diyabet hastaları için hatmi kökü önerilmez.

İlginizi Çekebilir: Alerjiye Ne İyi Gelir?

Sıvı Tüketimi

Çoğu zaman, boğazınızdaki kuruluk sadece bir dehidrasyon (vücudun aşırı su kaybetmesi) belirtisi olabilir, bu da yeterli su içmediğiniz anlamına gelir. Susuz kaldığında, vücudunuz normal olarak ağzınızı ve boğazınızı nemlendiren tükürüğün çoğunu üretemez.

Öte yandan, doğru nemlendirme vücudunuza, boğazınızı nemli tutmak için gereken tükürük miktarını üretmek için ihtiyaç duyduğu kaynakları sağlar. Ayrıca, mukus incelir ve gevşer, böylece boğazınızın iç duvarlarına yapışması ve tahrişe neden olması önlenir.

Susuzlukla mücadele etmek için gün boyunca bol bol sıvı tüketin. Genel olarak, günde 8 ila 10 bardak su içmek iyidir. Ancak yaşınıza, aktivite düzeyinize, iklim koşulunuza ve sağlık durumunuza bağlı olarak, bu miktar daha az veya daha fazla olabilir.

Beslenme listenize su içeriği açısından zengin olan meyveleri, sebzeleri ve diğer yiyecekleri de eklemelisiniz. Vücudunuzun daha fazla su kaybetmesine neden olabilecek kafeinli, gazlı içecekler ve kahve kullanmayın.

Nemlendirici

İyi uyku ve dinlenme için boğaz kuruluğunun hızla iyileşmesi önemlidir. Kuru bir boğaz gece daha da kötüleşip uykunuzu bölebileceğinden bir nemlendiricinin çalıştırılması tavsiye edilir.

Serin havalarda nemlendirici daha önemlidir. Havaya ılık bir nem katacak ve bu nemli havada nefes almanız, boğaz kuruluğunu yatıştırmanıza ve nemlendirmenize yardımcı olacaktır, böylece ihtiyaç duyduğunuz uykuya kavuşabilirsiniz.

Yatak odanıza veya önemli miktarda zaman geçirdiğiniz başka bir odaya bir nemlendirici yerleştirin.

Nemlendirici yerine derin bir tencereyi ılık suyla doldurup ısı kaynağının yanına yerleştirebilirsiniz. Su ısındıkça yavaş yavaş odadaki havayı nemli hale getirecektir.

Nemlendirici veya su kabı kullanıp kullanmadığınıza bakılmaksızın, küf ve diğer alerjenlerin birikmesini önlemek için temiz tutmalısınız.

Diğer İpuçları

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
31.07.2018
 
652
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..