GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Limon Suyunun Faydaları Nelerdir?

Limon Suyunun Faydaları Nelerdir?

İşte buradasınız, siz de limon suyunun vücudumuza ne kadar yararlı olduğunun farkına varmaya başladınız. Hadi öyleyse eksikleri birlikte tamamlayalım.

Limon Sindirim Sisteminizi İyileştirir

Sağlıklı olmanın mihenk tartışmalarından biri de sağlıklı sindirim sistemidir. Limonlar pektinin ana kaynaklarından biridir. Pektin, kalın bağırsakların çalışması için gereklidir. Bu yüzden bir bardak ılık limon suyu, sindirim sisteminizi harekete geçirir. Önceki günden kalan atığın da kolayca vücudunuzdan çıkmasına yardımcı olur.

Limon Vücudunuzdaki Mineralleri Dengeler

Enerji içecekleri, dehidrasyon tozları, glikoz ve elektrolit konsantrasyonları marketlerde satılmadan önce limon suyu yüksek etkili dehidrasyon tedavisiydi. Egzersiz yaptığınızda vücudunuzdaki sodyum, potasyum ve klorür gibi bazı mineralleri kaybedersiniz. Su içmek su kaybınızı giderecektir fakat birkaç dilim limon da eklediğinizde vücudunuzun mineral düzenleme işlemi çok hızlı gerçekleşecektir.

Limon Suyu Görme Yeteneğinizi Güçlendirir

Çocukken size söylenen "eğer havuç yersen tıpki bir kartal gibi görürsün" sözün hatırladınız mı? Turunçgillerden olan limon içerdiği C vitamini ve antioksidanlar sayesinde sarı nokta hastalığı ve katarakttan sizi korur. Şu an limon suyu yapmanın tam zamanı değil mi sizce de?

Limon Cildinizi Yumuşatır

Bu özelliği çok önemli olmayan ve üzerinde uzun uzadığa düşünülmesi gerekmeyen özelliklerden biri. Çünkü hepimiz cildimizin yumuşak olması için yüksek miktarda su içmemiz gerektiğini biliyoruz. Limonun içerdiği antioksidan seviyesinde cildimizdeki lekelerin ve kırışıklıkların azaldığını göreceksiniz.

Limon Karaciğerinizin En İyi Dostudur

Sağlıklı bir yaşam için karaciğerimizi mutlu etmek en önemli görevlerimizden biridir. Limon suyu içmek, karaciğerimizin işlevini en üst noktaya çıkarır. Enzim işlevini güçlendirerek toksinleri vücudumuzun dışına atmanın yanı sıra limonda bulunan sitrik asit, vücuttaki zararlı bakterileri defeder.

Limon Potasyum Açısından Zengindir

Muzun içinde potasyumun çok olduğunu biliyoruz. Fakat limonun da bu elzem mineralin yuvası olduğunu biliyor muydunuz? Potasyum insan vücudunda en çok bulunan üçüncü mineraldir. Bu mineralin önemini hafife almayın.

Günde 1 Limon Yenen Eve Doktor Girmez

Her gün limon suyu içenlerin içmeyenlere göre soğuk algınlığına yakalanma oranları daha düşüktür. Limon C vitamini açısından oldukça zengindir ki hepimizin de bildiği gibi C vitamini, virüslere karşı tartışmasız en iyi koruyucudur.

Limon Metabolizmayı Hızlandırır

Doğal yollardan kilo vermek istiyorsanız limon suyu bunu gerçekleştirmek için size yardımcı olabilecek en önemli besindir. Limon, metabolizmanızı hızlandırmanıza ve açlık hissinizi gidermenize yardımcı olur. Vücudun pH seviyesini mükemmel seviyede tutar. Limon doğası gereği asidik fakat bir kez kan dolaşımına girdiğinde vücut dokularını bazlaştıran etkiye sahip olmakta. Bu neden mi iyi birşey? Yemeğin sindirimi için aside ihtiyacımız olsa da vücudun pH seviyesini dengelemek zorundayız. Çok fazla asit, yüksek kolestrolden diyabete kadar birçok hastalığa neden olur.

Limon Sayesinde Kahveden Uzak Duracaksınız

Kendimizi üretken hissetmemizi sağlayan sabah kahvelerine çoğumuz muhtacız. Sabah kahvenizi limonlu suyla değiştirirseniz 2 hafta sonra kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Böyle ferah ve sağlıklı hissetttikten sonra kim kahveye geri döner ki?

Halen bu sihirli içeceği içmeye başlamadınız mı? Mutfağa gidin ve kendinize kocaman bir bardak limonlu su hazırlayın.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
29.09.2017
 
449
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..