GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk Nasıl Geçer?

Kimse dudaklarının güzelliğinin uçuk ile bozulmasını istemez. Sadece çirkin görünmekle kalmaz, aynı zamanda konuşurken veya yemek yerken de çok acı verebilir.

Uçuk Nedir?

Uçuk salgınları, herpes simplex-1 ve herpes simplex-2 virüslerinin saldırısına bağlı olarak ortaya çıkar. İlki ağızda uçuğa neden olur ve ikincisi genital bölgede uçuklara yol açar. Virüs bir kişiden diğerine yakın temas yoluyla yayılır.

Herpes simpleks tip 1 uçuk virüsü genellikle enfekte salya ile temas yoluyla bulaşır. Örneğin; aynı tabaktan yemek yemek, kişisel eşyaları paylaşmak, öpüşmek vs. virüsün bulaşmasına sebep olabilir. Ağız, dudak ve yüz enfeksiyonlarıyla ilişkilidir.

Diğer taraftan, Herpes simpleks tip 2 uçuk virüsü, cinsel yolla bulaşır ve genital yaralar veya ülserler ile ilişkilidir. Ağızda genital uçuklara yol açan çapraz enfeksiyon ve genital bölgedeki oral uçuk, oral-genital temastan kaynaklanabilir. Virüs, yaralar ve semptomlar görünmediğinde bile bulaşabilir.

Uçuk, iltihaplı ve ateşli kabarcıklar, ağız yaraları ve genişlemiş lenf düğümleri ile tanımlanabilir. Uçuğun ilk kez ortaya çıkarken de ateşlenme olabilir.

Uçuk geçtikten sonra, virüs sinir sistemine geri çekilme eğilimindedir. Stres, hastalık, belirli gıdalar, hormonal değişiklikler, cerrahi ve bağışıklık sistemi bağışıklık sistemi gibi tetikleyiciler nedeniyle tekrar aktif hale gelebilir.

Uçuğa Ne İyi Gelir?

İşte uçuğu tedavi etmek için önerdiğimiz her evde bulunan ilaçlar..

Buz torbaları

Buz, uçuğun neden olduğu ağrı ve rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi temizleyici, büzücü ve anti-iltihabik özellikleri nedeniyle uçuğun şiddetini azaltmaya yardımcı olur.

Oksijenli Su

Dezenfektan olarak oksijenli su, uçuk için oldukça popüler bir ilaçtır.

Not: Oksijenli su miktarını belirtilen oranın üstünde kullanmayın, tehlikeli olabilir.

Sarımsak

Sarımsak, uçuk ile mücadeleye yardımcı doğal antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri vardır. 1992 yılında Planta Medica'da yayınlanan araştırmada, sarımsakta bulunan allisin adı verilen bir kimyasalın antiviral etkileri olabileceği bulunmuştur. Sarımsak yağı ayrıca antiviral bileşik ajoen içerir.

Limon Balsamı

Limon balsamı, uçuğun etkisinin yoğunluğunu azaltmada yararlıdır. Ayrıca antiviral ve antibakteriyel etkileri vardır. Aynı zamanda doğal bir ağrı kesici etkisi olan öjenol adında bir bileşik içerir.

Meyan Kökü

Meyan kökü bağışıklık sistemini güçlendirir ve uçuk virüsüyle savaşır. Antiviral ve anti-inflamatuar faydaları olan glisirizin adı verilen aktif bir maddeye sahiptir.

Not: Yüksek tansiyonu olanlar, bu bitkiyi dahili olarak almaktan kaçınmalıdır. Ayrıca meyan kökünün lokal uygulaması cilt tahrişine neden oluyorsa, ilacı kesiniz.

Nane

Nane çayı, herpes salgınlarının şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda ağrı ve iltihabı hafifletmeye de yardımcı olur. Nane yağının da uçuk virüsü üzerinde virüsel bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, antiherpetik, anti-enflamatuar ve ağrı giderici özelliklere sahip başka bir etkili ilaçtır. Antiviral aktiviteye sahip terpenler ve fenilpropanoidler içerir. Ayrıca, Die Pharmazie'de yayınlanan bir 2001 çalışması, çay ağacı yağının okaliptüs yağından daha fazla antiviral aktivite sergilediğini bulmuştur.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, antiviral ve antibakteriyel etkileri olan monolaurin adı verilen monogliserit haline dönüşen laurik asidi içerir. Ayrıca hindistancevizi yağındaki laurik asit ve kaprik asit, uçuk virüsünü öldürmeye yardımcı olur.

Aloe Vera

Aloe vera lezyonları iyileştirmeye yardımcı olduğu gibi özellikle genital uçuk olması durumunda, uçuk salgınları ile başa çıkmada etkilidir. Yaraları iyileştirir, ağrı ve iltihapları giderir.


Bu ilaçları takip etmenin yanı sıra, uçukları önlemeye yardımcı olmak için süt ürünleri, yumurtalar, kabuklu yemişler (fıstıklar arjinin bakımından zengindirler), soya fasulyesi, mango ve kayısı gibi daha fazla lizin içeren gıdalar yiyin. L-lizin takviyeleri (günde 500 ila 1,000 mg) de alabilirsiniz.

Ayrıca, uçuk virüslerinin gelişimini önlediğine inanılan lahana, brokoli ve karnabahar gibi daha fazla turpgillerden yiyin.

Yaralarınız ve belirtileriniz 7 ila 10 gün içinde iyileşmezse veya zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa doktorunuza danışın.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
27.07.2018
 
769
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..