GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Halsizlik Neden Olur? Nasıl Geçer?

Halsizlik Neden Olur? Nasıl Geçer?

Yorgunluk, güçsüzlük veya uyuşukluk hissi birçok kişinin karşılaştığı yaygın bir sorundur. Halsizlik, “fiziksel yetersizlik ya da kas gücünün yetersizliği ve günlük aktiviteleri gerçekleştirmek için fazladan çaba sarf edilmesi gerektiği” olarak tanımlanabilir.

Günlük, monoton aktiviteler, uykusuzluk ya da yorgunluk, ilgi duyulmayan aktivitelerin gerçekleştirilmesi sizi halsiz ve enerjisiz bırakabilir. Aşırı terleme, iştah kaybı, konsantrasyon güçlüğü ve uykuya dalmada zorluk çekmek, halsizliğin belirtileridir.

Yeterli miktarda uyumamak, zayıf bağışıklık sistemi, alkol tüketimi, öğün atlama, duygusal stres ve çok fazla fiziksel aktivite sonucunda gereken miktarda beslenmemek, kendinizi zayıf hissetmenize sebep olacaktır.

Uzun süren zayıflık, anemi, eklem iltihaplanması (artrit), hipotiroidizm, uyku bozukluğu, kanser, depresyon, kronik tükenmişlik sendromu, diyabet ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Bu durumlarda, zayıflığınızın ardındaki kesin sebebi bulmak çok önemlidir.

Yaşamınız boyunca kendinizi enerjik ve ferah hissetmek için, günde en az 30 dakika egzersiz yapmalı, ideal vücut ağırlığınızı korumalı, iyi bir diyet yapmalı, uygun bir şekilde uyumalı, vücudunuzun günlük su ihtiyacını karşılamalı, alkol ve sigaradan uzak durmalısınız.

Evde uygulayabileceğiniz birkaç basit yöntemle enerji artışı sağlayabilir ve dayanıklılığınızı geri kazanabilirsiniz.

Halsizliğe İyi Gelen Evinizdeki Doğal İlaçlar

Muz

Muz, sükroz, fruktoz ve glukoz gibi hızlı ve önemli derecede enerji artışı sağlayabilen mükemmel bir doğal şeker kaynağıdır. Ayrıca muzda vücudunuzun şekeri enerjiye dönüştürmek için ihtiyaç duyduğu bir mineral olan potasyum vardır. Muzdaki lif de kanınızdaki glikoz seviyesini korumaya yardımcı olur.

Badem

Bademler, enerjik hissetmenize ve genel zayıflık belirtileriyle savaşmanıza yardımcı olabilecek E vitamini ile doludur. Ayrıca, bademlerdeki yüksek magnezyum dozu protein, yağ ve karbonhidratların enerji kaynaklarına dönüştürülmesinde rol oynar. Bazı kişilerde halsizliğin sebebi, magnezyum eksikliği olabilir.

Süt

B vitamini eksikliğinin halsizliğin en önemli sebebi olduğu kabul edilir ve süt en başta gelen B vitamini kaynağıdır. Ayrıca süt, kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlü tutan iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

Hint Bektaşi Üzümü

Amla olarak da bilinen bektaşi üzümü, enerji düzeyinizi artırabilecek son derece besleyici bir meyvedir. İyi bir C vitamini, kalsiyum, protein, demir, karbonhidrat ve fosfor kaynağıdır. Günde sadece bir bektaşi üzümü yemek bile zayıf bir bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Jinseng (Ginseng)

Yüzyıllardır güçlü bir antioksidan olarak tanınan jinseng, zayıf hissettiğinizde size daha fazla enerji verebilir. Bu bitkinin sakin ve yatıştırıcı doğası da sinirlerinize anında etki eder.

Not: Jinseng yüksek tansiyonu olanlar için uygun değildir.

Meyan Kökü

Meyan, halsizliğin çeşitli sebepleriyle savaşabilen başka bir bitkidir. Bu bitki, vücut tarafından doğal olarak üretilen adrenal hormonlarını destekler, böylece enerjinizi ve metabolizmanızı artırır.

Not: Meyan, bazı kişilerde kan basıncını artırabilir, bu yüzden düzenli olarak almadan önce doktorunuza danışın.

Mango

Mango, ideal sağlığa yardımcı bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içeren tatlı ve sulu bir meyvedir. Aynı zamanda lif, potasyum, magnezyum ve bakır açısından mükemmel bir kaynaktır.

Mangolardaki demir, vücuttaki kırmızı kan hücresi sayısını artırarak anemiyle mücadeleye yardımcı olabilir. Ayrıca mangolar, anında enerji sağlayan şekere dönüşen nişasta içerir.

Çilek

Çilekler gün boyu enerjinizi korumanızı sağlamak için sağlıklı ve düşük kalorili bir katkıdır. Vücudun dokularının onarılmasına yardımcı olan, bağışıklık sistemini güçlendiren ve serbest radikal hasarını önleyen bir antioksidan olan C vitamini ile doludur. Ayrıca, yeterli miktarda manganez, lif ve suyu çileklerden elde edersiniz.

Yumurta

Halsizlikle mücadele etmenin en önemli yolu dengeli beslenmektir. Yumurtalar protein, demir, A vitamini, folik asit, riboflavin ve pantotenik asit gibi besinlerle yüklüdür.

Daha iyi hissetmek için her zaman ve günde en az bir yumurta yiyin. İyi haşlanmış yumurta, peynirli veya yeşil sebzeli omlet veya yumurtalı sandviç yiyebilirsiniz.

Kahve

Kahvede bulunan kafein, beyni destekler ve size anında bir enerji artışı sağlar. Ölçüyü kaçırmadığınız sürece kahve içmek zarar vermez.

Enerjik hissetmenize ek olarak, metabolizma hızını düzenler, dayanıklılığı artırabilir, odaklanmayı geliştirebilir ve ağrıyı azaltabilir. Günde iki fincandan fazla kahve içmeyin. Daha fazla kaygı ve uykusuzluk riskini artırabilir.

Bunları denedikten sonra bile çoğu zaman yorgun ve güçsüz hissediyorsanız, kesin nedeni belirlemek ve kesin şekilde tedavi görmek için doktorunuzdan randevu alın.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
12.07.2018
 
689
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..