GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Sigarayı Bırakınca Kilo Alır Mıyım?

Sigarayı Bırakınca Kilo Alır Mıyım?

Sigarayı bırakan kişilerde yapılan çalışmalarda daha fazla kilo alımı olduğu gözlenmiş. Ülkemizde de sigarayı bırakanlarda kilo alımını sıklıkla görmekteyiz. Bunun sebebini özellikle sigarayı bıraktıktan sonra bu bağımlılığın besine kayması olarak da tanımlayabiliriz. Sigaradan aldığı hazzı sonraki evrede bir yiyecekle, besinle ve yemeklerle karşılamaya çalışmak çoğu kişinin tercihi olabilmektedir. Sigarayı bırakan kişiler, özellikle sigarayı kullandıkları dönemde sigarayla beraber çok fazla oksijen tüketimi sağladıkları için metabolizmaları yapılan çalışmalara göre sigara içmeyenlere kıyasla daha yavaş çalışmaya başlamaktadır. Bundan dolayı sigarayı bıraktıkları dönemde metabolizmalarının biraz daha yavaşlaması söz konusudur ve dolayısıyla da kilo almaları daha kolay hale gelebilmektedir.

Sigarayı bırakan kişiler özellikle tat alma duyusunu daha fazla hissetmeye başlarlar ve yedikleri yiyeceklerden tat alma duygusu artar. Besine duyulan hassasiyet arttığı için fazla besin tüketmeye başlar ve bunun neticesinde kilo almak kaçınılmaz sondur. Aynı zamanda bu hazzı tatlı gıdalardan tuzlu veya diğer besinlere göre fazla aldıkları için tatlı tüketimleri sigarayı bırakan kişilerde daha fazla gözlenmektedir. Bu sayede daha çok enerji alacakları için kilo alımı da kaçınılmaz hale gelebilir.

Sigara bırakılınca bir miktar kilo alınması söz konusudur, bu doğru bir tespittir. Çünkü sigara insanın iştahını keser ve sigara bırakıldığında iştah daha normal hale gelir, daha çok yemek yiyebilirler. Bunun ötesinde sigara bırakıldıktan sonra alınan besinlerin sindirimi de daha verimli hale gelir. Bu nedenle sigarayı bırakan kişilerde 3-5 kilo kadar alınması mümkündür.

Kilo alırım kaygısı ile sigarayı bırakmaktan çekinmemek gerekir, bu doğru bir yaklaşım değildir. Bizce yine sigarayı bırakınız, birkaç kilo alabilirsiniz ama bu bikaç kiloyu zaman içerisinde uygun diyet yaklaşımıyla yok etmek de mümkündür.

Sigarayı bırakınca kilo almamak için ne yapılabilir?

Düşük kalorili yiyecekle beslenilebilir, bol miktarda su içilebilir ki mide biraz dolgunluk hissetsin ve açlık hissi yatıştırılabilsin. Buna rağmen sigarayı bıraktıktan sonra eğer 2-3 kilo vücudunuzda kalıyorsa bile bu da çok zararlı birşey değildir. Üstelik bunu sigara kullanımının zararlarıyla karşılaştırdığımız zaman sigara kullanımının zararının çok daha büyük olduğunun farkına varırız.

İlginizi Çekebilir: Muz Kilo Aldırır Mı?

Birkaç kilo almak, sigaranın verdiği zarar yanında önemsizdir.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
06.07.2017
 
460
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..