GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Cilt Beyazlatmak İçin Ev Yapımı 17 Etkili Yöntem

Cilt Beyazlatmak İçin Ev Yapımı 17 Etkili Yöntem

İnsanların ciltlerini daha parlak ve daha beyaz göstermek için birçok sebebi vardır. Kadınların ev yapımı cilt beyazlatma yöntemlerini kullanmalarının en büyük nedenlerinden biri de yaşlanmayı ve ciltteki koyu lekeleri azaltmaktır.

Aşağıdaki evde uygulanabilecek doğal yöntemleri yüzünüzde veya vücudunuzun herhangi bölgesinde uygulayıp cildinizi beyazlatıp berraklaştırırken temizlenmesine de yardımcı olabilirsiniz.

Geçmişte ev yapımı tedavi şekillerine yönelik bazı tartışmalar yaşanırken ışın tedavisi gibi doğal olmayan ve pahalı yöntemlerin önerilmesini aslında çok da garipsememek gerekiyor. Çünkü işin arkaplanında dönen paraları görmek gerekiyor. Bu yüzden de medyada ve diğer yerlerde yapılan tanıtımlar ve reklamlara çok aldanmayıp öncelikle doğal tedavi yöntemlerini araştırıp uygulamakta fayda olacaktır. Bu sayede sahtekarların da oyununa düşülmemiş olunacaktır.

Koyu lekeler birçok cilt rahatsızlığında ortaya çıkabilmektedir. Çok fazla güneş ışığına maruz kalmak bu lekelerin görülmesinin ana nedenlerinden biridir. Ayrıca sivilce yara izleri de yüzünüzü kaplayan ve göze hoş gelmeyen koyuluklara da yol açabilir. Tüm bunları söylerken zaman içinde ortaya çıkabilecek cildin doğal renk değişiminden bahsetmiyoruz tabii ki. Makyaj yaparak yaşamın getirdiği küçük değişiklikleri geçici olarak saklamak harika bir yol olsa da kadınlar kalıcı bir çözüm arıyorlar.

İşte yüzünüzü ve cildinizi tekrar tazelemenize yardımcı olacak cilt beyazlatma için en iyi ev yapımı tedavi yöntemlerinden bazıları burada!

Cilt Beyazlatma Yöntemleri

Yoğurtla Gelen Güzellik

Cilt Beyazlatmak İçin Ev Yapımı 17 Etkili Yöntem

Bu cilt beyazlatma kremi için ihtiyacınız olacak:

Cildinize tatlılık katacak bu malzemeleri bir kasede biriktirip iyice karıştırdıktan sonra cildinizi güzelce temizleyip hazırlayın. Bu karışım yoğun ve yapışkan olacak. Bu yüzden bol miktarda peçetenizin veya havlunuzun bulunduğundan emin olun.

Cildinize kalın bir tabaka şeklinde uygulayın ve yaklaşık 20 dakika boyunca geriye yaslanarak bekleyin. Süre dolduğunda peçete veya havlu kullanarak cildinize sürdüğünüz karışım ve ciltteki ölü hücrelerden arınmak için dairesel hareketlerle nazik bir şekilde temizleyin. Yoğurt, cildinizi nemlendirmeye yardımcı olurken, bal bakterileri öldürür. Cildinize doğal bir parlaklık veren sır ise limon suyundadır. Bu uygulamayı haftada 1-2 kere yapmaya devam ederek istediğiniz sonuca ulaştığınızı göreceksiniz.

Aloe Vera Cilt Beyazlatma Maskesi

Cilt Beyazlatmak İçin Ev Yapımı 17 Etkili Yöntem

Aloe Vera sadece ciltteki güneş yanıklarını iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda cildin doğal rengine kavuşmasına da yardımcı olur. Aloe verayı bir cilt açıcı olarak kullanmak için taze aloe vera yapraklarından en doğru şekilde yararlanmak gerekir. Taze aloe verayı çoğu attarın yanı sıra sağlıklı yaşam ve holistik merkezlerinde bulabilirsiniz. Bitkinin dış katmanlarını keserek içindeki jele ulaşabilirsiniz.

Jeli cildinize bolca uygulayın ve 30-45 dakika kadar bekletin. Maksimum fayda sağlamak için jeli cildinize uygulamadan önce buzdolabında bekleterek daha serin bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda derideki iltihap ve kızarıklığın tedavisi için de yardımcı olacaktır. Aloe vera, vücudunuzun doğal olarak yeni cilt hücrelerini üretmesine yardımcı olur, bu da koyu lekelerin ve renk solgunluğunun görünümünü hafifletmeye yardımcı olabilir. En iyi sonuç için bu maskeyi haftada iki defaya kadar kullanın.

Zerdeçal ile Cilt Beyazlatma Maskesi

Cilt Beyazlatmak İçin Ev Yapımı 17 Etkili Yöntem

Sosyal medyada bir video dönüyordu. Bir kız koltuk altı kararmasını sanki bir sihir ile yok ediyordu. Fakat gerçek sihir zerdeçal ile gerçekleşiyor. Bu harika baharat, yemeklerinize veya tatlılarınıza enfes bir lezzet katmasından çok daha fazlasını yapabilir.

İhtiyacınız olan şeyler:

Bu renkli tedaviyi bir arada karıştırın ve en iyi sonuç için temizlenmiş cilde uygulayın. Maske 1 saat kadar bekletildiğinde en iyi sonucu verecektir. Dikkatli olun çünkü zerdeçal leke yapabilir. Yüzünüze, boynunuza veya herhangi bir yerinize cömertçe uygulayın ve bir saat sonra yıkayın.

Öneri: Bu maskeyi haftada bir yaparsanız, birkaç hafta içinde bir değişiklik fark etmeye başlayacaksınız.

Badem Ezmesi

Cilt Beyazlatmak İçin Ev Yapımı 17 Etkili Yöntem

Badem, cildinize ciddi faydaları olan vitamin ve besinlerle doludur. Badem ezmesini hazır olarak satın alabilirsiniz fakat evde hazırlaması da oldukça kolay ve zahmetsizdir.

İhtiyacınızın olacağı malzemeler:

Bademleriniz toz halinde değilse onları ince bir toz haline getirerek başlayın. Bunu el ile bir havanda yapabileceğiniz gibi bir mutfak robotunda çok daha kolay bir şekilde de yapılır. Bademleri çok fazla öğütmemeye dikkat edin. Daha sonra, toz kalın bir macun haline gelene kadar yavaş yavaş süt ilave edin. Kullanılan süt doğal ve tam yağlı olmalı.

Bu karışımı geceleri yüz maskenizle de kullanabilirsiniz, 30 dakika ile 1 saat arası yüzünüzde kalmalıdır. Ayrıca bu karışım renk bozulmalarına doğal bir şekilde fayda sağladığından uygulamayı hergün kullanmaktan çekinmeyin.

Hindistan Cevizi ve Gül ile Yüz Toniği

Cilt Beyazlatmak İçin Ev Yapımı 17 Etkili Yöntem

Yukarıda bahsettiklerimizin dışındaki en iyi cilt bileşenlerinden ikisi hindistan cevizi ve gül suyudur. Bu ikisi birleştirildiğinde harika bir tedavi kaynağı ortaya çıkar. Hindistan cevizi suyu sadece cildi yumuşatmakla kalmayıp aynı zamanda koyu lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olurken, gül suyu cildinize topluluk ve güzellik katar.

Bu inanılmaz beyazlatıcı tonik için yalnızca üç bileşene ihtiyacınız olacak: gül suyu, hindistan cevizi suyu ve arıtılmış su.

Hindistan cevizi suyu ve gül suyunu eşit şekilde karıştırın ve karışımı inceltmek için saflaştırılmış suyu ilave edin. Temiz ve sterilize edilmiş bir sprey şişesine ekleyin ve iyice karışana kadar çalkalayın. Bu karışım en etkili şekilde; yüzünüzü yıkadıktan sonra ve herhangi bir losyon uygulamadan önce kullanılır. Ayrıca, cildiniz için çok yararlı olacağı için, küçük şişenizle dolaşabilir ve yüzünüzü gün boyunca hızlı bir şekilde ferahlatarak kullanabilirsiniz. Bu kadar iyi olmasının sebebi, bu losyon çok hafif, kuru ve yağlı ciltler dahil tüm cilt tipleri için harika çalışıyor olması!

Yumurta Akı Maskesi

Cilt Beyazlatmak İçin Ev Yapımı 17 Etkili Yöntem

Yumurtanın hayatımızdaki rolü, lezzetli bir kahvaltı yapmamıza yardımcı olmasından çok daha fazlası olabilir. Yumurta akının kuru cildin yumuşatılmasından hasar gören saçlarımızın onarılmasına kadar birçok yararı vardır. Peki, bu sihirli küçük kürenin cildinizdeki renk kaybını azaltmaya yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Bu sağlıklı cilt maskesini yapmak için ihtiyacınız olan tek şey iki yumurta ve birazcık zaman.

Yumurta aklarını sarılılarından ayırıp metal olmayan bir kaba aktarın. Yumurta akını yoğunlaşıncaya kadar çırpın. Tıpkı bir omlet hazırlıyormuş gibi. Temiz bir makyaj fırçası alın, maskeyi yıkayıp kuruladığınız temiz bir cildinize sürün ve yumurtanın kurumasına izin verin. Yumurta akı ktamamen kuruduğunda cildinizin sıkılaştığını göreceksiniz. Maske tamamen kuruduktan sonra, soğuk su ile durulayın ve cildinizi kurulayın. En iyi sonuç için haftada iki kez kullanılmalı. Sadece birkaç hafta içinde ciddi sonuçları görmeye başlayacaksınız.

Limon Toniği

Cilt Beyazlatmak İçin Ev Yapımı 17 Etkili Yöntem

Tek başına yapılabilir cilt beyazlatma tedavileri söz konusu olduğunda limon, popüler bir malzemedir. Bunun nedeni limon suyundaki asidin vücudunuzdaki melanin üretimini artırmaya yardımcı olmasıdır. Bu, güneşte saçınızın doğal bir şekilde parlaması için limonun kullanımıyla aynı şeydir aslında. Limonu kullanmanın birçok yolu varken, bu tonik güzellik uzmanları topluluğunda oldukça popüler gibi görünüyor.

İhtiyacınız olan şeyler:

Bu iki malzemeyi temiz bir sprey şişesinde karıştırın ve iyice çalkalayın. Yatmadan önce her gece bu toniği uygulayın ve daha sonra sabahları soğuk su ile durulayın. Limon suyunun yakıcı olacağını unutmayın, bu nedenle gözlerinize ve vücudunuzdaki yaralara temas ettirmemeye özen gösterin. Ayrıca, hassas bir cildiniz varsa bu tedaviden kaçının.

Portakal Kabuğu Maskesi

Cilt Beyazlatmak İçin Ev Yapımı 17 Etkili Yöntem

Limon, cildinizi doğal bir şekilde güzelleştiren tek turunçgil değildir. Portakal da, daha az zahmetli ve mükemmel olan diğer bir seçenektir. Ancak, bu lezzetli maskeyi yapmak için biraz hazırlık çalışması yapmalısınız.

İşe taze portakalın kabuklarını alarak başlayın ve iyice gevreyene kadar birkaç gün güneşte bırakın. Ardından bir mutfak robotu sayesinde incecik toz haline gelene kadar kabukları öğütün. Kalın bir macun oluşana kadar portakal kabuğu tozuna biraz ılık su ekleyerek karıştırmaya devam edin. Bu maske, cildinizin tazelenmesine yardımcı olurken, koyu lekelerin ve yaşlanma belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olur. İşin sırrı bu maskeyi tamamen kuruyana kadar teninizde bırakmaktır. Bu maske de gece yatmadan önce uygulanıp sabah suyla durulayarak temizlenebilir. En iyi sonuç için, bu maskeyi haftada iki defaya kadar kullanın.

Çay Buharı

Cilt Beyazlatmak İçin Ev Yapımı 17 Etkili Yöntem

Güzel bir bitki çayı, soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmek için harika bir yoldur. Peki çay buharının cilt bakımında kullanıldığında harikalar yaratabileceğini biliyor muydunuz? Buhar gözenekleri açar ve cildinizin görünümünün berraklaşmasına için yardımcı olur. Bunu çayın gücü ile birleştirdiğinizde faydaları sonsuzdur.

İşte ihtiyacınız olan şey:


Tüm çiçekleri sıcak suda bekleterek işe koyulun. Birkaç dakika boyunca yüzünüzü çay kasesinin üzerinde tutun ve buharı cildinizde tutmak için yüzünüzü bir havlu ile kapatın. Yüzünüze dikkatli ve nazik davranın. Rahatsız oluyorsanız cildinizi asla daha fazla buhara maruz bırakmayın. En iyi sonuç için 5 dakika kadar buharla temasta kalmaya çalışın. İşlem bittikten sonra, yüzünüzü soğuk su ile durulayın ve buğulanmaya yardımcı olun. Bu gözenekleri kapatacak ve içeri giren mineralleri cildinizde hapsetmeye yardımcı olacaktır. En iyi sonuç için haftada üç kez yapabilirsiniz.

Domates Maskesi

Cilt Beyazlatmak İçin Ev Yapımı 17 Etkili Yöntem

Çalışmalar domateslerin portakallardan daha fazla C vitamini içerdiğini göstermektedir. Cilt beyazlatılması işleminde önemli bir yer edinmesinden dolayı bu sihirli meyveyi cilt bakımı rutininize dahil etmeyi düşünmenin vakti geldi. Bunu aşağıda tarifini vereceğimiz muhteşem domates maskesi ile yapabilirsiniz!

Malzemeler:

İpek kadar pürüzsüz olduğundan emin olana kadar bir karıştırıcıda yüksek güçte karıştırın. Karışımı uygulayarak en iyi sonucu elde etmek için temiz bir fırça kullanın. Maskeyi 30 dakika kadar yüzünüzde bekletin, rahatlayın ve soğuk suyla durulayın. Bu maske, hassas ciltler için biraz sert olabilir. Çok hassas bir cilde sahip iseniz, limon suyu yerine ılık su kullanın ve bu maskeyi haftada sadece bir kez kullanın.

Beyazlatıcı Kil Maskesi

Cilt Beyazlatmak İçin Ev Yapımı 17 Etkili Yöntem

Cilt bakımı söz konusu olduğunda, kilin yeni ve şaşırtıcı bir kullanım şekliyle karşılaşabiliyoruz. Kil gerçekten bir mucize ve kendi başına uygulanabilir bir cilt beyazlatma tedavisi olarak görülüyor.

İhtiyacınız olan malzemeler:

Kilinizi metal olmayan bir kaseye ekleyin ve kalın bir macun oluşana kadar yavaşça su ekleyerek karıştırın. Karışımın çok ince olmadığından emin olmalısınız çünkü o zaman kolayca yayılmayacak ve oldukça karışıklık yaratacaktır. Metal olmayan bir kase kullanmak da önemlidir, çünkü metalik bir madde kildeki kimyasal reaksiyonla karışabilir. Karışımınız güzel bir kıvama sahip olduğunda, birkaçdamla lavanta esansiyel yağı ekleyin. Lavanta cildinizi sakinleştirmeye yardımcı olurken, kil cildinizdeki kirleri çıkaracaktır. Maskeyi sürdükten sonra sırt üstü yatıp gevşeyin ve kilin işini yapmasına izin verin. 20 dakika sonra ılık su ile cildinizi durulayın. Bu maske diğerlerinden biraz daha yoğundur, bu yüzden haftada bir kez kullanmak en iyisidir.

Salatalık Ferahlığı ve Cilt Beyazlığına Katkısı

Cilt Beyazlatmak İçin Ev Yapımı 17 Etkili Yöntem

Salatalık, salatalar ve yüzlerimiz için harika bir gıdadır! Salatalık, su ve nem ile yüklüdür ve deriyi nemlendirmek için ve aynı zamanda iltihap ve kızarıklık tedavisinde de yıllardır kullanılmıştır. Sır, salatalıktaki, özellikle de E vitamini olan temel besin maddelerinde.

Cilt yumuşatıcı ve beyazlatıcı bu tedavi şekli için şunlara ihtiyacınız olacak:

Güzel bir posaya sahip olana kadar salatalıklarınızı bir mutfak robotu içinde çekin. Karışımı süzmeyin çünkü sihir sıvıda! Ardından hindistan cevizi suyunu ve balınızı ekleyin ve kalınlaşana kadar karıştırın. Maskenizin biraz daha kalın olmasını istiyorsanız, daha fazla bal eklemekten çekinmeyin. Karışımı temiz cilde uygulayın, 20-30 dakika boyunca bekletin ve sonra soğuk su ile durulayın. Bu maske hassas ciltler için çok uygun ve mükemmeldir. En iyi sonuç için, bu maskeyi sabahları ve geceleri yatmadan önce deneyin.

Patates Maskesi

Cilt Beyazlatmak İçin Ev Yapımı 17 Etkili Yöntem

İyi bir nişasta kaynağı olan patatesin siyah noktaları azaltabildiğini ve cilt rengini dengelemeye yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Biz de şaşırdık! Bunun nedeni patateslerin antioksidanlar ve C vitamini ile dolu olmasıdır. Patatesler cildinizi doğal olarak beyazlatmaya yardımcı olur, aynı zamanda cildinizin yüzeyindeki ölü cilt hücreleri de temizler. Çoğu zaman, cildimiz dengesiz veya doğal olmayan şekilde koyu görünebilir, çünkü ölü cilt hücreleri cildimizin berraklığını azaltır. Patatesler buraya gelsin!

Nişastalı bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler sadece 1 büyük patates ve 1 bıçaktır. Patatesinizi ince dilimler halinde kesin yüzünüze koyun ve arkanıza yaslanın. Bu ilk başta biraz garip hissettirecek, fakat sonra onu aşacaksın! Biraz bekledikten sonra dilimleri cildinize yerleştirin ve dairesel hareketlerle ovun. Bu sayede nişastalı sıvının gözeneklerinize yerleşmesini sağlayarak maksimum yararlı sonuç almaya çalışıyoruz. Yüzünüzün gerçekten çok ıslak olduğunu hissettiğinizde patatesleri artık yüzünüzden çekebilirsiniz. Patates suyunun yaklaşık 15 dakika kadar bekleyerek cildinize işlemesini ve kurumasını bekleyin. Daha sonra durulayın ve keyfini çıkarın!

Yaban Mersini Maskesi

Cilt Beyazlatmak İçin Ev Yapımı 17 Etkili Yöntem

Zengin antioksidanlar ve cilt aydınlatıcı asitle dolu bir başka meyve de yaban mersini. Bu yüz maskesi, yüzünüzde bir pasta taşıyormuş gibi hissettirebilir ve bir ısırık almak için yolunuzu kesebilirler.

Bir bardak yaban mersinini alın ve güzel bir hamur yapana kadar bir çatal yardımıyla bunları püre haline getirin. Ardından, bir fincan yoğurdu alın ve yabanmersini özü ile karıştırın. Karışımı cildinize eşit olarak dağıtın ve 20 dakika kadar bekletin.

Maskeyi ilk önce bileğinizde test ederek ve alerjiniz olup olmadığını kolayca test edebilirsiniz. Maskeyi çok uzun süre bırakmak, mavimsi bir renk tonuyla sonuçlanabilir. Bu maske, en faydalı şekilde haftada iki kez yatmadan önce uygulanabilir.

Kabartma Tozu Maskesi

Cilt Beyazlatmak İçin Ev Yapımı 17 Etkili Yöntem

En sevdiğimiz cilt koruma bileşenlerinden biri kabartma tozudır. Bu harika toz çok yönlüdür ve cilt temizlemede harika bir iş çıkartır. Aynı zamanda cildinizi ev ortamında berraklaştırmak için de harika bir şeydir. Avucunuzun içine az miktarda kabartma tozu alın ve yarım çay kaşığı kadar taze limon suyu ekleyin. Ardından avucunuza biraz su ekleyerek karışımın kıvamını ayarlayabilirsiniz. Cildinizi bu tonikle ovuştururken daha aşındırıcı bir kıvam olmasını isterseniz daha az su eklemelisiniz.

Karışımla birlikte küçük dairesel hareketlerle, yüzünüzü ovalamaya başlayın. Renk değişikliğinin daha belirgin olduğu kısımlara odaklanmaya çalışın. Sadece yüz renginizi berraklaştırmaya değil aynı zamanda ölü cilt hücrelerini cildinizden uzaklaştırmaya da yardımcı olarak gözeneklerinizi de temizlemiş olacaksınız. En sonunda soğuk su ile durulayın. En iyi sonuç için haftada birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Limon Yağı Maskesi

Cilt Beyazlatmak İçin Ev Yapımı 17 Etkili Yöntem

Cilt parlatma maskelerinde bol miktarda limon suyu tüketirken, yağların gücünü de unutamayız. Limon yağı ve diğer narenciye esanslı yağların evimizde bulunması harika. Kokusuyla ferahlatır, ruh halinizin pozitifliğini arttırır ve aynı zamanda cildinizin mükemmel dengeli bir parlaklığa ulaşmasına yardımcı olabilir. Bu taze limon toniğini yapmak için birazcık hindistan cevizi suyu ve birkaç damla limon esans yağı gerekir. Temiz bir sprey şişesinde ikisini karıştırın ve sabah yıkadıktan sonra yüzünüze uygulayın. Bu karışım gece boyunca da harika çalışıyor. Hepsinden iyisi, her gün kullanmak için yeterince naziktir.

Greyfurt ve Şeker Peelingi

Cilt Beyazlatmak İçin Ev Yapımı 17 Etkili Yöntem

Ev yapımı cilt beyazlatma tedavilerinde listenin en lezzetlisi bu greyfurt ve şekerli peelingdir. Greyfurt, cilt bakımı söz konusu olduğunda limon ve portakalın uygulama şekline ve etkisine çok benzer. Hepsinden iyisi, yapmak çok kolaydır!

Öncelikle cildinizi biraz ılık su veya hindistan cevizi yağı kullanarak nemlendirin. Bir greyfurtun yarısını alın ve saf toz şeker tabağına daldırın. Ardından, greyfurtun pulpa tarafını cildinize doğru bastırın, göz çevrenizden kaçınarak yüzünüze hafifçe masaj yapın. Greyfurttaki besinler, koyu lekeleri hafifletmek için çalışacak, şekeri ise kir ve yağı temizleyecektir. En iyi sonuç için greyfurtu yüzünüze uyguladıktan sonra yüzünüzü soğuk suyla durulayın ve ağır bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirin.

Evinizde bulabileceğiniz doğal ürünler kullanmak, değerli cildinizin tedavisi söz konusu olduğunda mükemmel bir parlaklığa ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Kimyasallardan uzak durmanız her zaman yararınıza olacaktır.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
30.05.2018
 
529
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..