GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken 10 Şey

Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken 10 Şey

Diyabet tanısı konulması dünyanın sonu değildir.

Kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak ve diyabete bağlı komplikasyonları stabil tutmak için yapacak çok şey olduğunda hayatın biraz sinir bozucu olabileceği doğrudur. Ama bu konuda çok fazla düşünmek ve stres düzeyinizi arttırmak yalnızca durumunuzu kötüleştirecektir.

Şeker hastalığında dengeyi sağlayabilmeyi gerektiren eylemlerin gerektiğini unutmayın. Dengeli bir diyet, günlük egzersizler, ilaçlarınız ve ailenizden ve arkadaşlarınızdan gelen destek hastalığınızı yönetmede size yardımcı olacaktır.

Bu görevde size yardımcı olacak bazı küçük şeyler mevcut. Tek yapmanız gereken bir adım atmak ve bu küçük ipuçlarını hayatınızda istikrarlı bir şekilde uygulamak.

İşte diyabet hastalarının günlük hayatlarında yapması gereken öncelikli 10 şey.

Kan Şekeri Seviyenizi Kontrol Edin

Yapmanız gereken ilk şey kan şekeri seviyesini yakından takip etmektir. Bu eylem, size gerekli ayarlamaları yapmanıza ve diyabetle ilişkili komplikasyon riskini azaltmanıza yardımcı olur.

Aç karnına ve yemekten sonra olmak üzere kan şekeri seviyenizi düzenli olarak kontrol edin. Tüketebileceğiniz şeker ve besin oranınızı belirlemek için sabah ilk önce kan şekeri seviyenizi kontrol etmelisiniz. Ayrıca daha sonra ilk öğününüzü yedikten iki saat sonra da kan şekeri seviyenizi kontrol edin.

Açlık kan şekeri seviyeniz desilitre başına 95 miligramdan az olmalıdır (mg/dL), yemekten 2 saat sonraki kan şekeri hedefiniz 120 mg/dL'den az olmalıdır.

Kan şekerinizi kontrol etmek herkesin evinde uygulayabileceği kadar kolaydır. Kan şekeri izleme setine küçük bir bütçe ile sahip olabilirsiniz. Bu set; parmağınızı delmek için iğneler, test çubukları ve kan şekeri seviyesini okuyan bir ölçüm aleti içerir.

Seti aldıktan sonra, tek yapmanız gereken bu sete özel bir iğneyle parmağınızı biraz delmek, test şeridi üzerine bir damla kan sıkmak ve ölçüm aletine yerleştirmektir. Birkaç saniye içinde, sonuçlarınız gözünüzün önünde olacak.

Bu ölçümleri rahatsızlığınızın başlarında yapmanız çok önemlidir. Çünkü, kan şekeri seviyenizi ve beslenme seviyenizi kontrol altına alarak kısa sürede şeker hastalığından kurtulabilme olasılığınız var. Üstelik beslenme şekliniz böylelikle bir rutine binip alışkanlık edineceğiniz için daha sonra çok da sık ölçüm yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Yürüyüş Yapın

Düzenli egzersiz, kan şekerinin azaltılmasına yardımcı olduğu için diyabetin yönetilebilmesini sağlayan sağlıklı bir yoldur. Vücudunuzun insülin hassasiyetini artırır, bu da hücrelerinizin kan dolaşımından daha iyi bir şekilde şekeri emebileceği ve daha sonra da vücudunuz için enerji olarak kullanabileceği anlamına gelir.

Egzersiz ayrıca kaslarınızın insülin olmadan bile enerji için şeker emmesini ve kullanmasını sağlar.

Egzersiz söz konusu olduğunda, yürüyüş en iyi seçeneklerden biridir. Kalp atış hızınızı arttıran tempolu yürüyüş, diyabetik insanların günlük yapması gereken aerobik egzersiz yöntemidir.

2012 yılında yapılan bir araştırmada, 88 saat boyunca Tip 1 diyabet rahatsızlığına sahip 12 hastayı incelemiş ve yemeklerden sonra yürüyüş yapmanın, yemek sonrası glikoz seviyelerini olumlu anlamda ve önemli ölçüde etkilediği bulunmuştur.

Uzmanlar, diyabetli kişiler için haftada en az beş gün 30 dakika yürüyüş öneriyor.

Ağzınızda Yağ Çalkalayın (Yağ Çekme (Oil Pulling))

Ağız sağlığının korunması herkes için önemlidir, ancak diyabet hastaları için daha da önem kazanmaktadır.

Diyabet, ağız boşluğunda değişikliklere yol açabilir, bu da diş eti hiperplazisi (diş etlerinin anormal gelişimi) ve diş eti iltihaplanması gibi dişeti ve ağız sağlığı sorunlarına neden olabilir. Diş çürüğü, mantarlar, ağız kokusu ve kserostomi (ağız kuruluğu) bile yaygın bir şekilde görülmektedir.

Amerikan Diyabet Derneği, diyabet hastalarında zamk hastalığının yaygınlığının arttığını bildirmektedir.

Uluslararası Önleyici Tıp Dergisi'nde yayınlanan bir 2012 araştırması, ağız sağlığı eğitiminin ve diyabetik hastalarda diş problemlerinin düzenli olarak takip edilmesinin gerekli olduğunu bildirmektedir.

Ağız sağlığını korumak için, çok eskiden kalma bir uygulama olan yağ çekme uygulaması çok etkilidir. Araştırmalar, yağ çekmenin ağız sağlığı olan faydalarının yanı sıra genel sağlık üzerinde de yararlı etkileri olduğunu göstermektedir.

"Yağ çekme" başka bir deyişle “yağı her gün ağız içinde çalkalama” uygulamasının tarihi 3000 yıl öncesine dayanıyor. Yeni başlayanlar ağızda yağ çalkalama işlemini belki 5 dakika kadar yapabilirler ama normalde bu işlem için olması gereken, her sabah, yağı ağzınızda ince bir süt kıvamına gelene kadar yaklaşık 20 dakika boyunca çalkalamaktır.

Yağ çekme işlemi basittir.

Not: Yağ ile gargara yapmayın ve yağı yutmayın.

Hindistan Cevizi Yağı Tüketin

Diyabet teşhisi konan kişilerin diyet planı işlenmemiş saf hindistan cevizi yağı içermelidir.

Hindistan cevizi yağının, insülinin salgılanmasını düzenleyerek kan şekerini kontrol etmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri ayrıca Tip 2 diyabet riskini de azaltır.

Araştırmalar, hindistan cevizi yağının obeziteyi azaltarak insülin direnci ile mücadele etmeye yardımcı olduğunu ve kanda diyabetin neden olduğu normalden fazla bulunan kan yağları seviyesini düzenlediğini gösteriyor.

Hindistan cevizi yağı faydalı olsa da ölçülü bir şekilde tüketmeli ve aşırısının kalp rahatsızlıklarını tetikleyebileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Günlük beslenme düzeninizde 1 ile 2 yemek kaşığından daha fazla hindistan cevizi yağı olmamalıdır.

Limon Suyu İçin

Limon diyabet hastaları için çok faydalıdır. Tıp ve bilim insanları diyabetik hastalar için süper yiyecekler listesinde limon önerirler.

Limondaki C vitamini, vücuttaki serbest radikal hasarı azaltan güçlü bir antioksidandır. Serbest radikaller hücrelere ve zarlara zarar verir ve kan şekeri seviyesini kontrol etmeyi zorlaştırabilir.

Ayrıca, limonda kan şekerini azaltmaya yardımcı olan çözünebilir lif vardır. Çözünür lifler, kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olarak aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Tarçın Çayı İçin

Şeker hastalarının tarçın çayı içmeleri faydalarına olacaktır.

Tarçında glikoz metabolizmasını destekleyen çeşitli bileşenler vardır. Aynı zamanda vücudun insüline cevap vermesine yardımcı olur, böylece kan şekeri seviyelerini normalleştirir.

Tarçın çayı içmek, tarçının faydalarından yararlanmak için iyi bir yoldur.

Tarçın çayı yapmak için:

Acı Kavun Suyunu Deneyin

Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken 10 Şey

Diyabeti kontrol etmek için, günlük bir bardak acı kavun suyu içmek oldukça etkilidir. Acı kavun, halk arasında acı kabak, balsam armutu, ebu cehil karpuzu ve karela olarak da bilinir.

Acı kavun, charantin, vicine ve polipeptit-p dahil antidiyabetik özelliklere sahip üç aktif maddeye sahiptir.

Pankreatik insülin salınımını artırmaya yardımcı olur ve insülin direncini önler, hem Tip 1 hem de Tip 2 diyabet hastaları için yararlıdır.

UYARIYORUZ: Acı kavun bitkisinin kullanımda dikkatli olunması gerekir. Rastgele yüze, göze, ağza sürerek veya ilaç gibi içilerek kesinlikle kullanılmamalıdır. Bitkinin kullanımından kaynaklı sıkıntılar yaşanabilir. İnsanlar zayıf düşebilir, zehirlenmeler yaşanabilir, bünyede bir takım kalıcı etki bırakabilir.

Reçeteli İlacınızı Alın

Yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri diyabetin yönetimine yardımcı olur, ancak reçeteli ilaçların önemini göz ardı edemezsiniz. Doktorunuz tarafından belirtilen reçeteli ilaçları günlük olarak almalısınız.

Kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak için insülin veya ağız yoluyla alınan ilaçlar gerekebilir. Doktorunuz oral insülin veya insülin iğneleri reçete edebilir.

İlacınızı almayı asla unutma. Doktorunuz bazı takviyeleri ve vitaminleri reçete ettiyse, bunları da almanız gerekir.

Ayaklarınızı Her Gün Kontrol Edin

Şeker hastası olan insanlar ayak bakımlarına özen göstermelidir. Diyabetik insanlar ayak problemlerine diğer insanlardan daha eğilimlidir.

Ayakların yara veya enfeksiyon belirtileri açısından kontrol edilmesi çok önemlidir. Bir enfeksiyon gelişirse veya düzgün bir şekilde iyileşmezse küçük yaralar veya küçük kabarcıklar bile büyük sorunlara dönüşebilir.

Yanınızda Atıştırmalıklar Taşıyın

Dışarı çıktığınızda yanınızda bir su şişesi ile birlikte sağlıklı atıştırmalıklar taşıdığınızdan emin olun.

Diyabetli insanların hipoglisemi olarak da bilinen düşük kan şekerinden muzdarip olma riski diğer insanlara göre daha yüksektir. Eğer bu durum oluşursa, karbonhidrat açısından zengin atıştırmalıklar sizin için çok yararlı olacaktır. Tüm elmalar, portakallar ve kavrulmuş fındık gibi atıştırmalıklar, kan şekeri seviyesini arttırmak için doğru besleyicileri sunarken, doygunluk hissi de vererek kendinize gelmenizi sağlar.

Susuzluğunuzu gidermek için gazlı ve şekerli içecekler yerine sadece su tüketmeniz daha iyi olacaktır. Gün boyunca bol bol su içmelisiniz. Su içmeyi unutmamak için cep telefonunuzun yardımı ile düzenli aralıklarla hatırlatmalar ayarlayabilirsiniz.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
03.06.2018
 
586
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..