GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Hiç gözleriniz ağrıyana kadar ova ova kaşıma hissi yaşadınız mı? Hayatın herhangi bir döneminde kaşıntılı göz sorunu ile karşılaşma ihtimali her insanda yüksek bir olasılıktır.

Gözlerin içinde ve çevresinde kaşıntılı bir his oluşması çok yaygın bir sorundur ve gerçekten sinir bozucu ve rahatsız edici olabilir.

Göz Kaşınması Neden Olur?

Kaşıntılı gözlerle ilgili semptomlar şunlardır: gözlerde yanma hissi, göz sulanması, iltihaplanan göz kapakları, gözlerde kızarıklık, gözlerde akıntı ve ışığa karşı artan hassasiyet.

Tıbbi dilde 'oküler pruritis' olarak adlandırılan kaşıntılı gözler, esas olarak alerjik reaksiyonlara veya bir çeşit enfeksiyona bağlı olabilir.

Evet, gözlerimiz de vücudun diğer kısımları gibi alerjiye eğimlidir. Göz alerjileri, vücudun bazı faktörlere aşırı tepki göstermesiyle ortaya çıkar.

Bağışıklık sistemi, gözlerin histamin gibi kimyasal maddeleri salgılamasına neden olan antikorlar üretir. Bu maddeler yukarıda bahsedilen tüm belirtilerden sorumludur. Diğer nedenler arasında; göz kuruluğu, kontakt lens kullanımı, uygun olmayan göz hijyeni, son kullanma tarihi geçmiş göz kozmetiklerinin kullanılması ve göze toz veya kum gibi bazı yabancı maddelerin kaçması gibi faktörler vardır.

Göz Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sorun, sık sık gözlerine dokunan veya ovuyor olanlar için tekrarlayabilir. Ayrıca kaşıntı hissi, çevre kirliliği oranı yüksek bir ortamda veya alerji mevsiminde artış gösterir. Alerjide olduğu gibi tetikleyicinin kaynağını bulmak ve tekrarlanmasını önlemek önemlidir. Göz alerjileri mevsimsel veya daha uzun süreli olabilir. Göz alerjileri için önerilen tedavi seçenekleri ve evde kendi kendine çözüm üretebilen nazal (burun ve boğazla ilgili) alerjilere benzerdir.

Gözlerin hızlı bir şekilde tedavi edilmesi önemlidir, çünkü gözün tedavi edilmeden kendi haline bırakılması daha fazla komplikasyona yol açabilir ve göz hasar riskini artırabilir.

Anında rahatlama için, bazı basit ve evde uygulayabileceğiniz doğal tedavileri deneyebilirsiniz. Bu tedavilerin çoğu, mutfağınızdaki mevcut malzemeleri kullanır. Sadece gözlerine koyduğunuz her şeyin hijyenik ve temiz olduğundan emin olun.

Bununla birlikte, eğer problem şiddetliyse, tekrarlıyorsa veya altta yatan bir durumdan kaynaklanıyorsa, göz doktorunuza danışın. Sağlık uzmanları, çözüm aramadan önce kaşıntılı gözlerin nedenini belirlemenizi önerir.

Kaşıntılı gözler için en etkili ev ilaçları:

Soğuk Kompres

Bu, kaşıntılı gözler için doktorlar tarafından önerilen popüler bir ev tedavisidir. Etkilenen gözün üzerine soğuk kompres uygulamak, anında rahatlama sağlamanıza yardımcı olabilir.

Soğuk, nemli ve temiz bir bez, alerji sonucu meydana gelen kaşıntı için en iyi çözümdür. Ayrıca kuruluğu ve tahrişi giderir. Soğuk kompresler etkili olmakla birlikte kolay ve ekonomiktirler. Ayrıca sıcak ve soğuk kompresler arasında geçiş yapabilirsiniz.

Yöntemlerden birini günde 3 veya 4 kez kullanabilirsiniz.

Papatya

Papatya geleneksel tıpta göz enfeksiyonları ve göz bozuklukları dahil birçok rahatsızlıkta tedavi amaçlı kullanılmıştır.

Güçlü anti-enflamatuar ve anti-alerjik etkileri nedeniyle, papatya çayı soğuk bir kompres olarak veya kaşıntılı gözlerin rahatlatılmasına yardımcı olmak için göz yıkamak için kullanılabilir. Gözlerde kaşıntıya neden olabilecek alerjik bir reaksiyonun önlenmesine yardımcı olan histamin salımını inhibe eder.

Papatya ayrıca yorgun gözleri canlandırır, tazelenmiş ve ışıltılı hissetmelerini sağlar.

Salatalık

Salatalık, birçok tedavi edici özelliğe sahip olması ve birçok güzellik ürününde aktif bir madde olarak kullanılması yönüyle gerçekten harika bir sebzedir.

Salatalık, antioksidan ve antienflamatuar faydaları olan cucurbitacins adındaki kimyasalları bünyesinde bulundurur. Antioksidan ve cilt iyileştirici özelliklere sahip olan fitosterol açısından zengindir. Ayrıca antibakteriyel aktiviteye de sahiptir. Bunlar kaşıntılı gözlerle ilişkili şişlik ve tahrişleri azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca, ferahlatıcı yapısı, göz altındaki şişlik ve koyu halkaları azaltmada etkilidir.

Ayrıca bir salatalık karıştırıcıdan geçirin ve suyunu süzün. Bir pamuk topunu bu suya batırın ve 15 dakika boyunca göz kapaklarınızın üzerine uygulayın.

Gözdeki kaşıntıylaı mücadele etmek için çiğ patatesleri (soyulmuş ve dilimlenmiş) de aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Soğuk Süt

Süt, göz kaşıntıları için yaygın kullanılan başka bir ev çözümüdür. Sütün antimikrobiyal ve antiinflamatuvar özelliklerinden sorumlu birçok biyoaktif moleküle sahip olduğu bildirilmektedir. Soğuk süt, yanma hissini yatıştırır ve kaşıntıyı hafifletir.

Sütün içindeki yağ, yorgun gözler için çok dinlendirici ve rahatlatıcıdır.

Gül Suyu

Saf gül suyu kaşıntılı gözler için en etkili ev ilaçlarından biridir. Cilt uzmanlarına göre, gül suyunun kızarıklığı ve tahrişi azaltan anti-inflamatuar özellikleri vardır. Antioksidan özellikleri cilt dokusunu güçlendirmeye ve yeniden oluşturmaya yardımcı olur.

Gözler için rahatlatıcı ve serinleticidir ve kaşıntıyı gidermeye yardımcı olur.

Gül suyu, gergin ve yorgun gözler için doğal bir dinlendirici olarak çalışır. Ayrıca, koyu halkaların ve göz şişliklerinin kaybolmassına yardımcı olur.

Yeşil Çay

Yeşil çay, kaşıntılı gözlerdeki rahatlama da dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptir. Gözleri yatıştırırken anti-inflamatuar ve antioksidan yararları vardır.

Bu çay, gözlerde kaşıntı hissi yaratabilecek viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya da yardımcı olur.

Tuzlu Çözelti

Gözünüzün yıkanması, gözünüzde kaşınmaya neden olan toz veya polen gibi bir alerjeni gidermek için etkiili olabilir.

İhtiyacınız olan tek şey, ağrılı ve kaşıntılı gözlerin tedavisine yardımcı olan bir tuzlu su çözeltisi hazırlamak için gerekli olan su ve tuzdur. Bu karışım, gözü durulamak için kullanıldığında, tahriş olmuş ve iltihaplı gözler için faydalıdır ve gözlerdeki tüm kalıntıları temizlemeye yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Kıl Kurdu için Ev Reçeteleri

Ayrıca, tuz, mikrobiyal enfeksiyonlardan kurtulmaya yardımcı olan antibakteriyel, antiviral ve antifungal bir maddedir.

Not: Suyun sıcak olmadığından kesinlikle emin olun, aksi takdirde gözlerinize zarar verebilir. Ayrıca, her bir göz için ayrı pamuk pedleri kullanın.

Aloe Vera

Yatıştırıcı ve nemlendirici özellikleri sayesinde aloe vera özü, yara ve kaşıntılı gözler için etkili bir ev ilacıdır. Aloe vera, iyi bilinen anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Aloe veranın tedavi edici özellikleri, göz şişliğini ve iltihaplanmayı azaltmada da etkilidir.

Cadı Fındığı

Cadı fındığı da gözlerde kaşıntı hissini hafifletmek için faydalıdır. Şişmeyi azaltan ve antibakteriyel özelliklere sahip tanenler içerir. Anti-inflamatuar ve büzücü niteliği, gözlerdeki şişlik ve tahrişleri azaltmaya yardımcı olur.

Hint Yağı

Hint yağı, mükemmel bir nemlendirici madde olarak görev yapar. Bu nedenle, kuru ve kaşıntılı gözlerin tedavisi için faydalıdır. Ayrıca, göz enfeksiyonlarına karşı savaşan anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

İnanılmaz bir şekilde kirpiklerinizi besler ve daha kalın ve daha uzun olarak gelişmelerine yardımcı olur.

Not: Kullandığınız yağın organik ve heksan içermeyen bir hint yağı olduğundan emin olun. Gözlerinizde çok fazla yanık ve kızarıklığa neden olursa Hint yağını kullanmayın.

Diğer İpuçları

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
04.08.2018
 
721
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..