GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Göz altlarınızda şişkinlikler var ve bu sizi yaşınızdan daha büyük mü gösteriyor?

Göz altlarında torbalar oluşması kesinlikle istenen bir durum değildir. Fakat bu durumdan müzdaripseniz yalnız değilsiniz, birçok insan aynı sorunla uğraşır.

Bu sorun göz çevresindeki ciltte sarkma ve gevşemeye ve koyu halkalarla göz çevresinde hafif şişliklere neden olabilir.

Bu prblemden en kısa zamanda kurtulmak istiyor olabilirsiniz fakat bir tedavi seçeneği aramadan önce, onun arkasındaki sebebi belirlemek önem arz etmektedir.

Göz Altı Şişkinliği Neden Olur?

Göz altı torbalarının en yaygın nedenleri, yorgunluk ve uykusuzluktur. Stres, su tutma, yoğun seyahat, ağlama, alerji, egzama, pigmentasyon sorunları, güneşe maruz kalma, yaşlanma, aşırı sigara, bazı ilaçlar, aşırı alkol tüketme, aşırı tuz tüketme, beslenme yetersizlikleri, altta yatan tıbbi bir durum ve hatta kalıtım gibi diğer yaygın faktörler de bu soruna yol açabilir.

Göz Altı Torbalarına Ne İyi Gelir?

Piyasada, göz altındaki şişkinliği indirmeye ve hafifletmeye yardımcı olduğunu iddia eden sayısız ürün olmasına rağmen, bunlara para harcamanıza gerek yoktur.

Göz altındaki torbalar genellikle estetik bir endişenin konusudur ve özel tedavi veya ürün gerektirmez. Bu problemden kurtulmak için evinizde sahip olduğunuz şeylerle kolayca uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri mevcuttur. Çeşitli doğal ilaçlar ve basit yaşam tarzı değişiklikleri rahatlama sağlayacaktır.

İşte göz altındaki şişkinliklerden kurtulmanın en iyi 10 yolu.

Soğuk Kompres

Göz altındaki torbalarla başa çıkmak için en basit ve en etkili ev ilacı soğuk kompres uygulamaktır. Soğuk hava, kan damarlarını gevşetmeye ve göz altı bölgesindeki şişmeyi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Dikkat: Kullandığınız suyun buz gibi soğuk olmadığından ve donmaya neden olmayacağından emin olun. Cildinize direkt olarak buz temas ettirmeyin. Bu cildinizde buz yanığı oluşmasına sebep olur. bir beze buz kalıpları sarıp cildinize uygulayabilirsiniz.

Çay Poşetleri

Çay, göz etrafındaki cildi gençleştiren ve şişkinlik ve kabarıklığı azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir.

Ayrıca cildi ultraviyole (UV) güneş ışınlarına karşı korur ve yaşlanma sürecini potansiyel olarak yavaşlatır.

Siyah çay veya yeşil çay poşetlerini, göz altındaki torbaları tedavi etmek için kullanabilirsiniz. Yeşil çayın daha yüksek flavonoid içermesine bağlı olarak, siyah çaydan daha aktif olduğu görülmüştür.

Salatalık

Salatalık, göz altı torbalarından kurtulmaya da yardımcı olabilir. Salatalıktaki büzücü ve iltihap önleyici özellikler, göz şişliğini azaltır.

Salatalık, cildi besleyici, nemlendirici ve büzücü özelliklere sahiptir.

Göz altı torbalarını tedavi etmek için soğutulmuş salatalık kullanmanız gerekir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı da göz çevresindeki torbaların tedavisinde oldukça etkilidir. Besleyici vitaminler ve mineraller bakımından zengin olan hindistan cevizi yağı, göz altındaki hassas cildi tazeler ve canlandırır.

Laurik asit ve hindistan cevizi yağının diğer bileşenleri, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. 2010 yılında yapılan bir çalışma, saf hindistancevizi yağının anti-inflamatuar, analjezik ve antipiretik aktivitelerini vurgulamaktadır.

Geceleri yatağa gitmeden önce gözlerinizin altına saf hindistan cevizi yağı da sürebilirsiniz, daha sonra sabahları soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera, cildi besleyen, vitamin ve mineralleri besleyen ve aynı zamanda kollajen üretimini destekleyen bir üründür. Ayrıca, büzücü ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle inflamasyonu (iltihaplanma ve yanma hissini) azaltır.

Ayrıca aloe vera, cildin yaşlanması ve yaşlanma belirtilerini geciktirmek için etkilidir.

Not: Jeli uygularken, gözünüze girmemesine çok dikkat edin.

Yumurta Beyazı

Göz torbalarını tedavi etmek için kullanabileceğiniz bir diğer bileşen de yumurta akıdır. Yumurta akı, gözünüzün etrafındaki cildi sıkılaştırmaya yardımcı olan özellikler içerir. Bu da göz torbalarını azaltır.

Cadı Fındığı Yağı

Cadı fındığı yağı, doğal bir büzücüdür ve aynı zamanda cildi sıkılaştırıcı bir etkiye sahiptir, böylece gözlerin altındaki torbalardan kurtulmaya yardımcı olur.

Ek olarak, içindeki polifenoller kan damarlarının güçlendirilmesine yardımcı olur ve bu da ciltteki şişkinlik görünümünü azaltır.

Tuzlu Su

Tuzlu su gözünüzün altındaki iltihaplanmayı azaltmak ve göz torbalarını tedavi etmek için başka bir çaredir.

Tuz, göz çevresindeki sıvının çekilmesini ve gözlerin etrafında sıkışmış suyun çekilmesini teşvik etmek için geçiş sürecine yardımcı olur ve bu da şişkinliği azaltır.

Bununla birlikte, sodyum alımı, su tutma ve kabarık gözlere katkıda bulunabileceğinden, yüksek konsantrasyonda tuz içeren gıdalardan uzak durun.

İyi Uyuyun

Gözleriniz altındaki şişkinlikleri azaltmak için, gözlerinizin yeterince kapalı kaldığından emin olun. Geceleri en az 7 ila 9 saat uyumaya çalışmalısınız.

Uyuduğunuz pozisyon da çok fark yaratabilir. Uyurken başınızın kalbinizin üzerinde bir seviyede olması şişlikleri önleyebilir. Sıvıların yüzünüze yerleşmesini önler ve uyurken vücudunuzda kanın serbestçe hareket etmesini sağlar.

Ayrıca, sırt üstü uyumaya çalışın. Yan yatmak veya yüz üstü uyumak dolaşımı etkileyebilir.

Asla makyajlı gözlerle uyumayın, çünkü makyajdaki kimyasallar gözlerinizi tahriş edebilir. Tüm makyajınızı temizlemek için uyumadan önce yüzünüzü her zaman yıkayın.

Daha Fazla Sıvı Tüketin

Göz altındaki torbaları tedavi etmek için, gün boyunca bol su içtiğinizden emin olun.

Yeterli su içmek, vücudunuzun nem oranının ve cilt esnekliğinin korunmasına yardımcı olur. Vücut susuz kaldığında, şişkinliğe neden olabilecek sıvılar üretebilir.

Ayrıca, yeterli miktarda su içmemek, vücudunuzda fazla tuz tutmanıza sebep olur, bu da kabarık ve şişmiş gözlerin ardındaki bir başka nedendir.

Vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarını karşılamak için her gün en az 8 ila 10 bardak su için. Sade su içemiyorsanız, aromalı suları ve hatta meyveli sularını deneyin. Su içeriği bakımından zengin olan sıcak veya soğuk bitkisel kafeinsiz çay veya meyveler diğer iyi seçimlerdir.

Ayrıca, dehidrasyona neden olabilecek kafeinli ve gazlı içeceklerden kaçının.

Diğer İpuçları

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
31.07.2018
 
642
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..