GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Alerjiye Ne İyi Gelir?

Alerjiye Ne İyi Gelir?

Vücudumuz, zararlı olmasa bile bir maddeyi zararlı olarak tanımladığında alerjik bir reaksiyon oluşur.

Bağışıklık sistemi tarafından yanlışlıkla zararlı olarak tespit edilen maddeler (alerjenler), gıdadan ilaca, çevresel alerjenlere kadar her şey olabilir. Bağışıklık sistemi, bu alerjenlere aşırı tepki gösterir ve alerji semptomlarına veya alerjik reaksiyona neden olan bir kimyasal olan histamin üretir.

Bağışıklık sistemimiz normalde, yabancı maddelerle savaşmak için antikorlar oluşturur, böylece hastalanmayız.

Alerjik bir reaksiyon, vücudun solunum, burun, deri, ağız ve sindirim sistemini içeren farklı bölümleriyle ilgili hafif semptomlara neden olabilir.

Bazı yaygın alerjenler, havada bulunan çevresel alerjenler, hayvan salyası, böcek sokmaları/ısırıkları, gıda alerjenleri, ilaç alerjenleri ve metal/kimyasal alerjenleri içerir.

Herkes, her alerjene aynı şekilde tepki vermiyor. Ancak, çoğu insanın spesifik alerjenlere maruz kaldığında yaşadığı benzer belirtiler vardır.

Örneğin havadaki bir alerjen; hapşırma, kaşıntılı burun, akan/tıkalı burun, öksürük, deri döküntüsü/kaşıntılı deri, hışıltılı solunum/nefes darlığı ve sulu veya kırmızı göz gibi semptomlara neden olabilir.

Cilt kızarıklığı, kaşıntı, yanma hissi, cilt rengindeki değişiklikler ve şişlik cilt alerjilerini gösteren yaygın semptomlardır.

Alerjik reaksiyonları hafife almamalısınız. Bazı kişilerde alerjiler, hayatı tehdit eden bir durum olan anaflaksiye yol açabilir. Şok, kan basıncında ani bir düşüş ve nefes darlığı ile sonuçlanır. Bu durum solunum yetmezliğine ve kalp durmasına neden olabilir. Yani, siz ya da yakınınızdaki bir kişi anaflaksi yaşıyorsa hemen acil tıbbi yardım isteyin.

Hafif alerjik reaksiyon semptomları için hızlı rahatlama sağlayabilen evde bulunan birkaç tedavi vardır.

Alerjiye İyi Gelen ve Hızlı Rahatlama Sağlayan Ev Tipi İlaçlar

Soğuk Banyo veya Soğuk Kompres

Bir tehditle karşı karşıya kaldığında ya da alerjik bir maddeyle temas ettiğinde cilde alerjik bir reaksiyon gelir. Genellikle kırmızı, kaşıntılı döküntülere neden olur. Cilt bazen sıcaklığa da duyarlıdır.

Kaşıntı ve kırmızı deriyi yatıştırmak için soğuk bir banyo veya soğuk kompresden daha iyi bir şey olamaz. Soğuk hava, kan damarlarınızı küçültmenize ve histaminin kan damarlarından dışarı çıkmasını önleyecektir. Bu da alerjik reaksiyonun şiddetini azaltır.

Tuzlu Su Gargarası

Hapşırma, kaşıntılı burun, burun akıntısı / burun tıkanıklığı ve öksürük gibi semptomlara neden olabilen havadaki alerjenlerle başa çıkmak için, tuzlu suyla çalkalamak faydalı olacaktır.

Tuzlu suyla durulamak, alerjik reaksiyona sebep olan maddeleri ve tahriş edicileri burun geçişlerinden uzaklaştırılıp bölgenin arınmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bakterileri etkisiz hale getirir, mukus sıvısını inceltir ve postnazal akıntıyı azaltır.

Not: Her kullanımdan sonra kullandığınız aleti yıkayın.

Sarımsak

Sarımsak, anti-alerji, antiviral ve gastro-koruyucu aktiviteye sahip kersetin içerir. Mast hücre zarlarını stabilize ederek alerji semptomlarını azaltır ve histamin gibi tahrik edici ajanların salınımını önler.

2012 yılında yayınlanan bir araştırma, taze çiğ sarımsağın beta-heksosaminidaz adı verilen bir maddenin salınımını baskılamakta etkili olduğunu göstermiştir. Bu maddenin inhibisyonu, alerjik reaksiyonlara karşı etkili bir önlemdir.

Ayrıca sarımsak, bağışıklık sistemi destekçisi olarak bilinen C vitamini yönünden zengindir.

Zerdeçal

Zerdeçal, alerji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar (yanma hissini önleyen) etkiye sahip kurkumin içerir.

Alerjenleri vücuttan yok uzaklaştırmaya yardımcı olur ve alerji semptomlarından hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlar. Ayrıca, daha hızlı iyileşmeye yardımcı olmak için bağışıklığa katkıda bulunur.

Dikkat: Reçeteli kan inceltici kullanıyorsanız, zerdeçal ilaçları kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Zencefil

Zencefil, alerjik reaksiyon semptomlarından kurtulmak için denemeniz gereken başka bir etkili ilaçtır. Doğal bir antihistamin olarak çalışır ve aslında inflamasyonu durdurmak için antihistaminik ilaçlardan daha iyi çalışır.

Ayrıca antiviral, antibakteriyel, anti-inflamatuar ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahiptir. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük ve baş ağrısı gibi alerji ile ilişkili semptomlardan kurtulmaya yardımcı olabilir.

Isırgan Otu

Isırgan otu, çeşitli alerjenlerin oluşturduğu alerjik reaksiyonların tedavisinde oldukça etkilidir.

Doğal bir antihistamin olan ısırgan otu, vücudun histamin üretme yeteneğini engeller. Burun tıkanıklığı, öksürme, hapşırma ve kaşıntı gibi semptomlarda hızlı rahatlama sağlayabilir.

Dikkat: Hamile kadınlar ve küçük çocuklar için ısırgan otu tavsiye edilmez.

Bal

Evinizdeki bir kavanoz bal, sizi alerjiye bağlı semptomlardan kurtarabilir. Fakat bal, yaşadığınız bölgede üretilmiş olmalı.

Özellikle polen içeren bal havadaki alerjenler için etkilidir. Ayrıca vücudunuzun bağışıklık sistemini diğer polenlere karşı duyarsızlaştırır. Bal ayrıca genel bağışıklık fonksiyonlarını destekleyen birçok enzim içerir.

Elma Sirkesi

Alerjik reaksiyonlarla baş etmek için başka bir etkili çözüm de elma sirkesidir.

Antihistaminik özellikleri, inflamasyonu hızlı bir şekilde gidermeye yardımcı olur ve vücudun bağışıklık sistemi yanıtını düzenler. Kaşıntı, cilt kızarıklığı, hapşırma, tıkanıklık, burun damlası vb. gibi alerjiye bağlı semptomları da azaltır.

Ayrıca, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olan, vücuttaki alkali pH'ın korunmasına yardımcı olur.

Yulaf Ezmesi Banyosu

Yulaf ezmesi banyosuyla cildin ıslanması, alerjik deri döküntülerinde hızlı rahatlama sağlayabilir.

İnflamasyon, kızarıklık, ağrı, kaşıntı ve kuru cilt gibi alerji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan anti-inflamatuar yanı sıra tahriş olmayı önleyici ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir.

Aynı zamanda cildi nemlendirmeye yardımcı olur ve yatıştırıcı bileşikler içerir.

Yağ İle Gargara

Yağ ile gargara (yağ çekme olarak da tabir edilir), ağız sağlığıyla yakından ilişkilidir. Ayrıca alerjik reaksiyonların tedavisinde de çok etkilidir. Bu eski Ayurveda tekniği, vücudunuzun içinden gelen ve alerjik reaksiyona yol açabilecek tahriş edicileri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur.

Ayrıca yağ çekmek, bağışıklık sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Not: Toksin içerdiğinden yağı yutmayın.

Diğer İpuçları

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
30.07.2018
 
823
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..