GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Güneş Yanığı En Hızlı Şekilde Nasıl Geçer?

Güneş Yanığı En Hızlı Şekilde Nasıl Geçer?

Yaz hızla yaklaşırken insanlar, özellikle yüzde ve cildin diğer kısımlarında yanıklar ve lekeler oluşmasından endişelenirler.

Pek çok insanın yüzünde gözlük kullanımından veya diğer aksesuarlardan kaynaklanan ve farklı renklerde lekeler ve çizgiler oluşabiliyor. Yüz vücudun diğer kısımlarından daha fazla güneşe maruz kaldığından dolayı koyulaşmaya daha eğilimlidir. Güneşe çıkarken kolları ve bacakları örtmek çok kolay olabiliyorken yüzü tamamen örtmek çok da mümkün olmamaktadır.

Aslında tenimizin bronzlaşması çok da kötü değildir. Vücudun, güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarından korunmak için gereken fonksiyonlarının çalıştığının bir işaretidir. Güneş ışığına maruz kalmak, UV ışınlarının emilerek cildin yüzey katmanlarının altında kimyasal melanin üretilmesi için melanosit denilen deri hücrelerini tetikler. Bu da ciltte koyulaşmaya ve bronzlaşmaya neden olur.

Güneş ışığına ne kadar maruz kalırsanız vücudunuz o kadar fazla melanin üreterek daha çok bronzlaşmanıza neden olur.

Yüzünüzde ve cildinizde istenmeyen güneş yanıkları oluşması sizi üzebilir. Bu yanıkları önlemek için güneş kremleri her zaman en iyi seçenek olarak karşımza çıkar fakat güneş kreminin elimizin altında bulunmadığı zamanlarımız olabilir. Yüzünüz istemediğiniz kadar bronzlaşmışsa rengini açmak ve yanıkları tamamen gidermek için uygulayabileceğiniz birçok yöntem vardır.

Yüzünüzdeki yanıkları ve lekeleri çabucak yok etmenin 10 etkili yolu:

Uygun Güneş Koruması

Güneş yanıkları nedeniyle cildinizde oluşabilecek hasarların iyileşmesi için etkili bir güneş koruması olmadan dışarı çıkmaktan vazgeçmelisiniz. Güneş koruması kullanmak yanmış cildi tedavi etmez ancak daha fazla bronzlaşmasını önler, böylece cilt doğal rengine daha hızlı kavuşabilir.

En iyisi dışarı çıkılacaksa, yaz boyunca güneş koruyucuları kullanmaktır.

En iyi güneş koruyucu türü geniş spektrumlu (UVA ve UVB) koruma sağlayan, 30 veya daha yüksek SPF değerine sahip ve suya dayanıklı olandır.

Kişisel tercihinize bağlı olarak seçebileceğiniz farklı güneş koruyucuları vardır. Örneğin, krem tabanlı güneş koruyucuları kuru ciltler ve yüz için en iyi tercih edilmeli, çubuklar ise göz çevresinde etkili olacaktır.

Hangi güneş koruyucusunu seçerseniz seçin, cildinizi UV ışınlarından korumak için bolca uyguladığınızdan emin olun ve 2 saatte bir tekrar uygulayın. Yıl boyunca da kullanabilirsiniz.

Peeling (Pul Pul Dökülme)

Yüzdeki istenmeyen bronzluğu gidermenin başka bir etkili yolu da haftada bir kez cildi soymaktır. Peeling, katmanlaşmış cildin üst katmanlarını soyarak yumuşak ve esnek cildin ortaya çıkmasını sağlar.

Yüzünüzün hassaslığına göre ovmayı dikkatli bir şekilde uygulamanız gerekir. Yüzünüzü biraz nohut unu ve yoğurt ile ovmak en iyisidir. Bu ovalama ölü ve koyulaşmış cilt hücrelerini temizleyerek cilt tonunuzu açar.

Aloe Vera

Evinizde biraz aloe vera bitkisine sahipseniz, bronzlaşmış derinizin yenilenmesi için kullanabilirsiniz.

Aloe vera, hiperpigmentasyonu (ciltteki koyuluk) tedavi etmeye yardımcı olur ve bronzlaşmış cildi aydınlatır. Ayrıca, yüzünüze doğal bir parlaklık kazandıran derin nemlendirici özelliklere de sahiptir.

Araştırmalar, aloe veranın melanin salınımını önleyerek koyulaşmayı azaltabileceğini göstermektedir.

Not: Cildinizdeki aloe verayı yıkayıp temizlemeden güneşe çıkmayın.

Zerdeçal

Zerdeçal yüzünüzde sarı bir leke bıraksa da, bronzlaşmayı etkili bir şekilde giderebilir. Bronzluktan kurtulmaya yardımcı olabilecek ağartma özelliklerine sahiptir.

Bilimsel bir çalışma, zerdeçal özünün bileşenlerinin foto-koruyucu özelliklerinin, cildimizin güneşten gelen zarara karşı korunmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Zerdeçal ayrıca cildin oranını korur ve doğal koruyucu yağlarını da geliştirebilir.

Zerdeçal kullanımından sonra yüzünüzde oluşabilecek sarı lekeyi gül suyu gibi doğal bir makyaj çıkarıcı ile temizleyebilirsiniz.

Domates

Salatalarda tüketmeyi sevdiğiniz kırmızı domatesler, yüzünüzdeki bronzlaşmayı gidermek için de kullanılabilir.

Domateslerdeki yüksek likopen içeriği cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarından korurken aynı zamanda cildin pH seviyesini de dengeler. Domatesler ayrıca cildinizi temiz ve parlak hale getirerek ölü deri hücrelerinin cildinizden kolayca uzaklaşmasına yardımcı olur.

Bir araştırmada domates salçasının ultraviyole ışık kaynaklı kızarıklık ve iltihaplanmalara karşı koruduğu bildirilmektedir.

Domates, bir güneş yanığını tedavi etmek için hem dahili hem de harici olarak kullanılabilir.

Patates

Çiğ patates, yanmış ciltler için mükemmel bir çözümdür. Doğal bir ağartıcı olarak çalışır. Ayrıca güneş yanığını hafifletmeye yardımcı olur. Cilt aydınlatıcı tedavilerde kullanılan C vitamini içerir.

E Vitamini

Yüzünüzdeki bir güneş yanığını gidermek için, E vitaminini deneyin. E vitamini bir antioksidan olarak, zararlı UV ışınlarının etkilerini yok eder, cildi onarır ve korur.

Bu vitamin, ayrıca cildi nemlendirmeye yardımcı olur.

Fuller Toprağı

Fuller'ın toprağı, ciltteki ölü deri hücrelerini soymaya yardımcı olur, böylece yüzünüzdeki bronzluğu giderir ve cilt tonunuzu onarır.

Hindistan Cevizi Suyu

Ferahlatıcı Hindistan cevizi suyu, cildinizin yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlarken besler ve nemlendirir. Hindistan cevizinin doğal nemlendirici özellikleri cildinizdeki yanıkların geçmesi için yararlı olacaktır.

Bölgesel kullanım için:

Ağız yoluyla kullanım için:

Cildi Nemli Tutmak

Cildin sürekli olarak yeterli miktarda nemlendirilmiş olması, hücre döngüsünün artmasına ve cildinizin kendini yenilemesine yardımcı olur. Bu da yüzünüzdeki yanık cildin daha çabuk kaybolmasına yardımcı olur.

Bu yüzden özellikle duştan sonra ve yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici kullanmayı unutmayın. Bronzluğun kaybolmasına yardımcı olmak için doğal meyve asitleri içeren bir nemlendiricinin kullanılması tavsiye edilir. Cildinize derinlemesine nüfuz etmesi için, nemlendiriciyi cildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın.

Cildinizin nemlenmesini içeriden sağlamak için, bol bol su için, su oranı yüksek olan taze meyve ve sebzeler tüketin.

Güneş Yanıklarını Yok Etmek İçin Diğer İpuçları

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
09.06.2018
 
556
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..