GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Kalp Sağlığımızı Nasıl Korumalıyız?

Kalp Sağlığımızı Nasıl Korumalıyız?

Ne deriz hep? Kalpten sevdim, kalbim kadar yakın, yüreğimden hissettim. Hep böyle deriz değil mi? Kalbi hep dilimize getiririz, şekillere dökeriz. Bazen de defterimize çizeriz, sevdiğimiz isimlerle bir araya getiririz. Ama kalbimiz bizim için hiç durmadan çalışırken biz onun için ne yaparız? Biraz da buna bakmak lazım. Kalbimizi nasıl korumalıyız?

Artık kimse kolay kolay -hatta imkansız bile diyebiliriz- sinüzitten, bronşitten ölmüyor. Kimse, Yavuz Sultan Selim Han'ın çağında olduğu gibi şirpençeden hayata veda etmiyor. Ölümlerin yüzde 75'i damar problemleri, kalp problemleri ya da beyin nedeniyle oluyor, yani damarsal rahatsızlıklar. Yüzde 25'i ise kabaca söylersek kanserden. Bu yüzde 75'in de yüzde 50'si kalp. Demekki her 100 kişinin 50'si kalpten gidiyor.

Sağlığımızı etkileyen faktörlerden değiştiremeyeceklerimiz ve müdahalede bulunamayacaklarımız aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Sağlığımızı etkileyen faktörlerden değiştirebileceklerimiz ise aşağıdaki gibidir, bunları düzene koyarsak kalp ve diğer hastalıklarımıza çözüm üretip kendimizi koruyabiliriz:

Biz hep ne yesem ne içsem de paçayı kurtarsam metodunu uygulamaya çalışıyoruz. Yok öyle birşey. Öncelikle size zarar veren alışkanlıklarınızı bırakmanız gerekiyor.

Peki kalbi koruyan bir besin var mı? Omega 3 var. Omega 3 de en çok balıkta bulunuyor. Her gün balık yiyebilirsiniz, ama balıkçıların çoğu da kalpten gidiyor. Peki neden biliyor musunuz? Sigara içiyorlar çünkü. SİGARAYI BIRAKmadınız mı halen?

Anladığınızı düşündüğümüz üzere, mesele omega tüketmekle, şekeri azaltmakla, tuzu frenlemekle falan çözümlenmiyor. Avcunuzu açın, parmaklarınızı kapatıp açın ve bu hareketi bir saat boyunca hiç durmadan yapın bakalım ne olacak. Sadece basit bir kası çalıştırarak başınıza ne geliyor görün. Sonra kalbinizi düşünün bir de; kalbiniz bu hareketi hiç durmaksızın hem de 5 litre kanı pompalayacak şekilde yapıyor. Düşünün bakalım!

Bu kalbe siz nasıl yardımcı olmazsınız? Ona zarar vermeyin, o sizden birşey istemiyor. Tuz verme, şeker verme bana, sigarayla benim damarlarımı tıkama diyor.

"Gölge etme başka ihsan istemem."

Kilolu bir kişinin, daha doğrusu göbekli bir kişinin kalp krizi geçirme riski normal bir insana göre daha fazladır. Ayrıca göbekte oluşan yağlanma insülin direncinizi de olumsuz etkiliyor.

İlginizi Çekebilir: Kara Lahana Guatr Yapar Mı?

Sigarayı bırakın, alkollü içecek tüketmeyin, kilonuza dikkat edin, stresten kaçınmaya çalışın, sakin olun, şeker kullanımını abartmayın, tansiyonunuza dikkat edin, çok uzun süre hareketsi kalmayın, beslenirken protein-karbonhidrat-yağ dengesine dikkat edin, kendinize ve çevrenize sevgiyle yaklaşın ve ümitsizliğe kapılmayın.

Bitmemiş ömrün her kapısında bir umut kapısı vardır. İş ki biz o kapıyı açmak için mücadele edelim. Ümitsizlik bize haram kılınmıştır. "Allah'ın Rahmeti'nden ümit kesmeyin" diye emredilmiştir.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
25.11.2017
 
1123
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..