GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Sağlıklı Bir Kış Geçirmek İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sağlıklı Bir Kış Geçirmek İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kış demek; grip demek, bronşit demek, hapşırmak demek, bulaştırmak demek, yok yok, mikrop dolu. Sert kış koşullarına karşı bünyemizi daha da güçlendirmemiz gerek. Peki nasıl? Siz bu sert kış koşullarına hazır mısınız? Bünyemizi kış koşullarına nasıl hazırlamalıyız?

Her mevsim güzel, kış da kendine göre güzelliği olan bir mevsim. Ama maalesef özellikle bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimalimizin çok yüksek olduğu bir mevsim. Bunun sebebi de vücudumuzun bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi aslında. Kışın insanlar daha düşük bir bağışıklık sistemiyle yönetiliyorlar. Aynı zamanda kışın kapalı ortamlarda daha çok bulunduğumuz için bulaşıcı hastalıkların çoğalma imkanı da artıyor. Böyle baktığımız zaman kış hazırlığı yapma zorunluluğumuz artıyor. Nasıl yapacağız bu hazırlığı?

Öncelikle sistemimizin bağışıklıkla ilgili olan kısmıyla ilgileneceğiz. Şeker hastalığı, nefes darlığı, astım gibi kronik bir hastalığımız varsa bu durumların bizi kışın daha çok rahatsız edeceğini düşünerek kendimizi biraz daha o hastalıklar yönünden kontrol altında tutmalıyız. Ama kışa girerken ilk olarak yapacağımız şey bağışıklık sistemimizi güçlendirmek olmalı.

Kışa hazırlık denince söylemeden geçmeyelim eskiden çoğumuzun evinde salçalar, turşular yapılırdı, sebzeler kurutulurdu. İşte bunlar bi anlamda bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için de yapılıyordu.

Geleneklerimize baktığımızda da gördüğümüz gibi kış mutfağı biraz daha sebze ve protein ağırlıklı bir mutfak olmalı. Proteinin illaki pahalısını bulup, balık ya da et yememiz şart değil bakliyatlar da çok güçlü birer protein kaynağıdır. Ayrıca Türkiye'de sebze her şeye rağmen halen en kolay ulaşılabilinir gıda ürünlerinden. Bu sebzelerin içinde de bizi olağanüstü güçlü duruma getirebilecek olanlar var. Örneğin çoğumuzun çok da ciddiye almadığı pırasa çok önemli bir kış sebzesi. Çünkü bağırsaktaki probiyotik bakterileri besleyebilen çok önemli bir gıda. Probiyotikler, yaşayan mikroorganizmalardır ve yeterli miktarda bulunduklarında yaşadıkları vücuda çok yararlıdırlar. Aynı şekilde bamya, kereviz ve yer elması da çok önemli probiyotikler arasındadır. Bunlar birer bağışıklık hapı gibidirler.

Sebzelerin dışında meyveler de kış için önemlidir. Herşeyi mevsiminde tükettiğiniz takdirde doğa herşeyi insanın güçlenmesi ve kendini koruyabilmesi için hazırlamaktadır zaten. Portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveler C vitamini yönünden zengin gıdalar olarak zaten hepimiz tarafından bilinmektedir. Nar da olağanüstü bir kış meyvesidir. İçindeki omega 5 ve güçlü antioksidan nedeniyle bağışıklığı neredeyse dürter derecede hadi çalış hadi çalış diyerek tahrik ettiği için bir kış mucizesidir.

Ve turşu.. Turşu bizim geleneksel mutfağımızın olmazsa olmazı ve en önemli bağışıklık desteklerinden biridir. Turşuyu evde yapmanız şart değil ama ev turşuları tabii ki daha güvenli. Özellikle lahana turşusunu tavsiye ediyoruz. Karnıbahar da kışın mutlaka sofralarda yer alması gereken bir sebze, turşunuzda bulundurabilirsiniz :)

Demir eksikliği özellikle kadınlarda çok ciddi bir kış avcısıdır. Kadınların bu konuda çok dikkatli olması gerekir. Çünkü bu durum, bağışıklık sistemini çok ciddi ölçüde zayıf düşürüyor.

Bol bol balık tüketin. Balık en önemli kış besinlerimizden biri. Balığı sadece omega 3 olarak düşünmeyin. Balık çok önemli bir protein kaynağıdır. Çok zengin bir mineral ve kalsiyum kaynağıdır.

Kış mutfağınızı oluştururken adaçayı, melisa, zerdeçal gibi bitkisel çaylardan da yararlanın.

Kışın Çocuğumuzu Hastalıklardan Nasıl Korumalıyız?

Kalabalık ortamlarda ya da daha az özen gösterilen ortamlarda çocukların enfeksiyonlara yakalanmaları ve birbirlerine bulaştırmaları da tabii ki daha kolay oluyor. Bu durumda çocukları daha çok koruyup kollamamız lazım. Buna bağlı olarak en çok yaptığımız hatalardan bir tanesi de iyileşmeyen çocukları okula göndermemiz aslında. Ve hasta çocuk bir başka arkadaşına hastalığını bulaştırıyor, o arkadaşı o çocuğa hastalığı 15 gün sonra tekrar bulaştırıyor. Bu sayede tüm okul grip oluyor, nezle oluyor, her yerde salya sümük gezen çocuklar dolaşıyor, hapşırıklar havada uçuşuyor vs. sosyallik artıyor bu sayede :D İşte bunlar hep hastalık salgınlarının nedenleri, hepimiz dikkatli olmalıyız. Birinci kuralımız bu, iyileşmeyen çocuğu okula ya da kreşe göndermememiz gerekli.

Çocuklarımızın beslenmelerine dikkat etmemiz lazım ve biraz da bağışıklık sistemini güçlendirdiğini bildiğimiz doğal bazı şeyler var. Örneğin, omega 3 destekleri, D vitamini takviyeleri kesinlikle bağışıklığı güçlendirir rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ayrıca Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Karışım başlıklı yazımıza da göz atarak bağışıklık sisteminizi daha da güçlendirip kışa bomba gibi bir giriş yapabilirsiniz :)

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
24.11.2017
 
899
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..