GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Rahat ve İyi Bir Uyku için 8 Faydalı Bilgi

Rahat Ve İyi Bir Uyku Için 8 Faydalı Bilgi

Uyku süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilmesine rağmen yetişkinlerde bu süre 7 saattir. Herkes ortalama 7 ya da 8 saat uyur ve uykudan aldığı verimlilik de aynı olmaz.

Uykuya daha rahat dalabileceğimiz ve uyandığımızda dinlenmiş bir şekilde kalkıp zinde olabilmemiz için sizlere 8 faydalı bilgi sunacağız.

Yatağa Girdiğimizde Düşünceler Denizinde Kaybolmayalım

Yatağa girdimizde güne dair ya da hayata dair düşüncelerimizi bırakmalıyız. Sadece uykuya odaklanalım ki hemen uyuyabilelim. Bu düşünceler genelde olumsuzdur ve uykuya dalmamızı önler.

Gürültülü Olmayan ve Karanlık Ortam

Gürültülü ortamlardan etkilenmediklerini söyleyenlerde bile uyku düzeni bozulmakta, aynı sürelerde uyumalarına rağmen gürültüsüz ortamlarda uyuyanların, gürültülü ortamda uyuyanlara göre daha çok dinlendiği tespit edilmiştir. Kolay ve derin bir uyku için uyuduğumuz ortamın gürültüden arındırılmış ve karanlık olması gerekmekte.

Uzmanlar uyku düzenimizi sağlayan melatonin ismindeki hormonun gece 21:30 sularında salgılanmaya başladığını ve bu hormonun sağlıklı bir şekilde salgılanabilmesi için karanlık bir ortama ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

Ne Zaman Uyumalıyız?

Melatonin hormonu, özellikle gece 21:30'dan sonra salgılanma başlıyor ve gece 02:00'ye kadar en üst seviyeye çıkıyor. Sabaha doğru da salgılanım yavaş yavaş azalıyor. Bundan dolayı o saatlerdeki uykuyu kaçırmamak en doğrusu olur.

Yatak Odanızda Mümkünse Cep Telefonu Bulundurmayın

Cep telefonu ya da diğer elektronik cihazlar, radyasyon yayılımı yaptığı için uyku düzenini bozmakta ve uykudan verim almayı önlemektedir. Sabah uyanabilmek içinse telefonu kullanmak yerine yatak odamızda çalar saat kullanmalıyız.

Güzel Bir Uyku için Temiz Olmak Şart

Temiz çarşaf ve temiz giysiler, uykunun kalitesini artırır. Haftada en az bir defa çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı değiştirmelisiniz.

Rahat Uyumak için Spor Yapmalıyız

Düzenli olarak spor yapanlar daha iyi uyur. Gece uykusuna spor yapmanın faydası olabilmesi için uykuya yakın zamanlar seçilmemelidir. Daha çok öğleden sonra ya da akşam üstü spor yapmak için ideal zamanlardır.

Ortamdaki Isı Uyku Kalitenizi Etkiler

Uyuduğumuz yerdeki ısı oranı, uyku kalitemizi etkileyen önemli faktörlerden birisidir. Kolayca uykuya dalmak ve verimli bir uyku için ideal oda sıcaklığı 14 ile 24 derece (Celsius) arasındadır. Bu sıcaklığın 14 dereceden aşağıya düşmesi veya 24 dereceden fazla olması uykumuzu olumsuz bir şekilde etkilemekte.

Uyumaya Yakın Çok Yemek Yemeyin

Aç olduğumuzda uyuyamadığımız gibi yatmaya yakın tükettiğimiz gıdalar da düzgün bir uykuya sahip olmamızı engelliyor.

Yatmadan önce çok yemek yemek kilo almanıza, kilo almanıza, kabuslar görmenize, mide yanmasına ve çeşitli ciddi mide sorunlarına da neden olur.

Yemek yedikten 2-3 saat sonra yatağa girmeliyiz, midemizde çok az yemek olmalı. Böylelikle gece yarısı açlık hissi ile uykumuz bölünmez.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
09.07.2017
 
497
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..