GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Süt İçmek Faydalı Mı, Zararlı Mı?

Süt İçmek Faydalı Mı, Zararlı Mı?

Bir insan en az ilk 6 ay olmak üzere 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmelidir, bunun aksini söylemek çok büyük bir hata olur. Peki neden insan hayata anne sütüyle beslenerek başlamalıdır? Yeni doğmuş bir bebek, yaşamında karşılaşabileceği birçok hastalık, mikrop, virüs gibi insan sağlığını olumsuz etkileyen faktörlere karşı dirençsizdir. Bu direnci sağlayacak ve bedensel gelişimine katkıda bulunacak birçok vitamin, mineral vb anne sütünde mevcuttur. Hastalıklara karşı bağışıklık kazanılabilmesi ve sağlıklı büyüme için anne sütü önemlidir. Ayrıca sütün içindeki laktoz, beyin için en önemli olan karbonhidrat kaynaklarından bir tanesi, laktoz olmazsa beyin sistemik olarak çalışmaz.

İnsanlar inek değil, inekler bile kendi sütünü içmiyor, niçin biz içelim?” gibi bir polemik var ve buna da yanıt vermek gerekiyor. İnsan sütünün içerisindeki birçok kalsiyum, immunoglobulinler vs bebeğin bağışıklık sistemini korumak için yeterli fakat, 1 yaşından sonra anne sütünün miktarı azaldığı ve çocuk için gereksinimi yeterli olmadığı için bunun yerine mutlaka bir kalsiyum kaynağı bulmak gerekiyor. Bu kaynak da genellikle manda sütü, inek sütü, keçi sütü, kısrak sütü gibi çeşitli sütlerdir. Bunların içinde en kolay ulaşılabilinen ve en fazla üretimi yapılan inek sütü olduğu için inek sütü kullanılmaktadır.

Süt yararlıdır fakat asıl sorun, süt sağılırken sütün koyulduğu kabın veya sağan kişinin ya da sağım yapan aletin hijyenik olmaması, taşıma sırasındaki özensizlik gibi birçok nedenle zararlı mikroorganizmaların süte geçmesiyle başlar. Halbuki süt hayvanın memesine geldiğinde sağılmaya başlamadan önce çok sterildir. O yüzden süt çok fazla açıkta bekletilmeden, gerekli ısıl işlem yapıldıktan sonra tüketilmelidir. Açıktan alınan sütler mikrop barındırmaya daha uygun oldukları için mutlaka kaynatılıp ama kaynatma işlemini de fazla abartmadan yani 5 dk fokurdatarak ???? içerisindeki yararlı mineralleri öldürmeden bikaç gün içinde tüketilmelidir. Marketlerde bulabileceğimiz diğer ambalajlı ve denetimlere uygun şekilde üretimi ve satışı yapılan doğal sütler ise zaten bir ısıl işlemden geçmiştir ve hemen içilebilir fakat yine aynı şekilde ambalaj açıldıktan sonra en fazla bikaç gün içinde tüketilmeliler. Süt doğal olmalıdır, yağı azaltılmış light süt olarak tabir edilen veya ayrıştırılmış sütler kullanılmamalıdır.

Neden Süt İçmemiz Gerekir?

Gebelik süresince annenin süt ve süt ürünleri tüketiminin yeterli miktarda olması; çocukta oluşabilecek inek sütü alerjisini önler, bebeğin düşük doğum ağırlıklı doğma riskini azaltır, erken doğum riskini azaltır. Büyüme sürecinde süt ve süt ürünlerini yeterli miktarda alanların kalsiyum kemik yapısı çok güçlü olur. Buna en güzel örnek Hollanda’dır. Hollanda süt tüketiminin en yüksek olduğu yerdir ve dünyada boy ortalaması en uzun olan ve kemik yapısı en güçlü olan ülkedir. Gençlik döneminde en yüksek kemik kütlesini süt ile karşılamak ileriki yaşlarda osteoporoz (kemik erimesi) hastalığının önlenmesinde çok büyük katkı sağlar. Süt, yoğurt ve peynirin iyi bir kalsiyum kaynağı ve kalsiyumun da kanser riskini azalttığı yapılan çalışmalarla ortaya konulduğu için hergün 1 su bardağı süt içilirse kolon kanserine yakalanma riski azalır. Sütün içindeki B2 vitamini, eksikliğinde oluşan ağızdaki uçuk, ağız kenarlarındaki kırmızı noktalar ve dildeki kabarcıkların oluşumuna da engel olur. Gece yatmadan hemen önce içilen 1 bardak süt ile çok iyi bir uyku süreci yaşarsınız.

“Gerçekten size sağmal hayvanlarda da bir ibret vardır. Biz, size onların kanlarındaki fışkı ile kan arasından, lezzetli ve içenlerin boğazlarından kolayca kayıp giden halis bir süt içiriyoruz.” Kur’ân-ı Kerim, NAHL Suresi 66. Ayet Meâli

Sütü içmeli miyiz içmemeli miyiz? Daha fazla söze gerek yok sanırım.

Günlük Ne Kadar Süt veya Süt Ürünü Tüketilmeli?

Abartmadan günde 1 su bardağı süt, 1 porsiyon yoğurt ve 1 porsiyon peynir tüketebilen insan gayet sağlıklı olur. Bu çocuklarda 2 su bardağı süte çıkabilir.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
27.10.2014
 
635
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..