GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Sedef Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Sedef Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı, genetik ve çevresel faktörlerle deride meydana gelen aşırı pullanma olarak tanımlanabilir. Zemini kırmızı üzerinde bolca deri kabuklanmalarının oluştuğu kalın bir lezyon. Ana nedeni cilt hücrelerinin yenilenme süresinin hızlanmasıdır ve bunun sonucunda ortaya çıkan kronik bir hastalıktır.

Özellikle diz, dirsek, saçlı deri, tırnaklar gibi bölgeler etkilenir fakat vücudumuzun diğer kısımlarında da görülebilir.

Toprağın suya hasret kalıp çoraklaşması gibi deride kurumalar, çatlamalar, kaşıntılar ve bunların sonucunda kanamalar meydana gelir.

Sedef Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Genetik faktörler, çevresel faktörler, aşırı stres ve bağışıklık sistemindeki sorunlardan kaynaklı nedenlerle ortaya çıkan bir hastalıktır.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Yukarıdaki belirtiler sedef hastalığının habercisidirler.

Ayrıca derideki travmaya uğramış bir bölgede sedef lezyonunun ortaya çıkması gibi kriterlerle sedef tanısı konulabilmektedir.

Sedef Hastalığının Etkileri Nelerdir?

Bedensel olarak vücutta bu sedef lezyonlarının yerleşiyor olması zihinsel birtakım problemlere neden olabilmektedir ki sedef hastalığında da birçok psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bedensel ve zihinsel bu bozulma, sosyal ilişkilerde de bozulmalara neden oluyor.

Dışlanmışlık hissi, sedef hastalığına sahip insanları bu açıdan kötü durumlara düşürebiliyor. İşin boyutu sosyal ilişkilerin, arkadaşlıkların ve evliliklerin bitmesi noktasına kadar gelebilmekte ve bu yönüyle sedef hastalığı çok ciddi bir sorun haline gelmektedir.

Sedef Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hafif hastalıkta nemlendiricilerle ya da tedavi olmadan hasta yaşamını sürdürebilir. Fakat orta şiddetli formda mutlaka hastanın tedavi edilmesi gereklidir.

Deri üzerindeki lezyonların kontrol altına alınarak bu lezyonların oluşmasını tetikleyen çevresel faktörler, stres, bağışıklık sistemi sorunları gibi sorunlar ortadan kaldırılarak hasta tedavi edilir.

Orta ve şiddetli boyutlarda fototerapi diyebileceğimiz ışın tedavisi ve suni güneş ışığı bantlarından oluşan bir yöntem kullanılarak oldukça güvenli bir tedavi şekliyle tedaviye başlanılır. Daha sonra sistemik ajanlar denilen özellikle bağışıklık sistemini düzenleyen ilaçlar ve kısa süreli bazı diyetlerle çözüme ulaşılmaktadır.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
29.05.2018
 
584
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..