GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Türk Tarihi Hakkında Muhtemelen Hâlâ İnandığınız 4 Yalan

Türk Tarihi Hakkında Muhtemelen Hâlâ İnandığınız 4 Yalan

1- Yavuz Sultan Selim Han'ın Fotoğrafı ve Küpe Takması

Türk Tarihi Hakkında Muhtemelen Hâlâ İnandığınız 4 Yalan
1-Bu fotoğraf, Yavuz Sultan Selim'e değil İran Şahı İsmail'e aittir.
Türk Tarihi Hakkında Muhtemelen Hâlâ İnandığınız 4 Yalan
1-Yavuz Sultan Selim Han'ın Gerçek Fotoğrafı.
 

Tarih kitaplarında 8 yılda muazzam başarılara imza atan Yavuz'un yukarıda gösterilen 1 numaralı fotoğrafı verilir. Fakat bu fotoğraf Yavuz Sultan Selim'in değildir. Yavuz'un gerçek fotoğrafı yukarıdaki 2 numaralı fotoğraftır. Fotoğraf yanlış olduğu gibi küpe takma hadisesi de gerçeği yansıtmamaktadır.

Ünlü tarihçilerin yaptığı açıklamaya göre bu yanlışlık müzedeki bu fotoğrafın taşınması esnasında yapılan bir hatadan kaynaklanmıştır. Zaten Osmanlı Padişahları'nın fotoğraflarını incelediğimizde bu fotoğrafın Osmanlılar'a pek benzemediği görülecektir. Ayrıca Osmanlı padişahlarının Osman Bey'den II. Abdülhamid'e kadar uzun burunları birbirine benzemektedir. Bu fotoğraf da bu konuda önemli bir ibaredir.

2- Deli İbrahim Yalanı

Osmanlı padişahlarından biri olan Sultan I. İbrahim küçüklüğünde bazı sıkıntılar yaşadığı bir süreçten geçmiştir. Bu yüzden biraz baskı altında büyümüştür fakat akıl sağlığı yerinde olan bir padişahtır. Onun döneminde Osmanlı, Akdeniz'i yeniden bir Türk Gölü hâline getirip Almanya sınırına kadar tüm Avrupa'yı vergiye bağlamıştır. Birçok başarıya imza atan bu padişahın deli olması akıl dışıdır, iftiradır.

3- IV. Murat ve İçki Meselesi

Osmanlı padişahları yemeği genelde sadece ailesi ile yerdi, yani onları yemek yerken görmek neredeyse imkansız. Bu durumda Osmanlı'nın herhangi bir padişahını içki içerken gören olmamıştır. Tabii ki her insan nefsine uyabilir fakat Osmanlı Padişahları'nın içki içtiği kesinlikle ispatlanamamıştır.

Peki IV. Murat hakkındaki bu söylentiler neden çıkmıştır?

IV. Murat, gut hastalığına yakalanmıştır. Ağrılarını hafifletmesi için tıbbi olarak afyon kullanmak zorunda kalır. Bunun sonucunda da yürürken hafiften sendeleyerek yürür. Bir kısım insanlar buna dayanarak onun içki içtiğini iddia etmiştir. Hâlbuki Osmanlı Devleti'nde sigara ve içkiye en büyük yasakları koyan kişi IV. Murat'tır.

4- Son Padişah Vahdettin Hain Miydi?

Vahdettin, dünyanın en büyük imparatorluklarından biri olan Osmanlı Devleti'nin son padişahıdır.

Vahdettin tahta oturduğunda aslında bir çöküntüyle baş başaydı. 1918'de Osmanlı çatırdıyordu, bir devin devrilmesi gibi gürültülü bir çöküştü bu. Vahdettin o yıllarda ülkede hain olarak lanse edildi. Fakat uzun yıllar sonra Vahdettin'in hain olmadığı ve kurtuluş mücadelesini ilk başlatanlardan biri olduğu ortaya çıkmıştır. Anadolu'yu örgütlemek için bir heyet göndermiş ve o zamanın çok kısıntılı imkanlarına rağmen maddi destek göndermiştir.

1922'de saltanat kalkınca ülkeyi terk etmesinden başka yol kalmamıştır. Ülkeden giderken tek kuruş götürmeyen Vahdettin'in ölümü de çok acıdır. Ne yazık ki alacaklıları yüzünden tabutuna bile haciz konulmuştur. Osmanlı'nın mezarı yurt dışında olan tek padişahıdır.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
04.07.2017
 
459
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..