GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısı; temel olarak midenin kabul etmeyi reddettiği, zararlı olarak algıladığı veya hazmedemediği bazı gıdaları bir an evvel vücuttan uzaklaşması için verdiği tepki olarak açıklanabilir. Bu tanım fiziksel olarak doğrudur ve birçok mide bulantısı problemlerinin ifade edilebilmesi için geçerli bir tanıdır.

Mide bulantısı, bazen yukarıda bahsedildiği gibi fiziksel bir sorun olmamasına rağmen karşılaşılan bir durumdur. Bu da o anki manevi durumumuzdan kaynaklanmaktadır. Yani düşünsel ve duygusal anlamda bir karmaşa içerisinde olduğumuzda psikolojimizin bedenimizi etkilemesi sonucu beynimizin ürettiği bulantı hissi ortaya çıkmaktadır.

Mide bulantısı sonucunda kusarak mide içeriğinin dışarıya çıkmasıyla bir rahatlama olabilir fakat, bir an evvel rahatlamak için genelde çok sık yapılan bir hata olan boğaza parmak atmak ve sonucunda kusmak doğru değildir.

Mide Bulantısının Nedenleri

Mide bulantısı, midedeki bir gastrit veya ülser hastalığından tutun da mide boşluğundaki herhangi bir probleme, bağırsakların herhangi bir alanında herhangi bir nedene bağlı ortaya çıkmış bir tıkanıklığa, safra kesesi veya mide ameliyatı olmuş hastalarda safranın geri reflüsüne bağlı oluşabilir.

Seyahat ederken oluşan korkular zamanla panik atağa dönüşür ve panik atak olmanız durumunda da mideniz bulanır. Uçak fobisi, otobüs tutması veya deniz tutması gibi nedenler bu sorun için verebileceğimiz örneklerdendir. Uçak fobiniz varsa uçağa binmeyi düşünmeniz bile kötü hissetmenize sebep olabilir.

Hamilelik döneminin ilk sürecinde oluşan ve vücudun döneme uyum sağlarken ortaya çıkan sorunlar, mide bulantısı ve kusma ile sonuçlanabilir.

Çeşitli ilaçlar da aynı şekilde bu soruna yol açabilir. Doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanmamaya özen gösterilmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonu, eklem ağrıları, gıda zehirlenmesi, çeşitli enfeksiyonlar, düşük besin tüketimi, aşırı besin tüketimi, bazı kokulara karşı oluşan aşırı hassasiyetlik durumu, aşırı stres, kalp krizi, baş bölgesinden alınan darbeler, psikolojik rahatsızlıklar, sigara ve alkol mide bulantısının sebepleri arasında ilk sıraları alırlar. Daha birçok sebepten dolayı mide bulantısı ve kusma sorunlarıyla karşılaşılabilinir.

Mide bulantınız uzun süredir var ise mutlaka bir uzmandan destek almalısınız.

İlginizi Çekebilir: Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Öncelikle mide bulantısının neden kaynaklandığını analiz ederek çıkan sonuca yönelik çözümler üretmek gerekiyor. Bu işlemleri maalesef evde gerçekleştiremeyiz. Uzun süren ve geçmeyen bir mide bulantınız varsa ciddi sağlık sorunlarınız veya herhangi bir zehirlenme durumunuz olabilir, mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidip muayene olmanız faydanıza olacaktır.

Mide Bulantısı Tedavisi İçin Evde Yapabileceklerimiz

Şimdi de psikolojik mide bulantısı hissinin çözümü için birkaç yöntem önerelim. Hatırlarsak bu bulantı türü aslında midemizdeki bir problemden dolayı meydana gelen bir bulantı değil içinde bulunduğumuz karmaşık ruh halinden dolayı beynimizin oluşturduğu bir bulantıydı. Bu yöntemlerde amacımız beynimizi farklı bir noktaya odaklayarak beynin oluşturduğu mide bulantısını yok etmeye çalışmak olacak.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
16.05.2018
 
638
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..