GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Yemekten Sonra Bastıran Uyku Neyin Habercisidir?

Yemekten Sonra Bastıran Uyku Neyin Habercisidir?

Kendinizi çok yorgun hissediyor musunuz? Anlamsız şekilde gergin ve huzursuz oluyor musunuz? Yemek sonrasında da uyuyakalıyor musunuz? Cevabınız eğer evet ise dikkat!

Konu başlığımız hipoglisemi yani kan şekeri düşmesi.

Kan Şekeri Düşmesi (Hipoglisemi) Nedir?

"Kan şekerim düştü", çok sıklıkla duyduğumuz ve söylediğimiz bir cümledir. En başta şunu bilmemiz gerekiyor; kanımızdaki şeker bizim enerji kaynağımız. Yorgun, halsiz ve aniden uykumuzun geldiğini hissediyorsak kullandığımız "kan şekerim düştü" cümlesi yüzde 99 oranında doğru bir tespit olacaktır.

Daha önce buradaki makalemizde de belirttiğimiz gibi kan şekerimizin çok yükselmesi ne kadar tehlikeli ise düşmesi de aynı şekilde çok tehlikelidir. Kan şekerinin düşmesi ne kadar belirginse ve ne kadar hızlıysa sorun da o kadar büyüktür.

Hasta değilsiniz ama kendinizi sağlam da hissetmiyorsanız ve uyukluyorsanız, unutuyorsanız, odaklanamıyorsanız, yorgun hissediyorsanız, çabuk sinirleniyorsanız, terliyorsanız, çarpıntınız var ise sizde de hipoglisemi olmasından şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Kan şekeri oranınız genelde 60'ın altında ise veya 120 iken yarım saat içinde 80'e iniyorsa bu da bir hipoglisemi belirtisidir.

Kan şekerinin düşmesi, öncelikle beyin tarafından bazı tepkilere yol açıyor. Beyin, tıpkı bataryası azalmış ya da jeneratörü tıkanmış bir sistem gibi ampüllerini yavaş yavaş söndürüyor. Ani hırçınlıklar, problemleri çözmede zorlanmalar, sürekli yatma isteği, el ve ayaklarda titreme, ani açlık hissi, nişastalı ve şekerli gıdalar arzulama gibi tepkiler ortaya çıkıyor.

İlginizi Çekebilir: Şeker Hastalığı Belirtileri

Kan Şekeri Düşmesi (Hipoglisemi) Tedavisi

Kan şekerimizin düştüğünü hissettiğimizde şekerimizi yükseltmek amacıyla meyve sularına, bisküvi, gofret, çikolata, pasta gibi daha çok şekerli besinlere yöneliyoruz. Fakat bu şekilde kendimizi kısır bir döngüye sokmuş oluyoruz çünkü, yine bu besinler şeker ve nişasta açısından zengin olduğu için vücudumuzda hızlı bir insülin salınımı oluyor ve bunun sonucunda şekerimiz yine eski haline geliyor ve tekrar hipoglisemi yaşamamıza neden oluyor. Bu kısır döngünün sürekli tekrarlanması ile birlikte kişide fazla kilo şikayetleri baş gösterebiliyor. 

Nasıl Beslenmeli?

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
18.05.2018
 
555
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..