GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığı, küçük yaşlardan ileri yaşlara kadar her yaş grubunda görülebilmektedir. Yetişkinlerde, modern yaşamın getirdiği hareketsizlik, kilo alma gibi sorunlar ile birlikte ortaya çıkabilmektedir.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Vücudumuzda midemizin arka kısmında bulunan pankreas adındaki organımızın kan şekerini düzenlemek için salgıladığı hormonlardan biri olan insülin hormonunun, pankreas tarafından tam anlamıyla salgılanamadığı veya yetersiz kalması sonucu, hücrelerimizin enerji ihtiyacını karşılayacak olan şeker (glükoz), hücreye giremez ve kanda birikmeye başlar. Böylelikle kanda normal seviyeden daha fazla miktarda şeker birikmiş olur. Kanda biriken ve normal seviyenin üstüne çıkan fazla şeker, tıpkı bir zehir gibi hücrelere zarar vermeye başlar. Fazla şeker vücutta zehir etkisi gösterir. İşte bu anormal durumun oluşmasına şeker hastalığı (diyabet) denir.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda şeker hastalığı görülme sıklığı çok artmıştır. Dünyada bugün itibariyle yaklaşık 250 milyon diyabetli hasta olduğu tahmin ediliyor. 2025 yılına gelindiğinde istatistiklere göre bu miktar yaklaşık 500 milyon diyabetli hasta sayısına ulaşacağından dolayı şeker hastalığı çok önemli bir sağlık sorunu olarak ele alınmakta ve şeker hastalığının azaltılmasına yönelik büyük çalışmalar yapılmaktadır.

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin direnci de şeker hastalığına yol açmaktadır. Hücrelerin, insülin reseptörlerine yanıt vermemesi ve bunun sonucunda kandaki şeker miktarının yükselmesine insülin direnci diyoruz. Yani yemeğimizi yedikten sonra sindirilip kana karışan şekeri, insülin hücrelere ulaştıramıyor. Bunun sonucunda da şekerin kanda birikip normal seviyesinin üstüne çıkmasıyla birlikte diyabet yani şeker hastalığı oluşuyor.

Ayrıca insülin bu görevi yapamadığı için pankreas tarafından sürekli salgılanarak kandaki insülin değeri de yükseliyor.

Şeker Hastalığının Belirtileri

gibi sık görülen belirtiler şeker hastalığının işareti olabilmektedirler.

Şeker Hastalarında Hangi Şikayetler Görülmektedir?

Şeker hastalığı, kronik süreçli bir hastalık olduğu için yüksek şeker görülen hastaların vücutlarında ve organlarındaki tahribatlar sonucu gerçekleşebilecek ciddi problemler bulunmaktadır.

Şeker hastalığı; göz dibi kanamaları, glokom yani göz tansiyonu hastalığı, katarakt gibi göz hastalıkları ile birlikte rastlanıldığı gibi kronik böbrek hastalığı, kolestrol yüksekliği, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklarla birlikte görülebilmektedir.

Şeker Hastalığının Çeşitleri

Şeker hastalığını genel olarak 4 ana başlık altında toplayabiliriz. Herkesi aynı tip şeker hastalığı ile ilgili bilgilendirmek ve tedavi ya da korunma uygulamaları tavsiye etmek mümkün değildir. Şeker hastalarının tedavileri birbirinden farklılık gösterebilmektedir.

Tip 1 Diyabet: İnsülinin mutlak eksikliği sonucu ortaya çıkan, daha çok çocuklarda ve gençlerde görülen bir şeker hastalığı tipidir.

Tip 2 Diyabet: En sık görülen diyabet tipi olmakla birlikte genelde fazla kilo kaynaklı karşılaşılan hastalıktır. Burada insülinin mutlak yokluğundan ziyade yeterince etki gösterememesinden kaynaklı olan bir tiptir.

Gebelik Diyabeti: Dönemsel olarak görülen, özellikle gebelerin 24. haftasından sonra ortaya çıkan bir diyabet çeşitidir. Gebelikle birlikte ortaya çıkar ve gebelikten sonra genellikle kaybolur.

Geçici Diyabet: Çok nadir görülen bir diyabet çeşitidir. Birtakım tedavi uygulamalarının etkisiyle gelişebilir. Genellikle tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar tetikler daha sonra kaybolabilir veya aynı ilaçlar kullanılmaya devam edilirse kalıcı olabilir.

Şeker Hastalığı Nasıl Geçer?

Tip 1 diyabet için hücre nakli ile yapılan tedavi şekliyle iyileşme sağlanan eski diyabet hastaları mevcut.

Tip 1 hariç diğer tiplerdeki şeker hastalıkları içinse tedavi daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Günlük yüksek dozlarda insülin iğnesi kullanmak zorundaysanız bile diyabet konusunda uzman bir doktora muayene olarak uygulayacağı tedavi şekli ve vereceği diyet listesine uyarak, 3-4 ay gibi kısa bir süre içinde şeker hastalığından tamamen kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Diyabet Hastaları İçin Tablet İnsülin Geliyor

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
17.05.2018
 
681
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..