GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Karpuzun Faydaları Saymakla Bitmiyor!

Karpuzun Faydaları Saymakla Bitmiyor!

İnsanların yaz aylarında yemeyi sevdikleri yiyecekler listesinin en üst sırasında kesinlikle karpuz yer alıyor. Serinletici, lezzetli ve susuzluğu giderici bir meyvedir. Zengin besin profiliyle sağlığınız için de son derece faydalı olduğu anlamına geliyor.

Karpuz; karbonhidrat, protein, lif ve A, B, C vitaminleri için mükemmel bir kaynaktır. Ayrıca potasyum ile birlikte demir, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi diğer önemli mineralleri de içerir. Enzimler, organik asitler ve doğal şekerler yönünden zengindir.

Karpuz, içerisindeki su oranı ile sıcak yaz aylarında vücudu serinletme ve su ihtiyacını karşılama yönünden son derece yararlıdır.

İçerisinde yağ ve kolesterol barındırmadığı ve çok az miktarda sodyum içerdiğinden dolayı da aynı derecede mükemmel bir meyvedir.

İşte karpuzun sağlığa yararları.

Yüksek Tansiyonu Kontrol Eder

Karpuz, yüksek tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olabilir. İçerisinde barındırdığı potasyum, magnezyum ve amino asitler kan damarlarının sağlığını korumak ve sklerozu önlemek için uyumlu bir şekilde çalışarak kan akışını düzenlerler.

Karpuz, ayrıca vücutta yüksek tansiyon riskini azaltmaya yardımcı olan geçerli elektrolit ve asit bazlı dengeleri korumaya yardımcı olur.

American Journal of Hypertension dergisinde yayınlanan Florida State University fakültesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, karpuz aşırı kilolu kişilerde hem dinlenme hem de stres altındayken tansiyonu önemli ölçüde azaltabilir.

Yüksek tansiyon rahatsızlığınız varsa kan basıncınızı kontrol altında tutmak için her gün karpuz tüketebilir veya günde birkaç bardak karpuz suyu içebilirsiniz.

Fazla Yağları Azaltır

Karpuz kalori yönünden zayıftır ve yağ veya kolesterol içermez, bunların hepsi kilo vermeye yardımcı olur. Sitrülin adı verilen bileşen, karpuzun kilo vermeye yardımcı olan önemli bir bileşenidir. Bu bileşen, kalp ve damar rahatsızlıklarının azalmasında da etkilidir.

Yüzde 90'dan fazla su içeren karpuz midenizi çabucak doldurur ve dengeli yeme kontrolüne yardımcı olur.

Bu yaz, yüksek kalorili atıştırmalıklar ve tatlıların yerine karpuz tüketin.

Vücudu Nemlendirir

Susuzluğunuzu gideren bu meyve, vücudu nemlendirmeye de yardımcı olur. Karpuz, %90'dan fazla su içerir ve vücut sıvılarını yenilemeye ve sıvı seviyesini dengede tutan elektrolitlerin onarılmasına yardımcı olur.

Vücudun ve cildin nemlenmesine ve büyük ölçüde sıvı kaybı olasılığını azaltmaya yardımcı olan esansiyel rehidrasyon tuzları - kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum içerir.

Aberdeen Tıp Fakültesinde, 2009 yılında yapılan bir çalışmada; karpuz ve diğer su açısından zengin meyve ve sebzelerdeki tuzlar, mineraller ve doğal şeker karışımlarının vücudu sudan daha iyi bir şekilde nemlendirdiği bulundu.

Sıcak yaz günlerinde vücudunuzu iyi bir şekilde nemlendirebilmek için günde bir ila iki bardak karpuz suyu için.

Göz Sağlığını Geliştirir

Karpuz gözleriniz için son derece yararlıdır. Vücutta A vitaminine dönüşen mükemmel bir beta-karoten kaynağı olan karpuz, göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Likopen ile birlikte A vitamini, gözde retinadaki pigmentlerin üretmesine yardımcı olur ve görme bozukluğu, gece körlüğü ve diğer yaşa bağlı göz problemlerine karşı koruma sağlar.

Ayrıca karpuzda C vitamini, lutein ve zeaksantin vardır, bunlar da göz sağlığınızı koruyarak farklı tipteki enfeksiyonlardan arındırır.

Genel görüş sağlığınız için her gün karpuz yemek tavsiye edilir.

Böbrek Sağlığını Korur

Doğal bir idrar söktürücü olan karpuz, böbrekleriniz için çok faydalıdır. Vücudun zararlı toksinleri dışarı atmasına yardımcı olur, karaciğeri temizler, böbrek fonksiyonunu uyarır ve kandaki ürik asitleri azaltır.

Aynı zamanda şişlik ve böbrek iltihaplanmalarını bir dereceye kadar hafifletir ve böbrek taşı gelişme riskini azaltabilir.

Normalden daha az idrar atıyorsanız veya idrar yaparken güçlük çekiyorsanız, atıkların vücuttan çıkması ve yeterli miktarda idrar yapmanıza yardımcı olması için karpuz yiyebilir veya karpuz suyu içebilirsiniz.

Not: Gelişmiş böbrek hastalığı olan kişilerin karpuzdan kaçınması gerekebilir. Böbrek rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışın.

Ruh Halini İyileştirir

Karpuz da ruh halinizi düzeltebilir. Bu bünyesinde barındırdığı ve sakinleştirmekten sorumlu belirli nörotransmiterlerin sentezinde önemli bir rolü olan B6 vitamininin yüksekliğindendir.

Ayrıca yüksek C vitamini içeriği, vücudu serbest radikallere karşı korur. Serbest radikal hasar, bilişsel gerileme, sinirlilik ve depresyona karşı savaşır. Sinirli veya karamsar bir ruh halindeyken karpuz tüketilmesi hormonların dengelenmesine yardımcı olarak ruh halini iyileştirir.

Her gün bu meyvenin birkaç dilimini yiyerek ruh halinizi asansöre bindirip 238. kata çıkararak zirvelere taşıyabilir, stresi azaltabilir, depresyon ve anksiyeteyle mücadele edebilirsiniz.

İpucu: Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Kalp Sağlığını Korur

Karpuz tüketimi, kalp sağlığının korunmasında etkilidir. Karpuz, kalp hastalıklarıyla mücadele etmeye ve kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olan yeterli miktarda potasyum ve sitrülin içerir.

Aynı zamanda ana damarları, kan akışını ve genel kalp ve damar işlevselliğini korumaya yardımcı olan amino asitler ve arjinin amino asitleri de içerir.

Ayrıca, kolesterolü azaltmaya ve birçok kalp problemini önlemeye yardımcı olan likopen, beta-karoten ve C vitamini içerir.

Sağlıklı bir kalbi korumak için antioksidanlar bakımından zengin, yağ ve kolesterol düzeylerinin düşük olduğu bir diyet için karpuz tüm bu ihtiyaçları karşılar.

İpucu: Kalp Sağlığımızı Nasıl Korumalıyız?

Kanserle Mücadele Eder

Düzenli karpuz tüketimi kanserle savaşabilir. Karpuz, farklı kanser türlerinin önlenmesi ve tedavisinde etkili bir antioksidan ve iyi bir besin olan likopen kaynakları arasındadır.

Çeşitli araştırmalara göre likopen; prostat, meme ve endometrial kanserlerin yanı sıra akciğer ve kolon kanseri riskini azaltmada yardımcıdır.

Hücrelerin serbest radikal hasardan korunmasında aktif rol oynayan A ve C vitaminleri içermesi, çeşitli kanser risklerini azaltmaya yardımcı olur.

Karpuzun kanser karşıtı faydalarından yararlanmak için, içinin yanı sıra kabuğunu da tüketmeye çalışın.

Enerji Düzeyini Artırır

Günlük bir karpuz porsiyonunun enerji seviyelerini yüzde 23 kadar artırdığı görülmüştür. B6 ve B1 vitaminleri açısından zengin bir kaynaktır. Vücut, haz alma duyusunu geliştirmek için B6 vitaminini kullanır.

Aynı zamanda enerji düzeyinizi yüksek tutmak için hücresel fonksiyonları harekete geçiren adenozin trifosfatın oluşmasına yardımcı olan magnezyum içerir. Tüm doğal enerji güçlendiriciler olan potasyum, C vitamini ve beta-karoten içerir.

Kendinizi zayıf, halsiz ve güçsüz hissederseniz ve enerjiye ihtiyaç duyarsanız birkaç dilim karpuz yiyin. Ayrıca karpuzu bir çorba kaşığı bal, biraz limon suyu ve biraz su ile karıştırıp kendi enerji içeceğinizi yapıp içebilirsiniz.

Antioksidanlar Açıısından Zengin

Karpuz, sağlıklı ve birçok hastalıktan korunmanıza yardımcı olan güçlü bir antioksidan deposudur. C vitamini ve likopen, beta-karoten, lutein, zeaksantin ve kriptoksin gibi flavonoidler açısından mükemmel bir kaynaktır.

Bu antioksidanlar vücudunuzu iltihap, romatizma, kireçlenme, astım, felç ve kalp krizlerine neden olabilecek serbest radikallere karşı korur.

Karpuz ayrıca ultraviyole (UV) güneş ışınlarından cildin zarar görmesini en aza indirebilir ve cildinizi birçok zararlı ve toksik hava kirleticisinden koruyabilir. Bu, erken yaşlanmanın önlenmesinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Ayrıca, karpuzda bulunan C vitamini, vücudu mevsimsel alerjilerden ve yaygın enfeksiyonlardan daha iyi koruyarak bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur.

İpucu: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Karışım

Karpuzun antioksidan faydalarını en üst seviyeye çıkarmak için, olgun karpuzları seçin ve onların taze olduğundan emin olun.

Karpuzun sağlığa yararlı birçok etkisinden faydalanmak için diyet veya besin listenize bir meyve salatası veya meyve suyu formunda veya tek başına eklemeyi unutmayın.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
07.06.2018
 
655
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..