GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Kara Lahana Guatr Yapar Mı?

Kara Lahana Guatr Yapar Mı?

Kara lahananın guatr yaptığı ile ilgili birçok haber ile karşılaşmış olabilirsiniz fakat net olarak söyleyebiliyoruz ki böyle bir durum söz konusu değil. Bu çok eski bir tevatür ve dilden dile söylenerek bu yanlış bilgi maalesef gerçekmiş gibi algılanmıştır. Evet, tekrar belirtiyoruz ki bu kesinlikle yanlış bir bilgi.

Guatröjen gıdalar dediğimiz ve guatr yapan bir kısım gıdalar var ve bu gıdaların çok büyük bir kısmı lahanagiller familyasından. Sülfürlü gıdalar denilen bu gıdalar aslında sağlığımıza çok faydalı ve bunların gerçekten guatr yapması için koca bir kamyonla yenmesi lazım ki zaten kimsenin bu miktarda herhangi bir gıda tüketmesi imkansızdır. İster kara lahana ister beyaz lahana ister karnıbahar. Netice şudur ki bunları yemenin guatr yapıcı etkisi pratik olarak yoktur. Laboratuarlarda farelere bir kamyon lahanayı yedirip deney yapıp toplumu yanlış bilgilendirmenin de bir anlamı yoktur.

Lahana severlere müjde; lahanayı istediğiniz kadar afiyetle tüketebilirsiniz. Lahana kadar da değerli bir sebze çok azdır, bunu da unutmayın.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
25.11.2017
 
797
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..