GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Depresyon Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Hafif depresyonun tanısı zor olabilir. Birçok belirti sıradan duygusal tepkiler gibi hissedilebilir.

Rahatsızlığın isminin bu durumun ciddi olmadığını düşündürmesine rağmen, ruh halindeki değişiklikler daha şiddetli hale gelebilir ve aslında bu depresyonun erken aşamada ele alınıp sorunun büyümeden çözüme ulaştırılmasına yardımcı olur.

Bu yazıda, hafif depresyonun nasıl olabileceğini, nereye gidebileceğini ve hangi durumda profesyonel bir yardım almamız gerektiğini inceliyoruz.

İşaretler ve Bulgular

Ruh hali ve davranışlardaki önemli değişiklikler, fiziksel duyuları arttırabileceğinden, hafif depresyonu gösterebilir.

Ortak belirtiler şunlardır:

Davranış değişiklikleri de depresyona işaret edebilir. Uyku düzenleri değişebilir, iştah artabilir veya azalabilir. Hafif depresyonlu kişiler, ayrıca sigara, ilaç ve alkol gibi daha fazla duygudurum arttırıcı madde kullanmak isteyebilir.

Depresyon Türleri

Aşağıda Harvard Tıp Fakültesi tarafından rapor edilen altı yaygın depresyon türü bulunmaktadır.

Hafif Depresyon

Depresyon sebepleri bazı dönemlerde değişebilir. Hüzün veya uykusuzluk dönemleri gibi yeni olgular da depresyona sebep olabilir. Bu olgular gelişip, endişe nöbetlerine ve sürekli olumsuzluklara odaklanmaya dönüşebilir. Arkadaşlar arasında sık sık olabilecek hayal kırıklıkları da bu duruma yol açabilir.

Bu tip değişiklikler, hafif ila orta dereceli depresyona geçişi gösterebilir. Kişi durumundaki bu farklılıkları gözlemlerse bir uzmana başvurması faydasına olacaktır.

Hafif Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Uzman bir doktora gitmek genellikle depresyonla başa çıkmak için iyi bir yoldur. Doktor depresyona neden olan durumları ve depresyon derecesini belirleyip çözüme daha hızlı ulaşılmasını sağlayabilir.

Çevrimiçi birçok test depresyonu tanımladığını iddia ediyor. PHQ-9 testi 1999 yılında geliştirilmiş ve profesyonel tanı kriterlerine dayanmaktadır. Birçok ülkede doktorlar depresyonun varlığını ve tipini tanımlamak için sadece dokuz soru yöneltirler.

Hafif depresyon genellikle basit yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi edilir. Bunlar kişinin diyetini ve uyku düzenlerini değiştirmeyi veya iş-yaşam dengesini geliştirmeyi içerebilir. Ayrıca, TV ve sosyal medya için disiplinli ve düzenli zaman dilimleri oluşturulabilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olur

Pek çok uzman hobilerin hafif depresyonda yardımcı olabileceğini söylüyor. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, yaratıcı eğlencelere bürünen insanların "boş zamanlarında daha pozitif ve daha az olumsuz duygudurum, daha fazla ilgi, daha az stres ve daha düşük kalp hızına sahip olduklarını" öne sürdü.

Meşgul insanlar, zaman tasarrufu sağlayan cihazlar, ulaşım araçları veya yemeklere hızlı ulaşımı içeren kısayollara hayatlarında büyük yer verirler. Bu araçlar insanlara yardımcı olabilir, fakat aslında insanları sağlıklı etkinliklerden uzak tutarak hareketsiz bir yaşam sürmesini ve bunalıma girmesine sebep olurlar.

Depresyondan kurtulmanıza yardımcı olacak günlük öneriler:

Sağlık sorunları, yaş veya diğer faktörlerden dolayı bu ipuçlarından bazılarını denemek imkansız oluyorsa diğer tedavi seçenekleri ise aşağıda listelenmiştir.

Tedavi Seçenekleri

Travmatik olaylar hafif depresyona yol açabilir. Bu durumda kendinde hafif depresyon belirtileri sezersen bir doktorla konuşmak iyi hissettirebilir.

Bazı konuşma terapileri şunları içerir:

Rehberlik

Nitelikli bir danışmanla yapılan bir dizi seans, depresyonun nedenlerini tanımlamaya yardımcı olabilir. Danışmanlar insanlara talimat vermez, bunun yerine yaşamın bazı yönlerinin değiştirilebileceğini öne sürer.

Kişilerarası Terapi (IPT)

Bazıları başkalarıyla ilişki kurmakta zorlanabilir ve bu da izolasyon ve depresyona yol açabilir. IPT, ilişkileri kolaylaştırmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Psikodinamik Terapi

Terapist, bir kişinin aklında ne olduğunu söylemesini isterken, problemli düşünce ve davranış kalıplarını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Kişi aklındaki bazı düşüncelerin veya modellerin rahatsızlığa ve depresyona katkıda bulunduğundan habersiz olabilir.

Bilişsel Davranışçı Terapi (CBT)

CBT, depresyonun nedenlerine odaklanmak yerine, sonuçlarla başa çıkabilmek için pratik yollar sunabilir. Bu, aklın rahatsız edici düşüncelerden uzaklaşmasını veya değişen bir duygudurumun erken uyarı belirtilerinin anlaşılmasını içerebilir.

CBT, popüler bir seçimdir çünkü insanlar genellikle haftalar içinde iyileşme görmektedir ve terapi kısa vadeli bir taahhüt vermektedir.

Şiddetli Depresyon

Şiddetli veya ağır depresyon başkaları tarafından fark edilebilecek seviyededir. Bu durum çok zayıflatıcı, normal hayati faaliyetleri gerçekleştirmeyi son derece zorlaştırıcıdır.

Şiddetli depresyon çoğu kez daha hafif formlara benzer bulgular içerir. Bununla birlikte, şiddetli depresyonu olan bir kişi de aşağıdaki durumları yaşayabilir:

Şiddetli Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu derecede bir rahatsızlığa sahip olan bir bireyin muhtemelen ilaç tedavisine ihtiyacı vardır ve bir uzman tarafından konuşma terapisi alması gerekebilir.

Selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI), şiddetli depresyon için en sık reçete edilen ilaçlardır. SSRI örnekleri şunları içerir:

Benzodiazepinler de mevcuttur, ancak uzun süreli kullanımı ile bağımlılık yapabilirler. Doktorlar genellikle diğer seçenekler çare olmadığında bunları reçeteye eklerler.

Bu ilaçlar ve ilaçlı tedavi şekli etkili olmadığı durumlarda, ilaca direnen hastalara doktoru ağır depresyon için elektrokonvülsif tedavi (EKT) önerebilir. Bu, genel anestezi uygulanan bir hastanın beynine elektrik akımı ile şok uygulamayı kapsayan bir tedavi şeklidir. Haftada 3 seans ve 2 hafta sürmekte olup toplamda 6 seansta tedavi sağlanması beklenir.

EKT'nin hiçbir mutlak kontrendikasyonu yoktur, hiçbir durumda asla kaçınılması gereken bir tedavi değildir. Diğer psikiyatrik ilaç tedavileri ve bu ilaçların oluşturduğu bağımlılıklar düşünülüp karşılaştırıldığında bu kadar güvenli ve etkisini bu kadar çabuk gösteren başka bir tedavi yoktur. Özellikle ağır depresyon vakalarında, hiçbir ilacın etkisini gösteremeyeceği bir hızda hastayı ağır depresif episodundan çıkarabilecek günümüzde bilinen tek tedavidir.

Depresyon Kimlerde Görülür?

2017 yılında, Dünya Sağlık Örgütü'ne göre depresyon dünyada önde gelen bir hastalık ve dünya genelinde gelişimin en önemli engeliydi. Depresyon o kadar yaygın çünkü depresyonun tek bir nedeni yok.

Kadınların depresyona girme olasılığı erkeklere göre daha fazladır. Neden böyle olduğuna dair fikirler değişebilmekte. Ergenlik, hamilelik ve adet dönemi belirtilerin ortaya çıkması depresyonun sık görüldüğü zamanlardır.

İstatistikler ülkeden ülkeye değişmektedir, ancak depresyon aşağıdaki gruplarda daha yaygındır:

Ayrıca, birçok ilaç depresyonu tetikleyebilir. Eğer bir kişi duygusal değişikliklerinin, kullandığı ilaçla ilgili olduğundan şüpheleniyorsa bir doktora danışmalıdır.

Orta derecede veya şiddetli depresyonu olan bir kimsenin doktora başvurması ve kendine ya da başkalarına zarar verme ya da intihar ile ilgili düşüncelerini bildirmesi kendi sağlığı ve toplum sağlığı açısından olumlu olacaktır.

Sağlıklı kalın.. Hoşçakalın..

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
03.04.2018
 
1022
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..