GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Otizm Nedir, Neden Kaynaklanır?

Otizm Nedir, Neden Kaynaklanır?

Bildiğiniz üzere otizm, artık günümüzde oldukça sık görülen bir vaka haline geldi. Birçok insan otizmin ne olduğunu bilmiyor, toplum olarak farkındalığımız oldukça düşük. Peki otizm tam olarak nedir ve neler yapabiliriz? Otizm tanınabilir mi? Bunlardan bahsederek, bu konudaki farkındalığı artırmak istiyoruz.

Otizm, çeşitli nedenlere bağlı olarak insan hayatının ilk 3 yılı içerisinde ortaya çıkmaktadır. Fakat, otizmin neden kaynaklandığı, neden ortaya çıktığı maalesef henüz tespit edilememekle birlikte birçok tez ortaya çıkmış fakat bu tezlerin hiçbiri kanıtlanabilmiş değildir. Otizmi; sınırlı ilgi, takıntılı ve tekrarlayıcı davranışlarla birlikte ortaya çıkan ileri derecede karmaşık, gelişimsel bir bozukluk olarak tanımlayabiliriz.

Otistik çocukların özellikleri nelerdir?

Otizmli çocukların görünüşlerinde herhangi bir problem gözlemlenmemiştir, aksine genelde şekil olarak son derece düzgün ve çok güzel bir fiziğe sahiptirler.

Otistik çocukların bilinen en belirgin özellikleri, göz teması kurmada zorlandıklarıdır. Göz teması, ya hiç yoktur ya da vardır ama son derece niteliksizdir.

Otistik çocuklar, genel olarak huzursuzdurlar aynı zamanda değişikliklere de son derece büyük tepki gösterebilirler. Örneğin, okuluna giderken her zaman kullandığınız yol güzergahını değiştirmeniz bile otistik bir çocuğun tepki vermesine denen olabilir. Aynı zamanda seslere, ışığa ve kokuya karşı aşırı hassasiyetleri vardır. Hoşlanmadığı sesler duyduklarında kulak memelerini yukarı kaldırıp, kulak deliklerini kapatma ihtiyacı hissedebilirler.

Sıcağa ve soğuğa karşı oldukça duyarsızdırlar. Nasıl mı? Örneğin, sıcak bir çay, üzerine döküldüğünde canı yanmayıp tepkisiz kalabilir. Fakat, hafifçe yanağına dokunduğunuzda da çok büyük bir tepki gösterebilirler.

Bazı otistik çocukların saldırgan tavırları olabilir, tehlikenin nereden geleceğini çok fazla tahmin edemeyebilirler. Bir caddede hızlıca üzerine gelen bir kamyondan korkmayabilirler. Bu onun için bir tehlike arzetmiyor hissinde olabilir.

Otistik çocukların rutin olarak yapmaya alıştıkları eylemleri yapmak onlara çok fazla keyif verir. Örnekk vermek gerekirse; aynı saatte yemek yemekten, aynı saatte okula gitmekten, aynı saatte parka gitmekten çok hoşlanırlar. Yani rutine oturttuğunuzda yaptırtmak istediğinizi otizmli bir çocuğa daha rahat yaptırabilirsiniz.

Yeme bozuklukları, uyku bozuklukları da görülebilir. Yenmeyecek şeyleri yemeye oldukça meyillidirler. Toprak yemek gibi, yaprak yemek gibi..

İletişim kurmak için konuşmayı tercih etmezler. Konuşma yetilerinin olmasına rağmen kullandıkları kelimeler oldukça sınırlıdır.

Sorulan sorunun aynını size yanıt olarak geri verebilir. Örneğin, "bugün nasılsın" sorusuna aynı şekilde "bugün nasılsın" olarak yanıt verebilir. Bu davranışa "ekololi" deniliyor ve otizmde oldukça sık görülüyor.

Otistik çocuklar insanlarla çok fazla ilgilenmezler. İnsanlardan çok objeler, onların dikkatini daha çok çekmektedir.

Soyut kavramları öğrenmede son derece zorluk çekerler. O yüzden otistik bir çocuğa öğretilmek istenen soyut kavramın somutlaştırılması gerekebilir.

Aferin, çok iyiydin, yaşasın, harikasın, şimdi çilek kazandın gibi motive edici sözcükler diğer çocuklarda etkili olabilir fakat maalesef otizmli bir çocuğu motive etmeyebilir. Bu yüzden otistik bir çocuğun neye çok fazla düşkün olduğunu ya da neyi hiç sevmediğini çok iyi keşfetmek ve bilmek gerekir ki onu motive edebilelim.

Otistik çocuklarımızın genel olarak özellikler bu şekildedir. Anne, baba olarak çocuğunuzda bu özelliklerden birkaçını gözlemleyebilirsiniz fakat bu özelliklere sahip bir çocuğun otizmli olduğu anlamına gelmeyebilir. Bu tanıyı koyabilmek için bu özelliklerin tamamının ya da birçoğunun görülmüş olması gerekir ki çocuğun otizmli olduğundan şüphe duyabilelim.

Çocuğunuz belirtilen özelliklerin büyük kısmına sahipse bir çocuk psikoloğuna danışmanızda fayda olabilir.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
19.07.2017
 
536
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..