GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Yıpranmış Saçlar İçin Saç Bakım Önerileri

Yıpranmış Saçlar İçin Saç Bakım Önerileri

Her bir saç telini oluşturan 3 tabaka vardır. Bunlar; medulla denilen iç lif, medullayı çevreleyen korteks denen orta tabaka ve saçı hasardan koruyan kütikül denilen dış tabakadır.

Bir saçın kütikülü hasar gördüğünde, saçlar kurur ve parlaklığını ve ihtişamını kaybeder. Hasarlı saçın diğer belirtileri, kırılgan veya sert doku, çatallaşmış uçlar, kırılma, kaşıntılı saç derisi ve esnek olmamasıdır. Ayrıca, hasarlı saçlar birbirine kolayca karışır, kontrol etmesi ve şekil vermesi zor bir hal alır.

Saçlarınız çeşitli nedenlerden dolayı zarar görebilir. Bazı yaygın nedenler arasında aşırı alkol içeren sabunlar ile yıkama, aşırı yıkama, kuru ve sıcak bir iklimde bulunma, üflemeli kurutucular gibi ısıtma araçlarının kullanımı, aşırı şekillendirme, zararlı ultraviyole (UV) ışınlara maruz kalma, klorlu suda yüzme, saçtaki nem oranının düşüklüğü sayılabilir. Pamuklu yastık kılıflarında uyumaya bağlı sürtünme, kimyasal tedavilerin kullanımı ve stres gibi birçok neden de bunlara dahil edilebilir.

Aynı zamanda, tiroid yetersizliği, genetik sorunlar, beslenme bozuklukları ve iştahsızlık gibi bazı tıbbi rahatsızlıklardan dolayı da saçlar zarar görebilir.

Saçları kısaltmak, zarar görmesini engellemenin en iyi yolu olsa da, donuk ve cansız saçlarınızı onarmaya yardımcı olmak için bazı doğal, güvenli ve etkili ev yapımı ilaçları da denemenizde fayda olacaktır. Ancak, yıpranmış saçlar sadece bir gün veya bir hafta gibi kısa bir süre içinde onarılamaz. İstenen sonucu almak için zaman ve sabır gerekecek.

İşte, yıpranmış saçlarınızın tekrar sağlığına kavuşması için 10 ev yapımı ilaç!

Zeytin Yağı

Zeytinyağı, yıpranmış saçlar için çok faydalıdır. Yağlı asitler, çeşitli antioksidanlar ve E vitamini ile çevrelenmiş zeytinyağı, kütikülü nemlendirerek hasarlı tabakaları iyileştirir. Ayrıca saçı daha fazla hasardan korur.

Avokado

Protein, vitaminler, esansiyel yağ asitleri ve doğal yağlar bakımından zengin olan avokado, yıpranmış saçlarınızın onarılmasına yardımcı olabilir. Avokado, saçı nemlendirir ve esneklik vererek saçları yumuşatır ve tabakalaşmayı önler. Saçlarınızda daha sonra oluşabilecek serbest radikal hasarını da önleyebilir.

Haftada bir kez bu tedavilerden birini uygularsanız saçlarınızın sağlıklı bir hale gelmesi uzun sürmeyecektir.

Yumurta

Yumurtalar, zarar görmüş ve harap olmuş saçları besleyebilir. Yumurta sarısı, saç tellerini besleyebilen ve doğal parlaklık kazandıran protein, mineral ve esansiyel yağ asitlerine sahiptir. Ayrıca, yumurta beyazlarındaki enzimler saçlarınızı ve saç diplerinizi temizlemeye yardımcı olur.

2 haftada bir kez yöntemlerden birini uygulayın.

Aloe Vera

Aloe vera, hasarlı saçları onarmada etkilidir. Nemlendirici özelliği saç gövdesini yumuşatır. Ayrıca saçlarınız için faydalı olan enzimleri, amino asitleri ve C ve E vitaminlerini içerir.

Haftada bir kez bu yöntemlerden birini uygulayın.

Hindistancevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı saçlarınız için yararlı besinlerle doludur. Saç telinin içine kolayca nüfuz eder, bu da kütikülün hasar görmesini önler ve saçınızın sağlıklı kalmasını sağlar.

Muz

Muz, zarar görmüş saçları onarmaya yardımcı olabilir. Muzlardaki yüksek potasyum, takviye edici vitaminler, doğal yağlar ve nem içeriği saçınızı yumuşatmaya ve esnekliğini artırmaya yardımcı olabilir.

Bu ilaçlardan birini haftada bir veya iki kez uygulayın.

Ebegümeci

Saç büyümesini desteklemek ve hasar görmüş saçları onarmak için ebegümeci kullanmak, Hindistan'ın geleneksel sağlık literatüründe de yer alan mükemmel bir tedavi şeklidir. Ebegümeci, saç kütikülini nem ile kaplar ve kuru ve hasar görmüş saçlara parlaklık ve ihtişam katar.

En iyi sonuç için haftada bir veya iki kez bu ilaçları kullanın.

Siyah Çay

Siyah çay, yani hergün kahvaltıda içtiğimiz siyah çay da kuru ve hasarlı saçlar için faydalıdır. Polifenoller ve C ve E vitaminleri bakımından zengin olan siyah çay, zarar görmüş saçlara parlaklık ve yumuşaklık katar. Ayrıca saçı UV ışınlarından kaynaklanan hasarlara karşı korur.

Bal

Bal zarar görmüş saçlar için çok besleyicidir. Saç kütiküllerine nemi çekip kilitleyebilir ve yumuşak ve sağlıklı hale getirebilir.

Not: Ballı saç maskelerinin sık kullanımı saçınızı inceltebilir.

Beyaz Sirke

Yıpranmış saçları tedavi etmek için çok kullanılan başka bir ev yapımı doğal ilaç da beyaz sirkedir. Arındırıcı özellikleri, saçtaki kalıntılarını çıkarmaya yardımcı olur ve kütikülü kaplar.

Ayrıca, beyaz sirke saç derisinin doğal pH seviyesini düzeltmeye yardımcı olur, sağlıklı saç gelişimini destekler ve saçınızı yumuşak ve parlak hale getirir.

Yıpranmış Saçların Onarılmasında Etkili Diğer İpuçları

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
11.06.2018
 
549
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..