GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Kozmetik Ürünleri Okuma Rehberi / Güzellik Sözlüğü

Kozmetik Ürünleri Okuma Rehberi / Güzellik Sözlüğü

Kozmetik ürünlerin üzerinde yazan kafa karıştırıcı terimlerin ve kelimelerin ne anlama geldiğini mi merak ediyorsunuz? Öyleyse tam yerine geldiniz, sizler için aşağıdaki güzellik sözlüğünü hazırladık.

Güzellik Sözlüğü

Tinted Mousturizer: Renkli Nemlendirici.

Concealer: Kapatıcı.

Kadınların makyaj çantasından ayırmak istemediği bir ürün varsa o da kesinlikle kapatıcı ürünlerdir.

Corrector: Düzeltici.

Ne demek düzeltici ve tam olarak ne yapar? Koyu halkalarınız varsa veya cildinizde kızarıklıklar varsa, morluklar varsa fondöteni sürmeden önce kullanmanız gereken ürün corrector yani düzeltici olan. Bunu şöyle düşünebilirsiniz; cildinizde olan koyu halkayı fondöteni sürmeden önce silmeniz gerekiyor ki fondoten daha da iyi dursun.

Primer: Fondöten Öncesi Baz.

Son bikaç yıldır ürünlerde ‘primer’ yazısını çok görüyoruz, peki ne demek primer? ‘Öncelikli, önce’ anlamlarının karşılığı aslında primer, yani fondötenden önce sürmeniz gereken bir ürün. Kremi sürmemeniz gerekiyor mu bu durumda, tabii ki hayır. Kremden sonra yani nemlendiricinizden sonra sürmeniz gereken bir ürün. Photoshop ile düzeltilen fotoğraflardaki kusursuz yüzlü ciltler vardır ya işte primer tam da bunu yapıyor. Fotoğraf düzenlemiyor tabii ki ???? cildinizi kusursuz bir görünüme kavuşturmada yardımcı oluyor. Evet gerçek hayatta gerçekten o fotoğraflardaki gibi kusursuz görünmek mümkün ???? O yüzden makyözler bu ürüne bayılıyorlar ve ünlü isimlere çekimlerden ve kamera karşısına geçmeden önce kullanmayı çok seviyorlar.

Filler: Doldurucu Madde.

Filler, doldurucu anlamına geliyor. Eğer cildinizde delikler boşluklar varsa -ki bunlar akne vb. sorunlar ile savaştıysanız oluşmuş olabilir- o zaman kullanmanız gereken nemlendirici, fondöten veya herhangi bir makyaj ürününde mutlaka ‘filler’ yazmalı ki cildinizde oluşan boşlukları ve delikleri o ürün doldurmuş olsun.

Plumper: Şişirici Madde.

Filler ürününe biraz benzeyen diğer ürün ise plumper yani şişirici madde. Yorgunluktan veya uykusuzluktan yüzünüzün çöktüğü durumlarda, yüzünüzde boşluklar oluştuğunda, göz altlarınız çok çökükse içinde şişirici madde (plumper) olan ürünleri kullanmalısınız.

Radiant: Aydınlatıcı Ürün.

Radiant kelimesini krem, pudra, fondöten, kapatıcı gibi birçok makyaj ürününde görebilirsiniz.

Sparkle / Shimmer / Glow: Parlaklık / Pırıltılı – Simli / Işıltılı.

Bu üç kelimeyi vücut nemlendiricileri, yüzünüz için nemlendiriciler, pudralar, dudak parlatıcıları (lip gloss) veya allıklar gibi farklı farklı birçok üründe görebilirsiniz.

Self Tanner: Bronzlaştırıcı Krem.

Burada hanımların kafası çok karışıyor çünkü, bazı ürünlerin üzerinde ise sadece ‘tanner’ yazıyor, peki nedir aralarındaki fark? Tanner, bronz bir pudranın üzerinde yazabilir, bu makyajla elde edilebilen geçici bir bronzluk demek. Self Tanner ise, bikaç günlüğüne elde edilen bronzluk demek.

Thickener: Kalınlaştırıcı.

Eğer ince telli saçlarla savaşıyorsanız kullanmanız gereken şampuanın üzerinde mutlaka ‘Thickening Shampoo’ (kalınlaştırıcı şampuan) yazmalı, saç kreminizin üzerinde ise ‘Thickening Balm’ (kalınlaştıran saç kremi)  yazmalı. Ya da ince dudaklarınızdan şikayetçiyseniz rujunuzun üzerinde ‘Thickening Lipstick’ (kalınlaştıran ruj) yazması gerekiyor.

Renewing: Yenileyici.

Vitalizing: Güçlendirici.

Vitamin kelimesiyle bir akrabalığı var gibi sanki değil mi? Evet üzerinde ‘Vitalizing’ etiketi bulunan ürünler, kategorisine göre cildinizi veya saçlarınızı güçlendirir, besler, gerekli olan tüm vitaminleri yükler. Eğer saçlarınızın veya cildinizin güçlenmeye ihtiyacı varsa üzerinde mutlaka ‘Vitalizing’ yazan ürünleri kullanmalısınız.

Protection: Koruma.
 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
03.11.2014
 
438
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..