GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Muz Kilo Aldırır Mı?

Muz Kilo Aldırır Mı?

Bu yazımızda size muzun glisemik indeksinden ve sağlığımıza etkisinden bahsetmek istiyoruz.
Muz diyabette tüketilebilir mi? İnsülin direnci olanlar yiyebilirler mi? Zayıflama diyetlerinde kullanılabilir mi? Şekeri çok mu yükseltir? İşte tüm bu soruların yanıtlarını çok kısa ve net bir şekilde size anlatacağız.

Glisemik indeks, Glisemik İndeks Nedir, Sağlığımızı Nasıl Etkiler? başlıklı yazımızda da bahsettiğimiz gibi besinlerin kan şekeri üzerindeki etki düzeyini belirler. Örneğin muzun glisemik indeksi ortalama 40 ile 60 arasında değişmektedir. Yani orta düzey bir glisemik indeksli besin diyebiliriz. Fakat muzu incelediğimizde olgunlaşmış olanlarının glisemik indeksinin daha yüksek olduğunu görüyoruz. Bunun için muz olgunlaştıkça kan şekerini daha hızlı yükseltir ve kan şekerimizi daha hızlı bir şekilde yükseltmiş oluruz. Bu yüzden özellikle diyabet hastası iseniz veya insülin direnciniz varsa çok olgunlaşmamış, daha yeşil olan muzları tercih ederseniz kan şekeriniz daha uygun bir şekilde yükselmiş olur. Tabii ki muzun boyutları da çok önemli, çok büyük muzlar yerine yerli muz büyüklüğündeki bir muzu tercih etmek de sizin bir porsiyon meyve tüketmenizi sağlar. Bundan dolayı muzun boyutuna da dikkat etmekte fayda var, eğer çok büyük bir muzsa yarısını yani ortalama 150 gramını tüketmiş olmak daha iyi olacaktır. Ayrıca muzun ara öğünde olması gerekir, örneğin yemekten hemen sonra ya da öğünlerle birlikte tüketmek çok doğru olmaz.

Muzun kan şekerimizi çok hızlı yükseltmemesi için yanında peynir, süt, yoğurt gibi proteinli ya da ceviz gibi yağlı bir besinle ikili yaparak kan şekeri dengesini çok daha iyi sağlayabiliriz.

Bizce meyve tüketimi diyetlerde daha çok desteklenmeli. Evet meyvenin şekeri var ama meyvenin şekerinden korkutmak ya da diyetlerde meyve kullanmamak çok büyük bir yanlış olur. Çünkü meyveler sağlıklı besinler, içerisinde pek çok vitamin, mineral ve antioksidanlar var ki meyveler sayesinde biz hastalıklara karşı korunmuş oluyoruz. Bu yüzden meyvenin şekerinden korkmayın, doğru şekilde tüketin. Şeker alımımız adına oldukça sağlıklı besinler olduğu için diğer tatlılar yerine daha çok meyve tüketmeye çalışın. Örneğin bir baklava yerine meyve tüketmek hem daha az kalori almanıza yardımcı olur hem de tabii ki daha sağlıklı ve uygun bir şekilde şeker almanıza yardımcı olur. Bu yüzden lif oranı yükek olan meyveleri gün içerisinde mutlaka tüketmelisiniz.

Muzun kan şekeri üzerindeki etkilerinden bahsetmeye çalıştık bu doğrultuda dikkat ederek muzu çok rahat bir şekilde tüketebilirsiniz..

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
06.07.2017
 
468
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..