GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Televizyonun Geçmişten Günümüze Gelişimi

Televizyonun Geçmişten Günümüze Gelişimi

Televizyonlar, günümüzde hem evlerimizin dekorasyonunu yaparken mobilyaların yönünü belirleyen eşyalarımız hem de bizimle birlikte yaşayan ve sürekli gelişen varlıklar haline geldiler. Ancak piyasaya çıktığı ilk dönemden bu yana ne gibi değişimler yaşadığını ne kadar biliyoruz? Gelin evimizin temel ürünlerinden televizyonlarımızın bugüne kadar uğradığı dönüşümü birlikte inceleyelim.

1939’da ilk kez tanıtılan televizyon sadece seçimler gibi döneme damga vuran olaylarla ilgili bilgi almak adına izleniyordu. Örneğin 1939 Berlin Olimpiyatları’nın açılışı o dönemin en çok izlenen yayınlarından biri olur. 1940’ların başında renkli televizyonlar tanıtılır ve televizyon reklamlarının ortaya çıktığı dönem olmasıyla önem taşır.

1950’lere geldiğimizde ikinci dünya savaşından sonra özellikle Amerika’da televizyon üretiminde patlama yaşanır ve ülke içerisinde televizyonlar 8 milyondan fazla eve girmeyi başarır. Öyle ki ‘TeleVision Guide’ ülkenin en çok satan dergisi haline gelir ve bu dönemde diziler ve tv şovları sağlam bir izleyici kitlesine ulaşır. Aynı zamanda uzaktan kumandanın icâdı bu dönemde olur ve markaların müşterilerinin evlerine girerek hedef kitlelerine direkt ulaşacağı hareketli bir platform olmasıyla televizyonlar adeta reklamcıların hayallerini gerçekleştirmeye başlar.

1960’larda televizyonlar dünya çapında insanların temel haber kaynakları olan gazetelerin yerini alır. Aya ilk insanın inişiyle birlikte uzayla ilgili programlar o dönemde ön plana çıkar. Aynı zamanda 60’lar sonuna doğru dünya genelinde televizyonlar 200 milyonu aşkın evde yerini alır.

1970’ler, hâlâ yayınlanan “Susam Sokağı”nın yayına başladığı, VCR (EN: Video Cassette Recorder | TR: Video Kaset Kaydecici) ve ilk uydu bağlantılı televizyonun tanıtıldığı dönem olarak akıllarda yer eder.

1980’ler ise 50’li yıllarda piyasaya çıkan kablolu tv’ler ve 70’li yıllarda tanıtılan VCR’lar gibi geçmiş dönemde geliştirilmiş teknolojilerin yaygınlaştığı dönem olur. Video oyun konsolları ve sitcomlar da bu döneme damga vuran gelişmelerken VCR’ların yaygınlaşmasıyla insanlar artık istedikleri programı kaydederek istedikleri zaman izleme özgürlüğüne ulaşırlar.

1990’lar, internetin de gelişmesiyle teknolojinin en hızlı geliştiği dönemdir. Ayrıca kablolu yayın popüler hâle gelir ve tv standartlarının dışında bir yayın başlar.

2000’lere gelindiğinde, DVD ve sinema sistemleri hızla evlere girmeye başlarken üreticiler daha kaliteli görüntü ve daha az yer kaplayan, daha az enerji harcayan televizyonlar üretmek için birbiriyle yarışır. Ayrıca tv programları “kazananı siz belirleyin” gibi uygulamalarla interaktif hâle gelerek seyircileri iyice içine çekmeye başlar. Bu programların ülkemizdeki örnekleri Biri Bizi Gözetliyor ve Yetenek Sizsiniz gibi programlardır. HD ve BlueRay DVD’ler piyasaya çıkar ve yüksek hızlı internetin hayatımıza girmesiyle televizyon çevrimiçi olmaya başlar ve internet üzerinden yayın yapılıp izlenebiliyor hâle gelir. Tüm bu veriler ışığında uzmanlar, 2018 yılında dünya çapında 200 milyonu aşkın televizyonun internete bağlı olacağını öngörüyor.

Ülkemizde ilk televizyon yayını ise İTÜ’nün 1952 yılında İstanbul’da yaptığı test yayını ile başladı. TRT’nin 1964 yılında resmi olarak kurulması ile birlikte yeni bir yapılanmaya gidildi ve 1968 yılında ülkemizde ilk resmi televizyon yayını yapıldı. Bu yıllarda ülkemizde siyah beyaz yayınlar yapılırken ABD’de 1953 yılından itibaren renkli yayınlar başlamıştı bile. Ülkemizde ise ilk renkli tv yayını 1981 yılını 1982 yılına bağlayan gece gerçekleştirilmiştir.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
03.11.2014
 
518
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..