GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Kıl Kurdu için Ev Reçeteleri

Kıl Kurdu Için Ev Reçeteleri

Solucanların vücudunuzda yaşıyor olabileceği düşüncesi kulağa biraz ürkütücü gelebilir, ancak solucanların enfekte olduğu insan sayısı azımsanmayacak boyuttadır.

Kıl Kurdu Nedir?

Dünya genelinde insan vücudunda bulunan ve orda yaşayanlardan en yaygın olanı kıl kurtlarıdır. Bu solucanlar ince, beyaz ve 60 mm ila 125 mm uzunluğundadır.

5 ila 10 yaş arasındaki çocuklarda sık görülür. Ayrıca, toplumsal yerlerde yaşayan ve bu gruplardaki bireylerle düzenli ve yakın temasta bulunan kişiler daha yüksek risk altındadır.

Kıl Kurdu Belirtileri Nelerdir?

Bazı durumlarda, kıl kurdu enfeksiyonu herhangi bir semptom göstermeyebilir. Bununla birlikte, anal bölgenin sık sık kaşınması, anal kaşıntı nedeniyle uyku bölünmesi, anüs çevresinde ağrı, kızarıklık veya diğer cilt tahrişleri ve anüs veya dışkı üzerinde kıl kurtlarının görülmesi gibi belirtileri olabilir.

Ek semptomlar arasında sinirlilik, huzursuzluk, karın ağrısı, mide bulantısı ve iştah kaybı yer alır.

Kıl kurdu enfeksiyonu oldukça bulaşıcıdır ve enfekte olmuş bir kişi tarafından genellikle bir yüzey veya nesne üzerine bırakılan kıl kurdu yumurtasıyla kasıtsız olarak temas edilmesiyle veya teneffüs edilmesi ile enfekte olur. Kıl kurtları, sığır eti, balık ve özellikle domuz eti gibi az pişmiş etler ve bozulmuş yiyeceklerle yayılabilir.

Enfeksiyon döngüsü, yumurtaların yutulmasıyla başlar. Yutulduğunda, yumurtalar yumurtadan çıkana ve olgunlaşana kadar bağırsakta kalır. Bu yumurtaların vücutta bulunması, bir kıl kurdu istilasından muzdarip olduğunuz anlamına gelir.

Kıl Kurtlarından Nasıl Kurtulabilirim?

Geciktirilen tedavi bu bulaşıcı enfeksiyon için etrafınızdakileri de riske atabilir. Siz ya da diğer aile üyeleri bu korkunç parazitlerden muzdarip olursanız, problemi hızlı bir şekilde durdurmak ve parazitlerin geri gelmesini önlemek için aşağıda bahsettiğimiz bazı ev reçetelerini kullanabilirsiniz.

Kıl kurdu enfeksiyonunu tedavi etmek için en iyi ev çözümleri:

Dikkat: Semptomlarınız devam ederse ve idrarınızda veya dışkınızda kan varsa doktorunuza danışın.

İyi Temizlik

Kıl kurtlarının yayılmasını önlemek ve tedavi etmek için kişisel hijyene ve ev temizliğine dikkat etmeniz gerekir.

Aslında, iyi bir hijyen ve ev temizliği idaresi, kıl kurdu yumurtalarını tamamen ortadan kaldırmanıza ve istilanın yayılmasını önlemenize yardımcı olabilir.

Çiğ Sarımsak

Sarımsak, kıl kurtları için mükemmel bir çözümdür. İçinde bulunan organosülfür bileşiği allisin, bağırsak solucanlarıyla savaşır.

Antiparazitik yapısı yumurtaları öldürmeye yardımcı olabilir ve dişi kurtların daha fazla yumurta bırakmasını önleyebilir. Sarımsak, sadece kıl kurtları için değil, aynı zamanda yuvarlak solucan ve çengel kurtlardan kurtulmak için etkilidir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi, bir kıl kurdu enfeksiyonundan kurtulmaya yardımcı olabilecek antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Ayrıca, parazitleri vücudunuzdan çıkarmaya ve bağışıklık sisteminizin onlara karşı savaşmasına yardımcı olan çok güçlü bir antiparaziter ajan olarak da hareket eder.

Kıl kurdu enfeksiyonunu tedavi etmek için hem meyvesini hem de yağını kullanabilirsiniz.

Kabak Çekirdeği

Kıl kurtlarının tedavisinde kabak çekirdeği kullanabilirsiniz.

Kabak çekirdeğinde bulunan curcurbitin bileşiği antiparazitik özelliklere sahiptir. Kıl kurtlarını felce uğratır ve bağırsak duvarlarına tutunmasını önler, böylece vücuttan kolayca çıkarılabilirler.

Hint Leylağı (Neem)

Neem olarak da bilinen Hint leylağı, kıl kurtları ile başa çıkmak için başka bir etkili çözümdür.

Kıl kurtları gibi bağırsak solucanlarını öldürmeye yardım eden antiparaziter özelliklere sahiptir. Bununla da kalmıyor, aynı zamanda parazitlerin geride bıraktıkları toksinlerin giderilmesine de yardımcı oluyor.

Acı Su Kabağı

Acı kavunlar, ayrıca acı su kabakları olarak da adlandırılır, kıl kurtları dahil olmak üzere bağırsak solucanlarını öldürmeye yardımcı olan antelmintik bileşikler içerir. Ayrıca bu parazitlerin öldüklerinde geride bıraktıkları toksinlerden kurtulmaya da yardım ederler.

Yeşil Papaya

Papayalar, özellikle yeşil olanlar, güçlü bir antelmintik özelliğe sahiptir.

Bağırsak solucanlarıyla mücadeleye yardımcı olabilecek bir enzim olan papain içerirler. Sadece etli kısmı değil, yeşil papayaların tohumları bile antelmintik ve anti-amoebic özelliklere sahiptir.

Havuç

Havuç, kıl kurdu için çok etkili ve geleneksel bir ilaçtır.

Havuç, kıl kurtlarının dışarı atılmasına yardımcı oldukları için doğal bir solucan öldürücü ajan olarak çalışırlar. A vitamini için bir öncü olan beta-karoten bakımından zengin olan havuçlar, aynı zamanda kıl kurtlarının yumurtalarını da yok edebilir. Lif bakımından zengin havuçlar ayrıca sindirimi artırır ve bağırsak hareketlerini destekler.

Havuç ayrıca, parazitlerle savaşmada oldukça etkili olarak bağışıklık sistemi için büyük bir destek sağlamaktadır.

Bitki uzmanlarına göre, havuçlarda bulunan A vitamini ve beta-karoten, solucan istilasına karşı direnç sağlayabilir.

Gıda Dereceli Diyatomlu Toprak (DE)

Kıl kurtları dahil olmak üzere çeşitli paraziter enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılabilir.

Kıl kurtlarını kurutabilen ve yavaşça öldüren diyatom adı verilen fosilleşmiş küçük alglerden yapılan tortul, kireçli bir kayadır. Kıl kurdu larvalarını ve yetişkin kıl kurtlarını öldürmede etkilidir.

Dikkat: Diğer çeşitleri insanlar için zehirli olabileceğinden, yalnızca gıda dereceli diyatomlu toprak kullandığınızdan emin olun.

Beslenme Değişiklikleri

Kıl kurtlarının vücudunuzdan atılmasına yardımcı olmanın bir başka basit yolu da bazı beslenme değişiklikleri yapmaktır.

Örneğin, kıl kurtları nişasta ve şekerle gelişir, böylece ne kadar çok nişasta ve şekerli yiyecekler tüketirseniz, daha uzun süre yaşam sürerler. Bundan dolayı beslenirken karbonhidrat ve şekeri sınırlayın.

Öte yandan, daha fazla taze meyve ve sebzenin yanı sıra kepek, tam buğday veya kuru üzüm gibi yüksek lifli yiyecekleri de diyetinize ekleyin. Daha yüksek lifli yiyecekleri tüketmek dışkıya topluca eklenmelerine ve kıl kurtlarını sisteminizden dışarı atmanıza yardımcı olur.

Ayrıca, bağırsaklarda iyi huylu bakteri gelişmesini desteklemek için diyetinizde yoğurt veya kefir gibi daha çok probiyotik içeren gıdalar bulundurun. Bağırsaklardaki iyi huylu bakteriler, kıl kurtlarının gelişememesi için düşmanca bir ortam yaratacaktır.

Diğer İpuçları

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
02.08.2018
 
967
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..