GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısı veya kulak çınlaması keskin, sarsıcı ve çok rahatsız edici olabilir. Ağrı, sinir bozucu olsa da çoğu zaman tehlikeli olmayabilir.

Kulak Neden Ağrır?

Kulak ağrıları, her yaşta ortaya çıkabilir ve bunun arkasında birçok faktör olabilir. Genel nedenler kulak enfeksiyonu, sinüs enfeksiyonları, yaralanma, kulak zarında delik, kulak kiri, bademcik iltihabı ve orta kulakta sıvı birikmesidir.

Diğer nedenler arasında soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı, kulağın iç kısmında fiziksel hasar oluşması, hava basıncındaki bir artış gibi faktörler yer alır. Küçük çocuklarda yetişkinlere göre daha sık görülür.

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için tıptaki mevcut eğilimde gerekli olmadıkça herhangi bir antibiyotik reçete edilmez. Genellikle, kulak enfeksiyonu birkaç gün içinde kendi kendine temizlenir.

Kulak ağrısı, vücutta bir şeylerin yanlış gittiğini gösteren bir işarettir. Uygun bir çözüm bulmak için sorunun kökenini bulmak ya da ağrının nereden kaynaklandığı önemlidir. Dikkatli bir değerlendirmeden sonra, lütfen probleminize karşılık gelen tedaviyi deneyin.

Doğal ilaçlar ile evde kolaylıkla kulak bakımı yapılabilir. Bunlardan bir veya daha fazlasının mutfağınızda mevcut olması muhtemeldir.

Kulak ağrısı için en etkili doğal ilaçlar:

Not: Bu ev ilaçlarını kullanarak rahatlama sağlayamıyorsanız veya kulak ağrısı, kulak kiri veya kulakta kanlı akıntı, baş dönmesi, kulak ağrısı veya işitme kaybının artmasına neden olan ateşiniz varsa lütfen hemen bir doktora danışın.

Zeytinyağı ve Çay Ağacı Yağı

Zeytinyağı, kulakta hızlı bir şekilde rahatlama sağlayabilir. Doğrudan bilimsel bir kanıt bulunmamasına rağmen, 2001 yılında yayınlanan bir makalede, natüropatik bitkisel bir kulakta baz yağın, bazik olarak akut otitis media (AOM) ile ilişkili ağrıyı hafifletirken anestetik kulak damlalarıyla karşılaştırılabilir olduğu belirtilmektedir.

Yağlayıcı ve kayganlaştırıcı görevi görür ve kulak enfeksiyonundan kurtulmaya yardımcı olur.

Zeytinyağı, kulak içindeki uğultulu duyumları gidermeye de yardımcı olabilir.

Kulak çınlamasını azaltmak için çay ağacı yağı ile birlikte kullanılabilir. Çay ağacı yağı, güçlü antifungal, antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleriyle bilinmektedir.

Birkaç bakteri çeşidine karşı ümit verici bir etki göstermiştir. 2005 tarihli bir çalışma, çay ağacı esansiyel yağının harici kulak enfeksiyonlarıyla mücadelede potansiyel rolünü ortaya koymuştur.

Hardal yağı veya hindistan cevizi yağını da aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak, kulak iltihabının neden olduğu hastalıkları azaltmaya yardımcı olan hem analjezik hem de antibiyotik özelliklere sahiptir.

2001'de yayınlanan bir çalışmada, sarımsak içeren bir natüropatik ilacın, kulak ağrısını tedavi etmek için kullanılan standart kulak damlası tedavisiyle benzer şekilde çalıştığı gözlemlenmiştir.

Sarımsak yağını çıkarmak için zeytin yağı veya hardal yağı da kullanabilirsiniz.

Soğan

Soğan bir kulak ağrısı için en kolay bulunabilir doğal ilaçlardan birisidir. Soğan, antibiyotik, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Soğanın sağlığa faydalı olmasını sağlayan önemli iki tip bileşik olan flavonoid ve alkenil sistein, sülfoksit açısından zengindirler. Ayrıca, soğandaki antiseptik ve antibakteriyel özellikler problemin tedavisinde etkilidir.

Sıcak/Soğuk Sargı

Enfekte kulak etrafındaki nemli ısı, harika bir ağrı kesici olarak etki edebilir. Bunu hem yetişkinler hem de çocuklar için kullanabilirsiniz, çünkü bu çok güvenli bir çözümdür.

İhtiyaç duydukça günde birkaç kez bu tedavileri uygulayın.

Zencefil

Zencefil, kulak enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olabilecek güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Aynı zamanda mükemmel bir doğal ağrı kesicidir.

Zencefil yağının antioksidan özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Ayurvedik ilaç sistemine göre kulak zarı tedavisinde ılık zencefil suyu kullanılır.

Bu ilaçlardan birini günde 1 veya 2 kez uygulayabilirsiniz.

Fesleğen

Anti-enflamatuar, antibakteriyel ve analjezik özelliklerinden dolayı fesleğen, kulak ağrısını hafifletmek için dikkate alınabilir.

Sakız veya Ksilitol Çiğnemek

Kulak ağrınız hava basıncı farkından kaynaklanıyorsa, yüksek irtifada uçtuktan sonra yaptığınız gibi probleminizi sıradan bir sakızla çözebilirsiniz.

Orta kulaktaki basıncı hafifletmek için çiğnemek veya hatta esnemek çok yararlıdır. Zaman zaman, kafanızın içinden gelen ve basıncı dengelemeye çalışan östaki borusunun açılıp kapanmasına bağlı sesleri duyabilirsiniz.

2016 yılında sakız içeren doğal bir şeker ikamesi olan ksilitol ile ilgili olarak yayınlanan bir derleme, düzenli olarak alındığında sağlıklı çocuklarda orta kulak enfeksiyonu oluşumunun önlenebileceğini göstermiştir.

Bir şekeri emmek veya bir bebek gibi biberondan beslenmek de aynı şekilde ağrıyı hafifletir.

Tuz

Tuz, kulaklarınız için harikalar yaratabilir! Antimikrobiyal aktiviteye sahiptir, bundan dolayı etkili olabilir.

Piskopos Otu

Ajwain olarak da bilinen piskopos otu, antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu için bir başka etkili doğal çözümdür.

Bu çözümlerden birini günde bir veya iki kez uygulayın.

Bitkisel Solunum/Buhar Soluma

Bir buhar cihazı veya buharlaştırıcı kullanarak nemli ısı uygulamak kulak çınlamasını azaltmak için harika bir yol olabilir. Başınızı sıcak bir duş altına da koyabilirsiniz. Nemli hava, hava yollarını açar ve rahatlatır, böylece baskıyı ve ağrıyı hafifletir.

Okaliptüs yağı gibi uçucu yağları buharlaştırıcıya eklemek kulak ağrısıyla mücadelede daha etkilidir.

Bunun için yukarıda bahsedilen uçucu yağlardan herhangi birini bir pamuk topu yardımıyla buharlaştırıcının ağzına koyabilir veya üreticinin talimatlarına göre yerleştirebilirsiniz.

Daha fazlasını keşfetmek için aşağıdaki ipuçlarına da göz atabilirsiniz:

Hidrojen Peroksit (Oksijenli Su)

Hidrojen peroksit uzun yıllar boyunca doğal bir tedavi olarak kullanılmıştır.

Saç Kurutma Makinesi

Duş ya da banyo sonrası kulaklarınızı havlu ile kurulamayın. Bunun yerine, bir fön makinesi veya saç kurutucusu kullanın. Kurutma makinesini sıcakta tutun ve kulağınızdan biraz uzak tutun. Sıcak havanın kulağınızdaki nemi kurutmasına izin verin. Fön makinesini beş dakikadan fazla kullanmayın.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
05.08.2018
 
762
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..