GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Doğal Antibiyotikler ve İltihap Söktürücü Bitkiler

Doğal Antibiyotikler Ve İltihap Söktürücü Bitkiler

İltihaplanma (inflamasyon) ve ağrı el ele ilerlerler.

İltihap Nedir?

İltihap oluşumu, vücudun yaralanma ya da enfeksiyona karşı doğal tepkisinin bir parçasıdır ve kendini iyileştirme çabaları sonucu gerçekleşir. Ayrıca vücuda giren zararlı veya tahriş edici bir maddenin giderilmesi sırasında da vücudun biyolojik olarak verdiği tepki eylemidir.

İltihaplanmanın (enflamasyonun) vücutta hem olumlu hem de olumsuz etkileri vardır. İltihaplanma vücudunuzun strese, yaralanmalara ve enfeksiyonlara tepki vermesine yardımcı olurken kronik iltihaplanma, erken yaşlanmanın ve hastalığın önde gelen sebebidir.

Bazı sağlık sorunları iltihaplanma ile ilişkilidir. Bu sorunlardan bazıları; akne, astım, sinüzit, ateroskleroz, periodontitis, saman nezlesi, inflamatuar bağırsak hastalıkları, ülseratif kolit, romatoid artrit, interstisyel sistit ve hatta kanserdir.

İltihaplanma Belirtileri (Enflamasyon Belirtileri)

İltihap oluşumunun vücuttaki etkisinden bağımsız olarak sıklıkla bir dizi ortak semptom belirir. Tipik belirtiler arasında kızarıklık, şişmiş veya hassas eklemler, eklem ağrısı, sertlik ve fonksiyon kaybı yer alır.

Ek olarak, ateş, titreme, yorgunluk, enerji kaybı, baş ağrısı, iştah kaybı ve kas sertliği gibi grip benzeri semptomlara neden olabilir.

İltihaplanmaya Ne İyi Gelir?

Enflamasyon biyolojik bir savunma tepkisi iken, bazen belirtiler sağlığınıza zarar verebilir ve yaşam kalitenizi bozabilir. Sorunun nedenine ulaşarak acıyı hafifletmeye yardımcı olan birkaç ev ilacıyla rahatsızlık giderilebileceği için endişelenmenize gerek yok.

Tedavi edici ürünlerin çoğu yaygın kullanılan ev eşyalarıdır ve tamamen doğaldır ve yan etkilere neden olmazlar.

İltihap sökücü olarak kullanılabilecek en etkili ev tedavileri:

Sıcak ve Soğuk Terapi

Etkilenen bölgeye sıcak veya soğuk kompres uygulamak, iltihap ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Isı, esnekliği artırmaya yardımcı olur ve kas gerginliğini azaltırken soğuk, ağrının uyuşmasına yardımcı olur ve iltihabı azaltır.

Terapileri birlikte deneyebilirsiniz.

Dikkat: Diyabet hastası insanlar sıcak kompres kullanmamalıdır, periferik arter hastalığı gibi dolaşım bozukluğu olan kişiler ise soğuk tedavi kullanmamalıdır.

Zerdeçal

Zerdeçal iltihabı tedavi etmek için de etkilidir. Zerdeçaldaki kurkumin bileşiği, inflamasyonu ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Dikkat: Kan inceltici ilaçlar veya nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ'ler) alıyorsanız çok fazla zerdeçal tüketmekten kaçının.

Zencefil

Eğer zencefilin keskin aromasını seviyorsanız, zencefilin iltihapla savaşmada etkili olduğunu öğrenmek sizi mutlu edecek.

Zencefil, anti-inflamatuar özelliklere sahip olan gingerol olarak bilinen bir bileşik içerir. Bir araştırmaya göre, zencefil hücresel düzeyde belirli enflamatuar süreçleri etkilemektedir. Vücutta ağrıya neden olan COX-2'yi engeller.

Dikkat: Kanı inceltebileceğinden çok fazla zencefil tüketmekten kaçının.

Kırmızı Biber

Kırmızı biber, iltihap için diğer bir etkili ilaçtır.

Kapsaikinoidler adı verilen doğal bileşikler içerir. Bunlar acı bibere anti-enflamatuar özellikleri kazandırır. Ayrıca, beynin ağrı vericilerinin aktivasyonunu da engeller, bu da acı hissini azaltır.

Sarımsak

Sarımsağın anti-enflamatuar özelliği, vücuttaki inflamasyonu azaltmada etkilidir. Sarımsak, iltihaplanmaya yol açan sebepleri durdurmaya yardımcı olan ve kükürt içeren bileşiklere sahiptir. Kükürt, anti-enflamatuar ve anti-artritik özellikleriyle enflamatuar ve artritik tedavi için yararlı bir ajandır.

Zeytin Yağı

Zeytinyağı, yararlı bileşenleri nedeniyle iltihaplanmaya karşı koruma sağlayabilir. Örneğin, NSAID'ler ile benzer etkileri olan oleokanttan içerir.

Yapılan araştırmalarda sızma zeytinyağındaki oleokanthal adındaki bileşiğin vücutta inflamasyona neden olan COX-1 ve COX-2 enzimlerinin üretimini önlediği görülmüştür.

Tarçın

Tarçın, vücuttaki şişlikleri hafifletebilecek anti-inflamatuar özellikler bakımından zengin popüler bir baharattır. Aynı zamanda ağrıya bağlı sitokinleri azaltmaya yardımcı olur.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi inflamasyonu hafifletmede etkilidir. Her türlü ağrı ve iltihaplanmayı rahatlatmak için toksinlerin eklemlerde ve bağ dokularında birikmesine önemli derecede mani olur.

Genellikle iltihaplanmanın arkasında yatan bir neden olan enfeksiyonların kontrol altına alınmasını sağlayarak bağışıklık sistemine yardımcı olur.

Vişne

Mevsiminde düzenli vişne tüketimi, inflamasyonu kontrol etmenin diğer bir etkili yoludur.

Vişne, vücuttaki ağrı ve iltihaplanmayı artıran oksidatif hasarı tersine çeviren anti-enflamatuar özelliklere sahip yüksek seviyelerde flavonoid ve antosiyaninler içerir.

Vücutta üretilen C-reaktif proteinlerin miktarını azaltarak inflamasyonu azaltabilir.

Dikkat: Vişne suyu, karın ile ilgili huzursuzluklara ve ishale neden olabilir. Bu yan etkilerle karşılaşırsanız, meyve suyunu içmeyi bırakın.

Ananas

Diyetinize ananası da eklemek iltihapla savaşmaya yardımcı olabilir.

Ananas doğal bir anti-enflamatuar ajan olarak çalışan güçlü bir enzim olan bromelain içerir. Tendinit, burkulma, zorlanma ve minör kas yaralanmaları gibi sorunlara bağlı iltihap oluşumuyla savaşır. Ayrıca, morarmayı azaltmaya yardımcı olur.

Ananas tüketimine ek olarak, doktorunuza danıştıktan sonra bromelain takviyeleri almayı da düşünebilirsiniz.

Diğer İpuçları

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
01.08.2018
 
727
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..