GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

Kanlı ve kızarmış gözlerle uyanarak güne başlamak kimsenin isteyeceği bir durum değildir fakat, birçok insan bu sorunu yaşamaktadır. Bu sorun bazen göz yanması, gözde batma, kaşıntı, ağrı olarak hissedilebilir.

Gözlerimizin beyaz kısımları kanlanarak kızardığında endişeli hissedebiliriz. Kırmızı ve kanlı gözler her zaman ciddi bir sorun olmayabilir, ancak gözle ilgili en ufak herhangi bir sorun ihmal edilmeye gelmez.

Göz beyazları, gözün ön kısmını kaplayan zarı besleyen kan damarlarındaki değişikliklere bağlı olarak kanlı veya kızarmış görünebilir.

Göz Kanlanması Neden Olur?

Bu durum göz iltihabı (konjonktivit) gibi bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Gözlerde kızarıklığa neden olabilecek yaygın durumlar arasında göz kapağı iltihaplanması (blefarit), göz çevresinde çıkan bir arpacık, bir çiban, gözyaşı kanallarının tıkanarak yağ salgısının göz kapağı içinde depolanması ve göz kuruluğu gibi sebepler sayılabilir.

Göz kanlanması ile bağlantılı olarak, kornea çizikleri veya sıyrıklar, üveit ve glokom (göz tansiyonu) gibi bazı ciddi durumlar saptanabilir. Bu ciddi koşullar göz doktoru tarafından teşhis edilmeli ve tedavi edilmelidir.

Diğer günlük aktiviteler, alışkanlıklar ve bazı hastalıklar da göz kızarması rahatsızlığına yol açabilir.

Polenler veya duman gibi alerjenlerle sürekli olarak çevrelenmiş insanlar da kanlanan gözler ile karşılaşabilirler. Kuru hava, nem, rüzgar ve güneş ışığına maruz kalmak da etkili olabilir. Çok fazla öksürme, hatta soğuk algınlığı veya grip şikayetleri, gözünüzde kırmızı lekelerin oluşmasına neden olabilir. Ancak bu sebeplerden dolayı meydana gelen göz kızarıklıkları daha çabuk kaybolur.

Ayrıca, uzun saatler boyunca bilgisayar başında çalışmak, uzun süre kontakt lens kullanmak, aşırı alkol almak ve gözleri ovuşturmak, göz kanlanması ve göz yanması rahatsızlıklarına neden olabilir.

Göz Kanlanması Nasıl Geçer?

Çoğu durumda, göz kanlanmasına neden olan durumlar ciddi değildir ve bir veya iki hafta içinde tıbbi tedavi olmaksızın iyileşir. Yaşadığınız herhangi bir rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilecek evde uygulayabileceğiniz basit çözümler vardır.

Dikkat: Uzun süre devam eden ağrılı ve ışığa karşı hassas olarak gözlerinizde meydana gelen kızarıklıklar varsa hemen doktora başvurun.

İşte, Göz Kanlanmaları İçin Evde Uygulanabilecek En Etkili 10 Tedavi Yöntemi

Sık Durulama

Tozlu ortamlarda, şiddetli güneş ışığında, polen ya da herhangi bir alerjik maddeye maruz kaldığında gözlerinizde kızarma oluyorsa, iltihap oluşma riskini artıracağı ve daha fazla kızarıklığa neden olacağından gözlerinizi ovalamaktan kaçının.

Bunun yerine, bu rahatsızlığı gidermek için gözlerinizi sık sık durulayın.

Bunu yapmak için, gözünüze biraz serin su serpin. Göz kızarıklığına neden olan tahriş edici maddelerden kurtulmak için birkaç kez tekrarlayın.

Sıcak Kompres

Göz kapaklarınızın üzerine ılık ve yumuşak havlu benzeri bir kumaş yerleştirerek hafif baskı yapılması da göz kanlanmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Kompres sayesinde gelen ısı, bölgede kan dolaşımını arttırır ve gözyaşı oluşumunu destekleyerek göz kuruluğunu azaltır.

Ilık bir kompres göz kaşınmasını da yatıştırır.

Dikkat: Gözler çok hassas olduğundan, göz kapaklarının üzerine uygulamadan önce kumaşın sıcaklığını kontrol edin. Her bir göz için ayrı havlu kullanmak daha iyi olacaktır.

Soğuk Kompres

Soğuk kompres de gözdeki iltihaplanma, yanma, kızarma, şişlik gibi rahatsızlıkların nedenlerini yok etmede çok etkilidir.

Soğuk, göz çevresindeki cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur ve kan damarlarını gevşetir. Bu da göz kızarıklığını azaltır.

Gül Suyu

Gül suyunun gözler üzerinde sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi vardır. İltihaplanma önleyici etkileri gözlerinizdeki iltihap ve tahrişleri azaltır, bu da kızarıklığın geçmesini sağlar.

2010 yılında yapılan bir çalışma, konjunktiv iltihaplanmasını tedavi etmek için göz damlalarında kullanıldığında gül suyunun antiseptik ve analjezik özelliklerinin çok fazla olduğunu göstermektedir.

Çay Poşetleri

Kullanılmış siyah çay poşetlerini atmayın. Göz kızarıklığını azaltmak için bunları kullanabilirsiniz.

Çay, kanlanmış gözlerin tedavisinde etkili olabilen tanen ve bioflavonoid açısından zengindir.

Salatalık

Salatalık, kanlanmış gözler için mükemmel etki eden diğer bir ilaçtır. Gözlerdeki kan damarlarını daraltmaya yardımcı olarak rahatsızlığı tedavi eder. Salatalığın yatıştırıcı doğası, gergin gözleri rahatlatır ve hatta kızarmış gözlerin neden olduğu huzursuz hisleri azaltır.

Aloe Vera

Aloe vera, kızarmış ve tahriş olmuş gözlerle başa çıkmada yardımcı olan antioksidan ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Etanol ve etil asetat özleri, iltihaplanmayı ve yanmayı önlemek için genellikle göz damlalarında kullanılır.

Yapılan bazı çalışmalar sonucunda, kornea gibi gözlerin dış kısımlarındaki iltihap ve diğer rahatsızlıkları tedavi etmek için Aloe veranın etanol ve etil asetat ekstreleri göz damlalarında kullanılabileceği belirtilmiştir.

Daha Sık Göz Kırpın

Düzenli göz kırpmak, gözlerin nemlenmesine yardımcı olan gözyaşının akışını geliştirir. Hatta gözlerin kanlanmasına neden olabilecek tahriş edici sebeplerden temizlenmesine yardımcı olur.

Düzenli göz kırpmak, göz kurumasını önlemenin yanı sıra göz kurumasına sebep olan semptomların azaltılmasına da yardımcı olur.

Daha Çok Su İçin

Alkol tüketiminden veya ağlamaktan kaynaklanan göz kızarıklıklarından kurtulmanın en iyi yolu su içmektir. Ağlama ve alkol tüketimi vücudun susuz kalmasına sebep olabilir. Su içmek ise vücudun tekrar nemlenmesini sağlar.

Vücut yeterince nemlendirildiğinde gözlerin önünü örten zarları besleyen kan damarları düzgün bir şekilde işlev görecektir. Su ayrıca toksinleri vücuttan dışarı atmaya da yardımcı olur.

Papatya

Güçlü anti-alerjik etkileri nedeniyle, papatya çayı göz kızarıklığını azaltmaya yardımcı olmak için soğuk kompreste veya göz yıkarken kullanılabilir. Göz kanlanmasına sebep olan alerjik reaksiyonlara yol açan histamin salgısını önlemeye yardımcı olur.

Papatya ayrıca kuru ve süzülmüş gözlere de iyi gelir.

Diğer İpuçları

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
25.06.2018
 
780
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..