GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Organ Üretmek / Biyofabrikasyon

Organ Üretmek / Biyofabrikasyon

Sonunda tüm işlevleri yerine getiren bir organ üretildi. İskoçya’da çalışan araştırmacılar, laboratuvarda büyüttükleri hücreleri tamamen fonksiyonel bir organa dönüştürüp canlı bir hayvana nakletmeyi başardı. Edinburgh Üniversitesi Yenileyici Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar bu tekniğin ileride insanlar için de kullanılacağını düşünüyor.

Üretilen organ, memelilerde bağışıklık sisteminin merkezi konumunda bulunan timüs bezi. Vücutta kalbin önünde bulunan timüs bezi, bağışıklık sistemi için hayatî önem taşıyan T hücrelerini üretiyor. Araştırmacılar fare embriyosundan alınan bağ dokusu hücrelerini timüs hücrelerine benzeyecek şekilde yeniden programladı.

Bağ dokusu hücreleri sadece tek bir geni yansıtacak şekilde zorlandığında ne olacağını görmek için test edildi. Akabinde dokular timüs hücrelerine benzer bir şekil almaya, daha da ileri gidildiğinde ise hücreler timüste bulunan hücrelerin özelliklerini göstermeye başladı. Böylelikle timüsün T hücreleri üretiminde anahtar rol oynadılar ve insanlık tarihinde ilk kez alakasız bir organdan alınan hücreler başka bir organın hücresine dönüştürüldü.

Hücreler fareye nakledildiğinde timüs ile aynı özelliklere ve yapıya sahip sağlıklı bir timüs ortaya çıktı. Araştırmacılar bunun ileride insanlar için organ üretme teknolojisinin yolunu açacağını düşünüyor. Çünkü bu teknik yeniden programlanarak başka bir organın hücreleri gibi davranmaya başlayan hücrelerin organ naklinde sınırsız kullanımının yolunu açıyor. Gelecekte laboratuvarda geliştirilen hücreler, güçsüz bağışıklık sistemine sahip insanlar için yeni timüs tedavilerinin önünü açabilir.

Bilim dünyası buna biyofabrikasyon diyor yani; sizin ihtiyaç duyduğunuz organı başka organlarınızdan alınan hücrelerle dönüştürüp yeniden ihtiyaç duyduğunuz organı üretebilmek amaç. Gelecekte birçok organınızı kaybetseniz bile onu sizin için biyofabrikasyon yöntemiyle yeniden üretmek mümkün olacak. Bilim insanları işte bunun peşindeler.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
28.10.2014
 
483
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..