GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Göz Sulanması Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Göz Sulanması Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Gözyaşı, gözlerinizin sağlıklı kalmasını ve onların tahriş olmasını önleyip ve yabancı parçacıkların uzaklaştırılmasında önemli bir rol oynarken gözyaşı oluşumunun fazla olması gözlerin sulanmasına neden olabilir.

Aşırı sulanan gözler can sıkıcı olabilir, hatta düzgün görebilmenizi önleyebilir.

Tıp dilinde 'epiphora' olarak bilinen göz yaşarması, birçok insanın yaşadığı yaygın bir göz rahatsızlığıdır. Sulu gözler, gözlere camsı bir görünüm kazandırırken ve gözlerden sürekli damlayan gözyaşlarına neden olur ve gözyaşı miktarının fazla olduğu anlamına gelir.

Epiphora her yaşta ortaya çıkabilir. Fakat, bebeklerde, 2 yaşın altındaki çocuklarda ve 60 yaşın üzerindeki yetişkinlerde daha yaygındır.

Göz Sulanması Neden Olur?

Göz yüzeyinin tahriş olması veya iltihaplanması nedeniyle aşırı gözyaşı üretimi meydana gelebilir. Bu, kuru gözlerin aslında sulu gözlere yol açtığı durumdur. Vücut, tahrişe ve nemlenme eksikliğine cevap veriyor.

Göz sulanmasına neden olan bazı faktörler arasında alerjiler, blefarit, konjunktivit, daralmış veya tıkanmış gözyaşı kanalları ve içeriye veya dışa doğru açılan göz kapakları gibi sorunlar bulunmaktadır.

Bazen, soğuk veya rüzgarlı havalarda veya yabancı bir nesne göze girdiğinde normalden daha fazla miktarda gözyaşı üretimi meydana gelir. Ayrıca, göz yaralanmaları, yanıklar, göze kaçan kimyasallar, kronik sinüzit, tiroid bozuklukları ve toza maruz kalmak göz sulanmasına neden olabilir.

Aşırı gözyaşı oluşumu kemoterapi, epinefrin gibi tedaviler ve göz damlalarının bazıları tarafından tetiklenebilir.

Aşırı sulanma, gözlerde tahrişe, şiddetli kaşıntıya veya yanma hissine neden olabilir. Ayrıca, gözler kırmızı ve ışığa duyarlı hale gelebilir. Çok uzun süre tedavi edilmeyen sulu gözler, ağrılara da neden olan göz yorgunluğuna yol açabilir.

Göz Sulanmasına Ne İyi Gelir?

Epiforayı tedavi etmek için arkasındaki sebebi bulmak önemlidir. Çoğu durumda, sulu gözler bazı basit ev ilaçlarıyla etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Dikkat: Göz yaşarması, genellikle birkaç gün içinde geçer. Daha uzun süre devam ederse, doktorunuza danışmalısınız.

İşte sulu gözler için en iyi ev ilaçları.

Sık Durulama

Toz, şiddetli güneş, polen veya herhangi bir kimyasal maddeye maruz kaldığınızda gözleriniz yaşarıyorsa, soğuk suyla sık sık durulama yapmanız gerekir.

Sık sık durulamak, yabancı cismi veya kimyasalları gözünüzden temizlenmesine yardımcı olur ve bu da semptomları azaltır.

Bunun için, gözlerinizi açın ve sadece içine biraz soğuk su sıçratmaya çalışın. Gözlerinizi sakinleştirmek ve soruna neden olan tahriş edici maddeden kurtulmak için birkaç kez tekrar edin.

Bu arada, sadece semptomları kötüleştireceğinden, gözlerinizi ovuşturmamaya özen gösterin.

Sıcak Kompres

Göz kapağı iltihabı, kuru göz ve kızarmış gözler gibi farklı nedenlerle oluşan göz sulanmasıyla başa çıkmak için sıcak bir kompres çok etkili olacaktır.

Kompresin ısısı bölgede kan dolaşımını artırır, göz tahrişini yatıştırır ve semptomlardan kurtulmayı sağlar.

Dikkat: Gözleriniz için bir kompres kullanırken, 42°C'lik bir sıcaklık sağlamaya çalışın ve üstüne çıkmayın.

Soğuk Kompres

Sıcak bir kompres gibi, soğuk kompres de göz sulanmasını tedavi edebilir.

Soğuk hava, gözlerinizin etrafındaki cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur ve kan damarlarını gevşetir. Bu da aşırı gözyaşı oluşumuyla ilişkili semptomları azaltacaktır.

Anne Sütü

Anne sütü, yeni doğan bebekler için en mükemmel besindir, bunun yanında bebeklerde göz sulanmasına neden olabilecek göz enfeksiyonlarına karşı da koruyucu olabilir.

Alerjik reaksiyondan kaynaklanan konjunktivitle mücadele eden ve tedavi eden bir çok antikor, özellikle immünoglobulin E içerir.

Hint Yağı

Hint yağı, sulu gözler için başka bir etkili çözümdür.

Her şeyden önce, gözleriniz için yeterli kayganlığı sağlamak için önemli olan kuru gözlerdeki gözyaşı buharlaşmasını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, anti-inflamatuar özellikleri kızarıklık ve şişlik tedavisine yardımcı olabilir.

Bu tedavi için sadece saf, organik, heksan içermeyen hint yağı kullanın.

Göz Otu (Eyebright)

Göz otu, göz sulanması da dahil olmak üzere çeşitli göz problemleri için faydalıdır. Özellikle, bu rahatsız edici probleme neden olabilecek farklı göz enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir.

Enfeksiyonla mücadele ve göz otunun akışkan-kurulama gücü, enfeksiyonun yayılmasını önler ve sulu gözlerin iyileşmesini destekler.

Gül Suyu

Gül suyu, farklı göz sorunları için etkili ve yaygın kullanılan bir ev ilacıdır.

Göz sulanmasına neden olabilecek farklı göz enfeksiyonlarını önleyebilen ve tedavi edebilen güçlü antiseptik özelliklere sahiptir.

Sarı Papatya

Papatya, geleneksel olarak konjonktivit ve epiforanın neden olabileceği göz enfeksiyonları ile mücadele etmek için kullanılmıştır.

Bu bitkinin antimikrobiyal ve anti-enflamatuar özellikleri, yararlı etkilerini açıklayabilir. Aslında, gözlerde kaşıntı ve enfeksiyona yol açabilecek alerjik bir reaksiyonun önlenmesine yardımcı olan histamin salımını kısıtlar.

Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitleri açısından zengin gıdalar tüketmek, göz sulanmasının sık görülen bir nedeni olan göz kurumasının tedavi edilmesine ve önlenmesine yardımcı olabilir.

Kuru gözler, beslenme düzeninizde özellikle de omega-3 yağ asitlerinde bulunan esansiyel yağ asitlerinin olmamasından kaynaklanabilir. Ayrıca, bu yağ asitleri, gözlerinizi sağlıklı tutan yağ moleküllerinin önemli bir bileşenidir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, göz yaşarmasının ana nedenlerinden biri olan kızarmış göz sorunu için en iyi kürlerden biridir. Antimikrobiyal özellikleri, kırmızı gözün temel nedenlerinden biri olan bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

Not: Çözüm biraz acı verse de çabuk geçecektir.

Diğer İpuçları

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
01.08.2018
 
649
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..