GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Saç Dökülmesini Önleyen 10 Bitkisel Çözüm

Saç Dökülmesini Önleyen 10 Bitkisel Çözüm

Hiçbir erkek ya da kadın saçlarının dökülmesini istemez fakat birçoğumuz saç dökülmesi probleminden muzdaribiz.

Saç dökülmesi, bir kişinin kendi görünüşü hakkında kendinden emin olamamasını sağlayarak benlik saygısına ve özgüvenine zarar verip içine kapanmasına neden olabilir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Dermatoloji kuruluşlarının araştırmalarına göre, saç dökülmesinin en yaygın nedeni kalıtsal saç dökülmesi olarak adlandırılan tıbbi durumdur. Erkek tipi saç dökülmesi, kadın tipi saç dökülmesi ve kalıtsal kellik olmak üzere 3 çeşit temel saç dökülmesi tipi vardır.

Duygusal veya fiziksel stres, doğuştan gelen bağışıklık sistemi hastalıkları, yetersiz beslenme, kötü beslenme, sigara içmek, saç şekillendirme ürünlerinin aşırı kullanımı, uygunsuz saç bakımı, tiroid sorunları, anemi, hamilelik, kemoterapi gibi saç dökülmesine katkıda bulunabilecek faktörler vardır.

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesini tedavi etmek için ağır kimyasal ürünleri kullanmak yerine, bu sorunla mücadele etmek için bazı doğal yöntemleri ve bitkileri kullanmayı düşünün.

Saç dökülmesinin doğal yollarla tedavisinde kullanılan bitkisel ev ilaçlarını deneyin. Bu yöntemler daha güvenli, daha ucuz ve saç gelişimini uyarmak için mükemmel bir yoldur. Sağlıklı saçlara sahip bir kafaya sahip olmak, kendinizi güvende ve harika hissetmenizi sağlayacaktır.

İşte saç dökülmesi problemiyle savaşmanızda sizin cephenizde yer alacak en başarılı 10 bitki:

Aloe Vera

Aloe vera, saç gelişimini uyarırken saç dökülmesini önleyecek özelliklere sahip etkili bir bitkidir.

Aloe vera, kafa derisine kan akışını hızlandırır, bu da daha fazla besin maddesinin saç köklerine ulaşması anlamına gelir. Aynı zamanda hücre döngüsüne katkıda bulunan, sağlıklı hücre büyümesini ve parlak saçları destekleyen A, C ve E vitaminlerini içerir.

Çalışmalar, aloe vera'daki enzimlerin kafa derisini birçok hastalığa karşı koruduğunu belirtmektedir. Bu saçların güçlenerek büyümesini teşvik eder.

Aloe vera saç dökülmesine neden olan kepekle savaşmaya da yardımcı olur. Aloe veranın kepeklenmenin neden olduğu kafa derisi iltihaplanmasını önlemeye yardımcı olduğu görülmüştür.

Biberiye

Biberiye saçları uyararak büyüme sağlar. Saç köklerine daha fazla besin gitmesini sağlarken saçların gelişimine yardımcı olur, kafa derisinde kan dolaşımını artırır.

Bu bitki ayrıca saçlardaki erken grileşmeyi ve kepeklenmeyi önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, kuru veya kaşıntılı saç derisinin tedavisinde de etkilidir.

Uzmanlar tarafından biberiye aromaterapisinin bölgesel kelliğin tedavisinde kullanılabileceği bildirilmektedir. Biberiyenin antibakteriyel yönü, saçı nazikçe temizler ve kaşıntı ve kepek oluşumunu önler. Ayrıca biberiye yaprağı özünün (uçucu yağdan farklı) saç gelişimini uyardığı ortaya koyulmuştur.

Başka bir çalışmada, erkek tipi saç dökülmesi tedavisinde biberiye yağının tesirinin %2 minoxidil ile karşılaştırıldığında, daha üstün olduğuna dair kanıtlar sunulmaktadır.

Ebegümeci

Ebegümeci, saç kaybını önlemeye yardımcı olabilecek başka bir bitkidir. Ayrıca, bu bitki A ve C vitaminlerinin yanı sıra saç dökülmesine karşı savaşan ve saç gelişimini teşvik eden amino asitler açısından da zengindir.

Ayrıca, saçların ağarmasını geciktirirken donuk saça da parlaklık katar.

Bir çalışmada, ebegümecinin yaprak özünün, çiçek özü ile karıştırıldığında, saç büyümesi üzerinde daha fazla etki gösterdiği bulunmuştur.

Erkek deney hayvanlarında yapılan bazı testler sonucunda ebegümeci özünün erkek tipi saç dökülmelerine karşı etkili olduğu gözlemlenmişitir. Bu nedenle ebegümeci, gelecekte saç dökülmesinden muzdarip erkekler için bir saç bakım maddesi olarak kullanılabilir.

Bektaşi Üzümü

Amla olarak da bilinen Hint bektaşi üzümü, saç gelişimini desteklemek için şampuan ve saç kremlerinde önemli bir bileşen olarak uzun süredir kullanılmaktadır. Bektaşi üzümü, C vitamini ve saç büyümesini destekleyen, saç köklerini güçlendiren ve parlaklığı artıran diğer mineraller açısından zengindir.

Araştırmacılar, amla ve diğer bitkisel saç yağlarının saç sağlığını iyileştirme yeteneğini incelediler ve amla yağının diğer yağlardan daha etkili olduğunu buldular.

Bektaşi üzümü, saç büyümesi ve pigmentasyonunu geliştirmek için geleneksel tariflerde bir saç toniği olarak kullanılır.

Hint Leylağı (Neem)

Neem olarak da bilinen Hint leylağı, bölgesel olarak uygulandığında saç derisinde kan dolaşımını arttırır, bu da saç gelişimini destekler. Neem yağı, saç incelmesi ve erken grileşme ile mücadelede yardımcıdır.

Neem ayrıca, kaşıntılı, kepek eğilimli saç derisinin tedavisine yardımcı olan yüksek antibakteriyel ve mantar oluşumunu önleyici özelliklere sahiptir.

Lavanta

Lavanta, saç büyümesini hızlandırmada ve saç dökülmesini azaltmada etkili ve çok bilinen bir bitkidir. Saç derisi üzerindeki enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olduğu, kepek ve kuruyup pul pul dökülen kafa derisinin tedavisinde çok etkili olan antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Lavanta yağının farelerde daha hızlı saç büyümesi sağlayabildiği görülmüştür. Ancak, insanlar üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Nane

Nane, saç dökülmesini tedavi etmek ve saç sağlığınızı iyileştirmek için kullanabileceğiniz başka bir bitkidir. Saç köklerini uyarmaya yardımcı olur, böylece saç büyümesini geliştirir ve kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırır.

Ancak nane, çok uçucu bir yağdır.

İlginizi Çekebilir: Gebelikte Proteinin Önemi

Adaçayı

Saç gelişimi için bitkisel tedavi söz konusu olduğunda, adaçayının listeye dahil edilmemesi olmaz, olamaz.

A, B, C vitaminleri ve potasyum ve kalsiyum gibi besinler açısından zengin olması adaçayını, saç gelişimini uyarmada ve saç dökülmesine karşı savaşmada etkili bir bitki haline getiriyor.

Bu bitki, güçlü kıl kökleri için önemli olan östrojen seviyesini arttırır. Ayrıca, kadınlarda saç dökülmesine neden olabilen saç derisi enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olabilir.

Fesleğen

Fesleğen de saç gelişimi için faydalıdır. İnanılmaz faydaları sebebiyle Hindistan'da bu bitkiye "Kutsal Fesleğen" ismi verilmiştir.

Saç derisine fesleğen yağıyla masaj yapmak, kan dolaşımını hızlandırır ve bu da saçın güçlenerek büyümesine yol açar. Aynı zamanda saç sağlığı için faydalı olan öjenol ve magnezyum içerir.

Isırgan Otu

Isırgan otu, saç gelişimini tetiklemek için kullanabileceğiniz başka bir bitkidir. Bu bitki, testosteron hormonlarının erkeklerde saç dökülmesinin bir nedeni olan dihidrotestosterona dönüşmesini önlemeye yardımcı olur.

 Isırgan otu, hap şeklinde de tüketilebilinir.

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
10.06.2018
 
585
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..