GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Traşlı ve dazlak bir kafanız yoksa saçlarınızın seyrelmesinden veya günün birinde tamamen saçsız kalmaktan herkes gibi siz de endişe ediyor olabilirsiniz. Maalesef saç incelmesi ve saç dökülmesi son zamanlarda çok sık rastlanan bir sorun haline geldi.

Saçlarımızın incelmesine veya dökülmesine yol açabilen bazı faktörler; genlerimiz, tedavi edilmemiş tıbbi durumlarımız, yetersiz veya hatalı beslenme alışkanlıklarımız, vitamin eksiklikleri, zararlı ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalmak veya oldukça kirli bir bölgede yaşamamız olabilir.

Aynı zamanda; şiddetli fiziksel veya duygusal travma, gebelik sonrası hormonal değişiklikler ve kemoterapi tedavisi de saçın incelmesine ve dökülmesine neden olabilir.

Saçımızı taramak veya şekillendirmek bile zamanla özellikle başımızın seyrek kısımlarında kelliklere yol açabilir. Fön makinesi gibi sıcak şekillendirme araçlarının sürekli kullanımı, sık şampuanlama, kuvvetli şekilde veya çok sık tarama ve çok fazla saç ürünü kullanılması saçlarımızda kırılma ve incelmelere neden olabilmektedir.

Her ne kadar genetiğe bağlı dökülen saçlarımızı geri getiremesek de, saçlarımıza eninde sonunda zarar verecek, incelme ve dökülmelere yol açabilecek sebep ve hareketlerden kaçınarak onları koruyabiliriz. Zaten saçlarınızı korumak için çeşitli tedaviler uyguluyor olsanız bile bu evde yapılan ilaçlar ile de tedavinizi destekleyebilirsiniz.

İşte saçlarınızın incelmesini ve dökülmesini önleyecek evdeki malzemelerle uygulanabilecek 10 yöntem.

Yağ Tedavisi

Saçların güçlenmesini sağlamak, ve saçın incelmesini durdurmak için saçlarınızı ve saç derisini yağlamak, evde deneyebileceğiniz en iyi şeydir.

Yağlamak, saç derisinde ve saçlarınızdaki nemi geri kazanmaya yardımcı olur ve bu da saçların uyarılarak gelişmesini sağlar.

Dahası; kafa derisine yağ ile masaj yapmak, tüylerin gelişmesini engelleyebilecek ölü cilt hücrelerini ve kepekli pulları çözmeye yardımcı olur, böylece saç derisi ve saçlar da temizlenir.

2016 yılında yapılan ve Eplasty'de yayınlanan bir çalışma, 24 hafta boyunca her gün dört dakika saç derisi masajının daha kalın saçlarla sonuçlandığını göstermiştir.

Yağ tedavisi uygulanırken, yağın en az 30 ile 45 dakika boyunca kafa derisinde kalması faydalı olacaktır. Her saç telinin yağ ile kaplanması ve kafa derisinin beslenmeye yetecek kadar yağı emmesi için gerekli zamandır. Daha fazla süre de uygulanabilir.

Biberiye Yağı

Saçlarınızın gelişmesini sağlamak için biberiye yağı kullanabilirsiniz.

Biberiye yağı, saç gelişimini artıran antioksidan özelliklere sahiptir. Ek olarak, içindeki kükürt ve silika, saç kaybını önlemeye yardımcı olur.

Amerikan Dermatoloji Arşivi'nde yayınlanan 1998 tarihli bir çalışma, uçucu yağlarla (kekik, biberiye, lavanta ve sedir ağacı karışımı) yapılan aromaterapinin kelliğin tedavisinde kullanılabileceğine işaret etmektedir.

SKINmed Journal'da yayınlanan bir 2015 araştırması, biberiye yağının androjenik kellik tedavisinde minoksidil, yaygın bir saç gelişimi bozukluğunun tedavisinde, daha az kafa derisi kaşıntısı yan etkisi ile işe yaradığını buldu.

Biberiye yağının yanı sıra nane ve lavanta yağları da faydalıdır.

Soğan Suyu

Soğan suyu saçlarınız için mucize olabilecek güvenilir, doğal ve etkili bir ev ilacıdır.

Yüksek kükürt içeriğiyle, soğan suyu saçın incelmesine yardımcı olur ve kıl foliküllerine kan dolaşımını iyileştirerek kellik oluşumunu önler, iltihabı azaltır ve saç köklerini canlandırır.

Dermatoloji Dergisi'nde yayınlanan 2002 tarihli bir çalışmada, soğan suyunun güncel bir tedavi olarak kullanılmasının, düzensiz kellik bölgeleri veya saçkıran olan kişilerde sadece musluk suyuna kıyasla önemli ölçüde daha fazla yeniden büyümeyle sonuçlandığı gösterilmiştir.

Yeşil Çay

Saç incelmesi için başka basit ama etkili bir ev yapımı ilaç da yeşil çaydır. Saç gelişimini destekleyen yüksek miktarda antioksidan içerir.

2005 yılında yapılan bir çalışmada, yeşil çayda bulunan polifenolik bileşiklerin, saç dökülmesi için doğal bir ilaç olarak umut verici olduğunu bulmuşlardır. Bununla birlikte, insanlar üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

Aloe Vera

Saç zayıflamasına karşı kullanılan başka bir doğal ilaç da aloe vera'dır.

Aloe vera, cildin hücre döngüsüne katkıda bulunan, sağlıklı hücre büyümesini ve parlak saçları destekleyen A, C ve E vitaminleri içerir. Ayrıca, kafa derisinin pH seviyelerini dengeler ve saç büyümesini hızlandırır.

Journal of Chemical and Pharmaceutical Research (Kimyasal ve İlaç Kullanımları Araştırma Dergisi) dergisinde yayınlanan bir 2010 çalışması, aloe vera'nın enzim içeriğinin saç derisini birçok hastalığa karşı koruyarak saç kaybını önlediğini göstermektedir. Aynı zamanda kepek azalmasına da yardımcı olur.

Ebegümeci

Ebegümeci çiçeği, saçların zayıflamasını ve dökülmesini engellemeye yardımcı doğal özellikler bakımından zengindir. 

Vitamin A ve C'nin yanı sıra amino asitler bakımından zengin olması, saçların güçlenmesine neden olur.

Ayrıca saçların kalınlaşmasına, kırılmış saç uçlarını önlemeye, kepek tedavisine ve saç beyazlarının erken görülmesini önlemeye yardımcı olur.

2003 tarihli bir çalışmada, ebegümeci yaprak özütünün çiçek özü ile karşılaştırıldığında, saç büyümesi için daha fazla potansiyel sergilediği bulunmuştur.

Mısır Dermatolojisi Online Dergisi'nde yayınlanan bir 2013 araştırması, erkek farelerde etanolik özlerin, ebegümeci yapraklarının androjenik kelliğe karşı etkilerinin bulunduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle, gelecekte kellikten muzdarip erkekler için bir saç bakım maddesi olarak kullanılabilir.

Hint Bektaşi Üzümü

Ayrıca amla olarak da bilinen Hint Bektaşi üzümü, yüksek C vitamini konsantrasyonuna sahiptir, dolayısıyla daha hızlı ve doğal saç büyümesi için iyi bir çözümdür. C vitamini eksikliği saç dökülmesine ve saç kırılmasına neden olabilir.

Buna ek olarak, amladaki karoten ve demir içeriği saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur ve saç gelişimini destekler.

2017 tarihli bir çalışma, saçların büyümesini ve saç sağlığını geliştirebileceğini ve bu nedenle saç kaybını tedavi etmede etkili bir seçenek olabileceğini bildirmektedir.

Sigarayı Bırakın!

İçilen sigaralar kan dolaşımını engeller ve böylece kafa derisine akan kan miktarını azaltır. Bu saç büyümesinde azalmaya neden olur.

Bir 2003 çalışmasında, erkek ve kadınlarda androjenik kelliğin psikolojik etkisi göz önüne alındığında, sigara ve saç kaybı arasındaki ilişkinin bilincinin arttırılması, sigara içilmesine karşı daha etkili olabilecek bir eğitim fırsatı sunmaktadır.

2007 tarihli bir çalışma, sigarayla içmenin erkeklerde yaşa bağlı saç kaybını daha da kötüleştirdiğini göstermektedir.

Bu nedenle, saçlarınızın zayıfladığını hissediyorsanız sigara içmeyi bırakmanız şiddetle tavsiye edilir. Sigaradan ayrılmanıza yardımcı olmak için, kararlı kalmaya çalışın ve bir profesyonelin yardımını isteyin.

Sağlıklı Beslenin

Saç dökülmesini kontrol etmek söz konusu olduğunda, yediğiniz şey kafa derinize uyguladığınız tedaviler kadar önemlidir.

Aslında, vitamin eksiklikleri ve yeterince protein almamak gibi kötü beslenme alışkanlıkları, saç dökülmesinin ya da saçların zayıflamasının ardındaki neden olabilir. Sağlığınız için gerekli vitamin, mineral ve diğer besinleri almanıza engel olan saçma sapan zayıflama diyetlerinin de saç sağlığınıza olumsuz bir etkisi olabilir.

Saç derisinin sağlığını korumak ve daha fazla saç hasarını önlemek için, beslenmeye dikkat etmek şarttır.

Düzenli Olarak Sağlık Kontrolünden Geçin

Tiroid problemleri, bazı enfeksiyonlar ve kronik stres gibi bir dizi sağlık problemi, saçın zayıflamasına ve sonuç olarak saçsızlığa neden olabilir.

Bu yüzden düzenli sağlık kontrolleri yaptırmanız gerekir. Hastalıkların zamanında teşhis ve tedavisi yakın gelecekte saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Ek İpuçları

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
02.06.2018
 
561
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..