GÖNDER:
 
PAYLAŞ:
 
Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık Nasıl Geçer?

Biliyor muydunuz? Kabızlık neredeyse her 10 kişiden 7'sinin problemi ve biliyor musunuz ki kabız olan bir kişi kilo vermek istiyorsa bunu başarabilmesi oldukça zor. Ama merak etmeyin, kabızlığın çözümü bu yazımızda.

Kabızlık Nedir?

Kabızlık, haftada 3 defadan daha az dışkılama olması durumuna veya her seferinde çok zorlanarak dışkılama işlemini gerçekleştirebilme durumuna verilen isimdir. Kabızlık gerçekten de kalın bağırsak bölgemizde yani karnımızda şişkinliğe yol açan rahatsızlık verici bir durumdur.

Kabızlık Neden Olur?

Kabızlığın çözümünü bulmadan önce isterseniz kabızlığa yol açan nedenleri inceleyelim. Kabızlığa öncelikle az su tüketmek, lif yönünden daha zayıf gıdalarla beslenme, hareketsizlik gibi durumlar sebep olabilmekte. Bunun yanında kullanılan bazı ilaçlar ve tiroid gibi bazı hormonal hastalıklar da neden olabilmektedir.

Kabızlığın en önemli nedenlerinden bir tanesi hareketsizlik. Toplumumuzun büyük çoğunluğu hareketsiz bir yaşam sürüyor ne yazık ki, hareket etmiyoruz.

İkinci önemli neden ise posasız beslenme. Meyveyi yerken bile kabuklarını soyuyoruz. Yemeklerin yanında salata yeme alışkanlığımız çok düşük.

Kabızlığın önemli nedenlerinden bir tanesi de yetersiz su tüketimi, su içmiyoruz.

Kabızlıktan Kurtulmanın Yolları

İşte yukarıda saydığımız üç durumun neden olduğu kabızlık sorununu çözmek için de elimizde minicik tüyolarımız var. Peki ne yapmamız gerekiyor?

Öncelikle sindirim sistemimizin düzenli çalışabilmesi için bazı nimetlerin kıymetini bilmemiz gerekiyor. Bunların başında kuru kayısı ve kuru incir geliyor. Bu iki besini hayatımıza sokmamız gerekiyor. Aslında çok değil günde sadece 2 tane kuru incir 3 tane kuru kayısı yemek yeterli.

Bir başka önerimiz, küçük bir kap yoğurdun içine bir tane ceviz koyup karıştırarak yiyoruz. Belki içine keten tohumu da koymak isteyebilirsiniz ama yoğurdun ev yapımı olması fevkalade olacaktır.

Yeşil çay. Her ana yemekten sonra yeşil çay içmeye özen gösterirseniz hem sindirim sisteminize hem de bilin ki kabızlığınıza -bağırsaklarınıza alışkanlık yapmadan- çözüm sunacaktır.

Ve tabii ki hayatımızın vazgeçilmezi, herşeyimiz olan, vücudumuzun yüzde 70'e yakın bir kısmını kapsayan suyumuz. Günde 2 ile 3 litre arasında su içmek, kabızlığınızı yok etmeye büyük oranda yardımcı olacaktır. Sıcak, soğuk, ılık farketmez.

O halde kabızlığın çözümü sizde. Özetleyecek olursak; kabızlıktan kurtulmak için hareket edin, posalı yani lifli gıdalar tüketin, bol bol su için.

Sağlıkla kalın, hoşçakalın..

 
GÖNDER:
 
 
 
PAYLAŞ:
 
 
 
Orhan
 
03.04.2018
 
3857
 
 
Yorumlar
 
 
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın..
 
 
 
UYARI: Sitemizdeki bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Çeyrek Kafa © 2020 Tüm Hakları Saklıdır..